Přejít na hlavní obsah

Ze života dobrovolníka: Je úžasné, kolik mediků chce pomáhat

Se studentem Lékařské fakulty MU Martinem Janků, který koordinuje mediky pomáhající se zvládáním epidemie koronaviru.

Martin Janků.

Když se začátkem minulého týdne začala rozbíhat preventivní karanténní opatření a rušila se kontaktní výuka, na Akademickém senátu Lékařské fakulty MU se začala řešit pomoc zdravotnickým zařízením. Koordinaci dobrovolníků si vzal na starosti student medicíny Martin Janků, a jak říká, jeho práce je od té doby především rychle se měnící.

V prvních dnech obíhal různé instituce a pracoviště, která byla potřebná pro vybudování stanů u Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích, kde jsou nyní odběrová místa pro testování na nový druh koronaviru, i s dalšími institucemi potřebujícími posílit. Domlouval se s nemocnicemi, Krajskou hygienickou stanicí i linkou 112. „Také jsem si kolem sebe vytvořil tým lidí, který koordinuje požadavky různých zařízení a dobrovolníky. Odvádějí fantastickou práci,“ říká Janků, který si našel na rozhovor pro Magazín M jen krátký čas mezi dalšími povinnostmi.

Koordinátoři se scházejí každý den na Lékařské fakultě MU mezi osmou a devátou hodinou ráno a v posledních dnech končí s prací i okolo půlnoci. „Úzce spolupracujeme s vedením naší fakulty. Hodně nám pomáhá hlavně to, že nám jako studentům věří,“ říká medik a dodává, že každý den ráno přicházejí s tím, že je třeba několik úkolů co nejdříve splnit, a než je dokončí, objeví se desítky nových požadavků.

Studentští koordinátoři na Lékařské fakultě MU.

„Mnohem větší zásluhy ale mají dobrovolníci, kteří jsou na vrátnicích či odděleních nemocnic, v call centrech či v odběrových stanech. Mívají náročnou práci i dvanáctihodinové směny,“ zdůrazňuje Janků. Největší důraz klade na jejich bezpečnost a snaží se, aby všichni dobrovolníci měli správné ochranné pomůcky a byli proškolení v práci s nimi.

Od fakultních nemocnic po Břeclav

Už na první výzvu směrem k dobrovolníkům zareagovaly stovky studentů. „Obrovsky mě to překvapilo a potěšilo, že studenti měli a stále mají velký zájem pomáhat. Nemocnice teď čelí personální krizi, kterou nové onemocnění způsobilo, a potřebují doplnit stavy a jsou vděční, že k nim mohou přijít studenti.“

Nejvíc jich aktuálně pomáhá v Brně v obou fakultních nemocnicích, ale medici či zdravotní sestry a další dobrovolníci jsou například i v nemocnicích v Břeclavi a Ivančicích a koordinátoři rozšiřují pomoc dál. Spojili se i s ostatními lékařskými fakultami v Česku, aby mohli pokrýt celou republiku.

Studenti Lékařské fakulty MU pomáhající v odběrových stanech u Fakultní nemocnice Brno.

Dobrovolníci někdy kromě vyčerpávající práce čelí i nepříjemnostem a vystrašeným lidem. Známé je video řidiče, který se domáhal testování v prvních dnech, kdy se pomoc teprve rozjížděla a podle Janků to bylo docela nepříjemné. „V reakci na to jsme se domluvili s Městskou policí Brno, která teď pomáhá u odběrových stanů. Snažíme se ale zajistit i psychickou podporu, kterou nabízí Masarykova univerzita.“

Objevují se ale i opačné případy. „Začínají se nám scházet různé dary od řady lidí. Dostali jsme třeba darem od firmy Oříšek čtyřicet kilo oříšků a sušeného ovoce, které budeme dobrovolníkům rozdávat,“ připomíná Janků, že společnost se mobilizuje a podporuje i studenty v jejich práci.

Dobrovolníky přišli včera podpořit rektor Martin Bareš a děkan Martin Repko.

Jak se zapojit

„Chtěl bych poděkovat naší lékařské fakultě a jejímu vedení, za podporu a spolupráci a celému tmu, co tu na štábu máme, protože odvádí obrovskou a důležitou práci. Samozřejmě bych chtěl poděkovat všem našim dobrovolníkům, protože to, co dělají, je skvělé. A to, že se sami nabídli na tuto náročnou práci, je úžasné,“ dodává Janků s tím, že dobrovolníci se stále mohou hlásit. Ti z Lékařské fakulty MU na tomto webu.

Zároveň Masarykova univerzita spustila web munipomaha.cz, přes který se mohou hlásit dobrovolníci všech zaměření z řad studentů i veřejnosti. Je přes něj možné také poptávat pomoc dobrovolníků a darovat peníze na materiální zajištění této pomoci.

Hlavní novinky