Přejít na hlavní obsah

10 plus jedna tipů, co dělat v srpnu v Brně

Letní nuda v moravské metropoli rozhodně nehrozí.

Hvězdárna a planetárium Brno 12. srpna opět vystaví model Měsíce, tentokrát v areálu koupaliště na Kraví hoře.

Léto se úspěšně převalilo do své druhé poloviny a vy máte pocit, že už si toho do začátku semestru nestihnete moc užít? Pokud z jakéhokoliv důvodu trávíte srpnové dny v Brně, nevěšte hlavu, pořád se tady totiž něco děje a možnosti letní zábavy jsou nepřeberné. Vybrali jsme pro vás několik tipů.

Za poznáním Brna
Pokud jste si už někdy říkali, že byste mohli město, ve kterém studujete, poznat trochu lépe, není lepší možnost než využít letních procházek. Turistické informační centrum pořádá sérii tematických prohlídek a v srpnu se jich odehraje ještě 6. Jsou zaměřeny jak na konkrétní městské části (například Komín nebo Tuřany), tak na témata jako třeba „Slavné brněnské souboje“.

V pátek 9. a 16. srpna můžete navíc absolvovat dvouhodinovou vyhlídkovou jízdu s tématem slavných brněnských vil. Vyhlídková trasa zahrnuje secesní vilu Löw-Beer, Jurkovičovu vilu, modernistickou vilu Stiassni a funkcionalistickou vilu Tugendhat. Studentská jízdenka do minibusu stojí 150 korun.

Letní kina jsou jistota
Letní kina zažívají v posledních letech velkou renesanci a jen v Brně jich už letos promítá nejméně 11. Nejnabitější program mají na dvoře Městského divadla Brno, v letním kině Brno-střed, na hradě Špilberku nebo ve Scale v rámci Scalního letňáku, promítání ale mají i další městské části, vila Löw-Beer a další místa. Pokud se vám nechce kontrolovat všechny možnosti, přehledně je filtruje web Filmové léto. Můžete na něm vybírat z nabídky všech kin pro daný den.

Letní kino na hradě Špilberk.

Do divadla, ale ne na představení
Jestli jste spíše divadelními nadšenci, možná vás zaujme možnost podívat se do útrob brněnských divadel i mimo sezónu. V týdnu od 12. do 18. srpna se totiž odehraje cyklus komentovaných prohlídek Janáčkova divadla, divadla RedutaMahenova divadla.

Prohlídky budou startovat každou celou hodinu od 10 do 18 hodin (s výjimkou polední pauzy) a kapacita každé prohlídky bude 30 osob. Stačí si tak vybrat své oblíbené divadlo a poznat ho o něco lépe. Studentská vstupenka vás vyjde na 50 korun, lístky se prodávají na webu Národního divadla Brno.

Na koupaliště za vodou i sporty
Podobně jako letní kina jsou i koupaliště samostatnou kategorií, nabízející vyžití v rozpáleném Brně. Pokud se toužíte svlažit a břehy Brněnské přehrady vám budou málo, máte na výběr z více než deseti koupališť a aquaparků.

Riviéra Brno.

Největším koupalištěm je známá Riviéra nedaleko výstaviště, která prošla v roce 2018 rekonstrukcí a disponuje tobogany, skluzavkami, vodními děly, kurty pro plážový volejbal a dalšími sportovišti. Celodenní vstupenka zde vyjde na 200 korun. 

Krytými i venkovními bazény s úžasným výhledem na Brno se pyšní koupaliště na Kraví hoře, atrakce ve stylu divoké řeky nebo vířivky jsou zase hlavním lákadlem aquaparku v Kohoutovicích. Pokud vás láká něco přírodního, zvolte Biotop Brno-Jih, který se nachází vedle sportovního areálu Hněvkovského. Studentské vstupné vás sem navíc vyjde jen na 60 korun. Za zmínku pak stojí ještě třeba koupaliště v Králově poli nebo v Juliánově.

Padající hvězdy i bleší trh
Srpnové Brno bude ale plné i konkrétních jednorázových akcí. Hned v sobotu 10. srpna zajděte do kultovní Alfa pasáže na bleší trh se vším možným, v pondělí 12. srpna si pak rezervujte noc na pozorování padajících perseid. Pokud bude počasí přát, hvězdy budou vidět mezi desátou večerní a druhou ranní, Hvězdárna a planetárium Brno pořádá speciální akci v areálu koupaliště na Kraví hoře. Stačí si přinést karimatku a spacák, k vidění pak bude i obrovský model Měsíce, který při příležitosti výročí přistání na Měsíci vzbudil mezi Brňany velký rozruch.

15. srpna vzpomene Brno na jedno z nejslavnějších období své historie. Den Brna totiž připomene udatnou obranu města před švédskými vojsky během Třicetileté války. Na Dominikánském náměstí vyroste vojenské ležení, zahraje řada kapel, z Petrova ke kostelu sv. Jakuba projde průvod a akci zakončí barokní ohňostroj před Novou radnicí.

Festivaly rozehrají Brno
V pátek 16. srpna zavítá do Brna festival Létofest a zůstane na výstavišti až do soboty. Na dvou pódiích vystoupí třeba Xindl X, MIG 21, Mandrage, Monkey Business, Tomáš Klus nebo Divokej Bill. Vstupenka celou akci vás vyjde na 950 korun.

17. srpna zaplní nábřeží řeky Svitavy od Bílovic nad Svitavou až po Tuřany festival Překročme řeku. Nabídne koncerty, divadlo, výstavy, sportovní i výtvarné aktivity pro děti i dospělé, zpřístupnění celé řady běžně nepřístupných objektů, jako jsou například bývalá jatka na Masné ulici či kovárna v Obřanech. Chybět nebude ani historický parní a motorový vlak.

Průběžně od června až do konce srpna probíhá v Brně festival Uprostřed. Ten nabízí širokou škálu akcí od koncertů a promítání přes swingové tančírny či pikniky po připomínky výročí událostí 21. srpna 1968. Kompletní program je k dispozici zde, něco si z něj vybere každý.

Nestačí?
Pokud si ze zmíněných tipů nevyberete, nezoufejte. V ulicích Brna je každý den živo, a stačí jen vyrazit ven. Můžete třeba zamířit na náměstí Svobody, kde každý nedeštivý den rozbalují svůj letní stánek lidé z Baru, který neexistuje a podávají své speciality. Pokud preferujete klidnější zábavu, půjčte si třeba Rekolo a vyrazte do přírody v okolí Brna. Tipy na lokace najdete třeba v tomto článku

Hlavní novinky