Přejít na hlavní obsah

10 způsobů, jak nastartovat svůj studentský život v Brně

Choďte za kulturou, najděte si svůj bar, přidejte se do studentského spolku a sežeňte si brigádu.

Ke studentskému životu nepatří zdaleka jen chození do školy. Co udělat, abyste ho naplno rozjeli?

Staňte se štamgastem

Každý správný Brňák má oblíbenou restauraci, hospodu, bar nebo klub. Seznamte se se spolužáky a najděte společné místo, kam budete chodit relaxovat. Za vyzkoušení určitě stojí Bar, který neexistuje, na pivo si běžte stoupnout do Na stojáka a za výbornou kuchyní vyrazte do Stopkovy pivnice. Anebo někam úplně jinam. Je to jen na vás.

Sežeňte si brigádu

Studentský život se neobejde bez pár kaček. Možností brigád je v Brně spousta. Napište si životopis a nebojte se ptát. Využijte internetové portály jako jobs.cz, fajn-brigady.cz nebo flek.cz, popřípadě zajděte do pracovních agentur. Nabídky přivýdělku najdete i na své fakultě na nástěnkách. Nezapomeňte se rozhodně zaregistrovat do univerzitního kariérního portálu jobcheckin.muni.cz, kde je spousta zajímavých nabídek šitých na míru studentům.

Choďte do společnosti
Brno je proslulé nejrůznějšími festivaly, workshopy, pravidelnými akcemi. Stačí si vybrat oblast, která vás zajímá. Určitě se nevyhýbejte náměstí Svobody, kde pravidelně stávají trhy u příležitosti různých slavností, které vždy zahrnují víno nebo pivo a dobré jídlo, což si nesmíte nechat ujít. Choďte na výstavy, do divadla, stavte se na koncert do Sono centra, v květnu zajděte na ohňostroje Ignis Brunensis, buďte fanouškem Komety nebo HC Masaryk University! V Brně si každý najde to své.

Navštěvujte Scalu

Scala je univerzitní kino ve středu Brna, které v roce 2013 převzala Masarykova univerzita, a kromě toho, že tam probíhá běžné promítání pro veřejnost, v něm chystají speciální program i studenti ústavu filmu a audiovizuální kultury a také se tam koná řada univerzitních společenských akcí i přednášek. Známé je specializovanými filmovým přehlídkami, na podzim si určitě nenechte ujít Dějiny na 8. Zkrátka je to další skvělé místo, které navštívit, pokud chcete jít za kulturou.

Zúčastněte se Cestovatelských střed

Rady, tipy a povídání o cestování si můžete poslechnout na Cestovatelských středách, které pravidelně probíhají na Přírodovědecké fakultě MU. Zajímaví lidé přednáší o místech, která navštívili, a vy se tak můžete inspirovat třeba pro vlastní cesty do Kanady, Afghánistánu, Antarktidy nebo třeba českých Jeseníků.

Zajděte do knihovny

Knihovna bude možná jediné klidné místo ke studiu, pokud vaši spolubydlící nejsou zrovna tichými bytostmi. Určitě si vyřiďte registraci v Moravské zemské knihovně, která je ideálním prostředím pro čtení i učení, ale nevyhýbejte se ani těm fakultním, které máte hned za bukem. Využívejte studentské prostory pro společné projekty. Vyzkoušet můžete například nové místnosti pro studium v Centrální počítačové studovně na Komenského náměstí nebo v opravených budovách filozofické fakulty na Arna Nováka.

Čtěte venku

Pokud je toho na vás v knihovnách trochu příliš, můžete se v klidu usadit s knihou i venku. Ideální je k tomu projekt Knihovničky Knihovny Jiřího Mahena – literární lavičky nabízející druhou šanci knihám. Vypůjčenou knížku může čtenář vrátit zpět, případně ji nahradit svou vlastní.

Najděte si svůj spolek

Pokud se chcete účastnit studentských aktivit, najít si tak známé a společně se věnovat oboru i mimo přednášky, podívejte na univerzitním webu na seznam spolků a zapátrejte, co by vás mohlo zaujmout. Přidat se můžete například do Radia R, Debatního klubu MU, Kabinetu FilMÚZ, tajemného Spolku přátel severské zvěře nebo do Pěveckého sboru či Symfonického orchestru Masarykovy univerzity.

Přidejte se do Munie

Pokud vás nezaujme žádný konkrétní spolek, můžete se přidat do Masarykovy studentské unie (Munie), která sdružuje aktivní studenty a připravuje kulturní, společenské, ale i vzdělávací a sportovní akce pro studenty celé univerzity – třeba prosincový ples nebo Munizónu na Majálesu. Zároveň také zastřešuje všechny spolky na univerzitě. Pokud rádi něco organizujete, rozvíjíte sebe i své schopnosti, v Munii se pro vás určitě najde místo.

Cestujte levně

Z Brna do Prahy za necelých 40 korun? Ano, je to realita. Díky studentské průkazce ISIC (bez které se na vysoké škole neobejdete) můžete teď cestovat za velmi přijatelné ceny, tak proč toho nevyužít i jinak než jen pro levné dojíždění do Brna? Podívejte se například na výhodné nabídky dopravců a cestujte, kam se vám zlíbí. Můžete se pak stát i jedním z přednášejících v cyklu Cestovatelské středy nebo udělat výstavu vlastních fotografií. Buďte kreativní a bavte se!

Hlavní novinky