Přejít na hlavní obsah

Jak udělat Test studijních předpokladů? Chce to cvik

Už 20. a 21. června se koná TSP, který je součástí přijímaček na většinu studijních programů na Masarykově univerzitě. Poradíme, jak na něj.

Pokud čtete tento článek v době vydání, zbývají ještě asi tři týdny do Testu studijních předpokladů (TSP). Podle zkušeností předchozích studentských pokolení, je to pořád ještě dost času, i pokud jste TSP ještě neviděli ani zdálky. Abyste uspěli, musíte v zásadě udělat tyto tři věci:

1. Pořádně si přečtěte parametry TSP (asi tři minuty čtení)

2. Projděte si e-kurz: Jak řešit úlohy TSP (asi tři hodiny čtení a řešení)

3. Procvičte se na minulých verzích TSP (hodněkrát a různé varianty, dejte tomu pár dní)

A teď podrobněji.

1. Proč je potřeba si přečíst parametry TSP?

Protože je dobré vědět kolik budete mít času na kolik otázek v jakých oddílech a jak se odpovědi bodují. Tedy že vás čeká 60 otázek v 6 subtestech a celkově na ně budete mít 100 minut. Vždy vybíráte z pěti možností odpovědi a jen jedna je správná. Za správnou odpověď dostanete bod, za špatnou mínus čtvrt bodu, za žádnou nula.

Tohle všechno je zásadní pro vaši strategii.

U TSP nemáte čas hloubat deset minut nad jednou otázkou, pokud jich před sebou máte ještě padesát. Nevíte na první dobrou? Běžte v klidu na další otázku. K té, co vám nejde, se vrátíte později. Procvičování vám ukáže, které subtesty jsou vaše silná a která slabá stránka. Na začátku se zaměřte na ty silné.

Podobně nemá smysl tipovat odpovědi v situaci, kdy ale vůbec netušíte správnou odpověď. Šance, že se trefíte je moc malá na to, aby se vám vyplatilo riskovat ztrátu čtvrt bodu. Na druhou stranu, pokud se rozhodujete a je to 50 na 50, je to už něco jiného. Nicméně obecně platí, že u otázek, kde tápete, je lepší nechat prostě bez odpovědi.

2. Proč si projít e-kurz: Jak řešit úlohy?

Výše píšeme, že se dá e-kurz dá komplet projít asi za tři hodiny. To je samozřejmě hrubý odhad. Někdo tím může prosvištět za hodinku, jinému to zabere pět hodin. Doporučujeme si na to vyhradit klidně celý den včetně přestávek a promýšlení věcí. Pořádně si pročtěte nejen zadání a správné odpovědi, ale také vysvětlení, jak úlohu řešit.

Čekáte na tu odpověď proč? Tady je:

Nečekejte, že se na letošním TSP setkáte s úplně stejnou otázkou, jako je v e-kurzu. To se nestane. Princip otázek ale zůstává stejný. Jde o to dostat pod kůži určitý způsob kladení otázek a způsob myšlení, který je na jejich vyřešení potřeba. Nepochybujeme o tom, že když se na MUNI hlásíte, že na TSP máte, spousta lidí ale prostě pohoří na tom, že dopředu nezná způsob testování, a pokud nejste génius, nebo nemáte štěstí, může to být fatální.

3. Proč do zbláznění procvičovat minulé verze TSP?

Na tuhle otázku jsme vám v podstatě odpověděli už v předchozím bodu. Opakování dělá mistra. Doslova stejnou otázku, jako byla v minulých letech letos nepotkáte, můžete ale narazit na otázky, které budou typově velmi podobné. Když je budete mít zažité, strávíte jejich řešením minuty nebo dokonce jen desítky vteřiny, místo abyste je promýšleli od nuly.

Je to také zásadní pro nastavení vaší celkové strategie. Procvičováním starých TSP zjistíte, co vám opravdu jde dobře a kde tápete. Jak už tu zaznělo, až do toho půjdete naostro, začněte od částí testu, kde jste si jistí v kramflecích. Těžké otázky, nad kterými budete potřebovat déle přemýšlet, si nechejte na konec.

Tak. Teď už víte všechno. Zamiřte na tuto webovu stránku a vrhněte se na to. Je to výzva, ale vy to dáte. Uvidíme na MUNI!

Hlavní novinky