Přejít na hlavní obsah

Studenti informatiky „nahazují“ zpátky nemocnici

Fakultní nemocnici Brno pomáhají po kyberútoku dávat dohromady dobrovolníci z Fakulty informatiky MU.

Jen pár hodin před začátkem největšího náporu pacientů spojeného s testováním lidí na přítomnost koronaviru čelila Fakultní nemocnice Brno rozsáhlému kybernetickému útoku. Z provozu vyřadil většinu počítačů nebo i telefonní linky. S opravami techniky pomáhají od pondělí studenti Fakulty informatiky MU zapojení do univerzitní dobrovolnické databáze.

Řada informatiků zareagovala na výzvu rektora Martina Bareše, aby se zapojili do dobrovolnických aktivit, které mají zmírňovat následky šíření koronaviru. Uplatnění ovšem našlo asi 40 z nich při něčem, co vlastně nemá se světovou pandemií tolik společného. V pondělí v 10 hodin začali studenti pod dohledem IT specialistů nemocnice s demontáží více než tisícovky počítačů, které je potřeba znovu uvést do provozu.

„Po kybernetickém útokům počítače doslova zhasly, bylo je nutné úplně vypnout. Teď musíme všem vyměnit harddisk,“ přiblížil mluvčí nemocnice Pavel Žára. Zdravotnické zařízení sice má vlastní IT oddělení, celý případ vyšetřuje krajské státní zastupitelství a na místě byli hned také odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, ti mají ale všichni jiné úkoly.

„Je nutné obejít všechny počítačové stanice a harddisk opravdu fyzicky vymontovat. To bychom při množství poškozených zařízení, kterých je přes dvanáct stovek, sami nezvládli. Proto jsme moc rádi, že se toho ujali studenti,“ uvedl Žára.

Následky útoku postihly lékaře a zdravotnický personál nejen v bohunické nemocnici, ale v i v Dětské nemocnici a v porodnici na Obilním trhu. Dodnes to znamená, že velká část z nich se například nedostane do systémů, kde jsou uložená data o pacientech. Některým už se ale přístupy postupně vrací.

Skupinky studentů prošly už za pondělí a včerejšek velkou část největší nemocniční budovy L a pokračují v dalších. Většina nejdůležitějších systémů by podle Žáry měla být obnovena během příštího týdne. Nic z toho ale nemá vliv na testování pacientů na přítomnost koronavirovou nákazou. To už se děje víceméně nezávisle na chodu nemocnice.

Hlavní novinky