Přejít na hlavní obsah

Jak začít hledat práci? Ujasněte si, co chcete

AnotaceJakHledatPraci
Že je vysokoškolské studium velmi příjemným obdobím života, ví každý, kdo si jím prošel nebo právě prochází. Jednoho ne možná úplně krásného dne ale musí přijít konec a nástup do práce, na kterou jste se celá ta léta připravovali. Hledání toho správného zaměstnání, tvorbu životopisu nebo přípravu na pracovní pohovor vám může usnadnit nový seriál muni.cz.

Absolvent na trhu práce
Globální ekonomická krize možná nemusí v člověku, kterého v červnu čekají státnice a pak hledání práce, vzbuzovat optimismus, protože je skutečně pravda, že nezaměstnanost v Česku v posledních měsících mírně roste, je ale dobré si uvědomit své kvality a fakt, že vysokoškolské vzdělání je v českých poměrech pořád ještě slušné privilegium. Absolventi Masarykovy univerzity také dlouhodobě vykazují nezaměstnanost jen mezi jedním až dvěma procenty a kromě toho stále existuje řada oborů, ve kterých je nedostatek lidských zdrojů.

Mezi obvyklými výhodami absolventa vysoké školy na trhu práce se uvádí především naučený způsob myšlení, schopnost samostatné práce a práce v termínech a v projektech. Odborné kompetence jsou samozřejmě podstatné, ale většinou se dají snadněji doplnit, takže takzvané soft-skills mají zvláště u absolventů vysokou hodnotu a je dobré je umět prodat.

Zaměstnavatelé podle průzkumu ISA (Informační systém o uplatnění absolventů škol na trhu práce) považují za důležité, aby absolventi, kteří se u nich ucházejí o práci, měli schopnost řešit problém, nést zodpovědnost, rozhodovat se a vládli komunikačními dovednostmi. Za výhody absolventů na trhu práce zaměstnavatelé zpravidla považují tvárnost a chuť získat praktické dovednosti, výhodou je flexibilita mladého člověka a otevřenost bez špatných návyků a stereotypů získaných třeba předchozí špatnou praxí. Nevýhodou je většinou žádná nebo malá praxe, špatná orientace v pracovní oblasti a také nutné počáteční školení k osvojování základních praktických dovedností.

Kde hledat práci
Nejpohodlnější možností je využití personálních internetových serverů nebo služeb personálních agentur. Lze samozřejmě i přímo vyhledávat a oslovovat zaměstnavatele, ať už zaměstnání konkrétně inzerují třeba na svých webových stránkách nebo pokud máte pocit, že jim máte co nabídnout, aniž by přímo někoho sháněli.

Mezi nejznámější personální servery patří obecně zaměřené jobs.cz nebo hledampraci.cz, ale obecně platí, že na žádném webu nejsou všechny nabídky, a vyplatí se proto sledovat jich více. Kromě toho existují také specializované servery například pro právníky, IT obory a další.

Do kontaktu s personální agenturou se lze dostat buďto reakcí na konkrétní inzerát, nebo přímo registrací na jejich webu a zasláním životopisu. V prvním případě vás agentura pozve na pohovor, dále doporučí zaměstnavateli a poté průběžně informuje o výběrovém řízení. Ve druhém případě vás agentura průběžně kontaktuje, pokud se objevují vhodné pracovní příležitosti. Platí ale, že je dobré se i tak po práci dívat sám.

Ujasnit si, co chci
Říká se, že každý by měl začít od sebe. Než chodit na pohovory, nejdřív musíte vědět, co vlastně chcete – z vašich představ o budoucím pracovním uplatnění v kombinaci s realistickým zvážením vlastních možností vyplyne představa o povaze pozice a společnosti, ve které byste chtěli pracovat. Není nic horšího než člověk, který přijde na pohovor nebo k personalistovi a neví moc, co chce. Až máte jasno, můžete se pustit do hledání práce a vypracovávat s ohledem na předchozí kroky motivační dopisy a životopis.

Příště: Jak napsat svůj životopisjak uspět u pohovoru

Kariérní centrum
Od minulého roku provozuje Masarykova univerzita Kariérní centrum, které má fungovat jako poradenská a personální agentura pro studenty a absolventy univerzity. Kromě veletrhu pracovních příležitostí, který pořádá na podzim, organizuje centrum specializované semináře připravující budoucí absolventy na hledání práce, dále kurzy soft-skills a zprostředkovává také individuální konzultace, na nichž si studenti mohou nechat poradit třeba s napsáním životopisu nebo s přípravou na pohovor. Více na www.kariera.muni.cz.

Hlavní novinky