Přejít na hlavní obsah

Velké Brno dělají malé věci

Pokud se chystáte zapsat ke studiu na Masarykovu univerzitu, berte tohle jako úvod do poznávání jednoho z nejlepších studentských měst světa.

Brno smrdí. Nic tu není, vůbec sem nejezděte. I tohle jste možná někdy o Brně slyšeli. A je dobře, že jste to slyšeli. Ale že jste to vy, něco vám prozradíme. Je to léčka. Díky ní se sem dostanou jenom ti odvážní, kteří si pak o to víc užívají neuvěřitelně pohodovou a kamarádskou realitu města.

Aby bylo jasno hned na začátek, Brno má spoustu hezkých turistických atrakcí, kam můžete vzít rodiče, až se na vás přijedou podívat, jak pobyt ve „velkoměstě“ přežíváte. Vezmete je procházkou na Špilberk a ke katedrále na Petrov, a když budete mít štěstí na lístky, určitě doporučujeme vilu Tugendhat. Přátelé sportu můžou kdykoliv vyrazit na Prigl aka Brněnskou přehradu a vybrat si, jestli se chtějí vyřádit ve vodě nebo nádrž celou obejít a stavit se cestou na hradě Veveří. My vás ale tímto textem chceme upozornit na úplně jiné věci.

Město, které je kamarád

Schválně, co děláte, když se vám nepovede den? Kdekdo to řeší tím, že jde na kafe, pivo nebo něco dobrého k jídlu. Takových možností je v Brně hned na ulici tisíc a jedna. Zdejší gastroscéna je vyhlášená a začíná to už drobnostmi, na které narazíte na každém kroku. Spousta lidí si oblíbila pojízdné stánky s kávou nebo zmrzlináře, kteří prodávají studené dobroty rovnou z barevných vozítek podobných asijským tuk-tukům.

Kavárny na každém rohu.

Jiná kapitola jsou všemožné foodtrucky s jídlem do ruky z nejrůznějších koutů světa. Skoro každý den stojí aspoň dva na Zelném trhu a čas od času se sjíždí na speciálních akcích, které se pořádají na Malé Americe (historické budově někdejšího skladiště kousek od hlavního nádraží) nebo u nákupní galerie Vaňkovka.

S jídlem a pitím obecně ve městě nešlápnete vedle. „V Brně není tolik turistů, takže tady všichni hrajeme na dlouhodobé vztahy. Když někdo přijde, tak to musíme udělat tak, aby přišel za týden znovu,“ vysvětlil v jednom z rozhovorů Jan Vlachynský, spolumajitel sítě barů, co stojí za úspěchem a dobrým jménem jeho i kolegů.

Město, kde si zkusíte nové věci

Spousta mladých lidí a škol ve městě přirozeně vytváří prostředí, kde se potkává neuvěřitelné množství vlivů a vzniká nekonečně nových nápadů. Díky tomu můžete třeba už jen při procházce městem přičichnout k věcem, které by vás jinde ani nenapadly, protože byste je prostě nikdy nepotkali.

Stačí se někdy od jara do podzimu projít parkem Lužánky, kde lidi chodí po laně napnutém mezi stromy, hrají na nejrůznější hudební nástroje nebo na první pohled divně koukají do mobilů, což může znamenat, že zrovna testují nějakou novou aplikaci, kterou právě vyvinuli (nebo pořád ještě hrají Pokémon GO).

Největší městský park Lužánky.

Může se vám taky stát, že v ulicích potkáte partu lidí v historických kostýmech, kteří jdou zrovna někam na larp (druh hry, ve které lidé hereckým způsobem ztvárňují činy svých postav) nebo na hodinu historického šermu. Anebo uvidíte cosplayery, kteří na sobě mají něco, co znáte z aktuálního filmu, fantasy nebo počítačové hry. Mimochodem ne náhodou se jedna z největších akcí oslavujících tenhle způsob trávení volného času koná v Brně. Jmenuje se Animefest a zpravidla to bývá víkend, kdy je lidí v barevných kostýmech plné město.

Mimochodem, když jsme u těch her. Pokud je hrajete rádi, Brno je dnes vlastně centrem jejich vývoje v Česku. Znamená to, že hlavně pokud studujete fakultu informatiky, filozofickou fakultu nebo fakultu sociálních studií, máte relativně umetenou cestičku, jak se k tomu přidat. Sledujte třeba lidi ze spolku Game studies.

Město hezké z nadhledu i podhledu

O pamětihodnostech už tady řeč byla. V Brně je ale spousta míst, kterým byste třeba tuhle nálepku nedali, a přitom určitě stojí za vidění. Zdejší hodně oblíbenou disciplínou je neorganizované posedávání na více či méně veřejných místech s pivem nebo limonádou v ruce. Takové Jakubské náměstí už je v tomhle ohledu kultovní.

Atmosféra Jakubského náměstí.

Stmelovat kolektiv nových kamarádů můžete ale třeba i na vyhlídce na Bílé hoře nebo na vrcholu lomu Hády, odkud je krásný výhled na celé město. A pokud chcete něco blíž k centru, svezte se kousek šalinou a vyjděte do kopce do Kamenné kolonie. Čtvrť, která bývala bydlištěm dělníků, je dnes místem, kde bydlí a scházejí se alternativní umělci a jejich příznivci.

Pokud se vám nechce nikam stoupat, dá se zamířit i pod zem. Ve městě je přístupný komplex s názvem Brněnské podzemí, jehož součástí je i kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Připomenout si dobu před rokem 1989 můžete stylově v bunkru 10-Z, který sice vznikl za druhé světové války, ale dobudován byl jako atomový kryt v roce 1959. Sloužit měl v případě nějaké katastrofy jako úkryt pro až 500 osob důležitých pro řízení města a kraje.

Jiné lákadlo se pomalu chystá. Město bude zpřístupňovat komplex vodojemů na Žlutém kopci, což si můžete představit jako katedrály pod zemí. Už teď se počítá s tím, že je budou pro natáčení využívat filmové štáby.

Jeden z nejoblíbenějších výhledů na město ze Špilberku na Petrov.

Město se spoustou tváří

Brno bylo kdysi centrem textilního průmyslu. Z té doby tady zůstaly někde chátrající budovy a někde už nové opravené komplexy (celá nová čtvrť teď roste třeba kolem bývalé továrny Vlněna) a spousta domů, které někdejší průmyslníci postavili. Hodně je jich v Bratislavské ulici nebo na Cejlu, ve čtvrti, které se říká brněnský Bronx.

Někteří Brňané tam chodí neradi, spojují si je s kriminalitou, a nebudeme si nalhávat, jsou určitě uklizenější části města. Na druhou stranu tady člověk ale zažije spontánní večírky na ulici a může sledovat úplně jinou životní realitu. Projít si těch pár zkřížených ulic můžete jen tak sami nebo i s průvodcem s názvem BRNOX.

Hlavní novinky