Přejít na hlavní obsah
Barbara Vonková si pracovní povinnost plní v centrum molekulární biologie a onkologie.

Doktorandka v akci: Mezi státnicemi pomáhala testovat na koronavirus

Měsíc pracovala Barbara Vonková z Lékařské fakulty MU v laboratořích Fakultní nemocnice Brno na analýze vzorků na přítomnost nového koronaviru.

Do nemocnice chodí Vonková už od bakalářského studia, a tak po vypuknutí epidemie souhlasila, že pracovní povinnost pro studenty medicíny bude vykonávat právě tady. Úspěšně absolvovala lékařskou genetiku na Přírodovědecké fakultě MU a teď dokončuje jednak studium Všeobecného lékařství a také doktorát se zaměřením na onkologii na Lékařské fakultě MU.

Právě na onkologii se běžně zaměřuje centrum molekulární biologie a onkologie, které se kvůli testování na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 muselo téměř přes noc přepnout na jiný typ činnosti a kde doktorandka skoro měsíc pracovala.

„Bylo potřeba pracoviště přeorganizovat a upravit ho pro práci s vysoce infekčním materiálem, což se tu běžně neděje. Naše vedoucí Martina Lengerová všechno rychle zorganizovala a vytvořila novou strukturu oddělení. My jsme pak prošli školením o tom, jak se chránit, jaké pomůcky a jak používat a jak zacházet s materiálem při analýzách vzorků,“ popisuje začátek testování studentka.

Aby mohla na testování pracovat, musela splnit určitou kvalifikaci, v tomto případě vzdělání v oblasti molekulární biologie a znalost metod, jako je kvantitativní PCR, které se při analýzách využívají. Protože Vonková vše splňuje, mohla už koncem března v laboratoři začít pomáhat. „V podstatě jsem 26. března udělala předposlední státnice a druhý den nastoupila. Starám se o příjem vzorků a pak o testování metodou PCR,“ říká.

Práce na dvě směny včetně víkendů

Vzorky do laboratoře chodí celý den, pravidelné jsou čtyři svozy z odběrových stanů Fakultní nemocnice Brno, kde také pracují dobrovolníci z Masarykovy univerzity, a mimo to se do laboratoře v brněnské dětské nemocnici vozí na testování i vzorky z okresních nemocnic či přímo z dětské nemocnice.

„Příjem vzorků je náročný, protože kvůli obnově systémů nemocnice po kybernetickém útoku musíme všechno vypisovat ručně, denně přitom přijdou na dvě stovky vzorků na testování.“ Podobně při testování v laboratoři musí s kolegy pečlivě dbát na to, aby nepopletli identifikační čísla či pořadí vzorků.

V laboratoři se pracuje na dvě směny od šesti ráno do desíti hodin večer a testuje se i o víkendech. „Na ty chodíme především my mladší, protože starší kolegové chtějí být doma s rodinou. Já jsem tu byla v podstatě každý víkend a nějaké volné dny jsem měla v týdnu,“ popisuje práci laborantky Vonková.

Příprava na poslední státnice

Protože má před sebou ještě poslední státnice, domluvila si na celý měsíc odpolední směny tak, aby se mohla dopoledne věnovat několik hodin učení. V laboratoři jí navíc vyšli vstříc, a tak má od tohoto týdne čtrnáctidenní studijní volno.

„Vím od spolužáků, že na spoustě dalších oddělení, kam nastoupili, jim vycházejí vstříc tak, aby zvládali kromě pracovních i studijní povinnosti. Nikdo z nás nečekal, že měsíc před státnicemi budeme někde nasazení, ale všichni jsme na to reagovali pozitivně, protože chceme pomoci,“ říká studentka, kterou čekají státnice už 11. května.

Pak se možná podívá i domů do Karlových Varů, kam se od počátku epidemie zatím neměla možnost dostat.

Hlavní novinky