Přejít na hlavní obsah

Studium online. Medika zaujaly interaktivní hodiny latiny

Masarykova univerzita vyučuje už druhý semestr online. Učit se po síti má ale své klady i zápory.

Student medicíny Martin Bartoš se do prostor kampusu, kde fakulta sídlí, podívá jen sporadicky.

V netradičním režimu má za sebou poslední ročník na gymnáziu a online prošel také náročným prvním semestrem na Lékařské fakultě MU. Student všeobecného lékařství Martin Bartoš všem, kteří se online výuky obávají a zvažují kvůli tomu podání přihlášky na vysokou školu, vzkazuje: Není se čeho bát, všichni vám podají pomocnou ruku.

Martin měl určitou výhodu v tom, že studenti medicíny mohou absolvovat některé předměty v rámci praktické výuky kontaktně. Při anatomii, první pomoci nebo laboratorních cvičení tak viděl své spolužáky naživo a ne jen jako obdélníky v Teamsech. S výukou online se i díky posledním měsícům distanční výuky na gymnáziu vypořádal dobře. „Byli jsme na to už trochu připraveni,“ konstatuje student a přiznává, že výuka "na dálku" mu i vyhovuje. „Jsem hodně akční člověk, rád se bavím s přáteli, chodím na výstavy, do kina, do galerií. Tím, že není nic otevřeného, jsem aspoň seděl doma na zadku a učil se,“ odlehčuje téma Martin.

V online výuce mnoho věcí také ocenil. Pedagogy, kteří se snaží co nejvíce přizpůsobit situaci a poskytnout studentům všechny dostupné materiály a informace, knihovny, které fungují v systému objednáš online – vyzvedneš v okénku, a také nahrávání přednášek. „Toto by mohl být dobrý návod do budoucna, jak vést přednášky. Když jsou nahrané, tak si přednášce přizpůsobím svůj program. Navíc si výklad mohu zastavit, přehrát zpět a vyhledat si k tématu potřebné informace. A pokud jde o hodnocení online výuky, velmi mě zaujalo interaktivní podání hodin latiny, což bylo zásluhou právě našeho vyučujícího.“

Martin nyní má zkouškové období a trochu lituje, že i zkoušky proběhnou online. „Chybí mi kontakt s učiteli. Některé jsme vůbec neviděli a už se s nimi asi ani nepotkáme. Což mě vzhledem k tomu, jací nás učí odborníci, mrzí,“ říká Martin.

Současnou situaci se snaží brát s nadhledem a chválí přístup Masarykovy univerzity. „Mnohá nařízení obecně nedávají logiku, ale MUNI se studentům snaží pomoci. Třeba srozumitelným vlastním semaforem nebo jasnými nařízeními a informacemi. Online výuka a zimní období teď není úplně fajn kombinace pro duševní zdraví, ale všichni nám nabízí pomoc, jsou na příjmu, na telefonech, mailech i online v Teamsech, vždy se najde někoho, kdo poradí a pomůže. Ať už to jsou super spolužáci z mého kruhu, starší kolegové nebo pedagogové,“ dodává Martin Bartoš.

Hlavní novinky