Přejít na hlavní obsah

Studujte díky alianci EDUC virtuálně na více univerzitách

Už druhým semestrem mohou studenti MU zažívat mezinárodní výuku, aniž by opustili Brno. Jedinečnou možnost zapsat si zdarma virtuální či hybridní předměty jim umožňuje aliance EDUC.

Aliance EDUC vznikla v roce 2019 a je jednou ze 41 prestižních aliancí evropských univerzit, které mají vytvářet hlubší evropský vysokoškolský prostor.

Sestavujete si rozvrh na jarní semestr? Přidejte si do něj virtuální i hybridní meziuniverzitní kurzy z šesti evropských univerzit z aliance EDUC (European Digital UniverCity) a získejte kredity i zahraniční zkušenost. Alianci EDUC tvoří kromě Masarykovy univerzity dalších pět univerzit z Francie, Německa, Itálie a Maďarska. Přihlášky se podávají v průběhu ledna a února.

V jarním semestru otevírá aliance celkem 38 virtuálních a hybridních kurzů, které vyučují nejen pedagogové z Masarykovy univerzity, ale také vyučující z partnerských univerzit v Rennes, v Paříži-Nanterré, v Pécsi, v Postupimi a v Cagliari. Kurzy jsou většinou otevřené všem studentům aliance, takže se ve výuce setkávají studenti všech univerzit zapojených v EDUCu.

Kompletní seznam předmětů nabízených aliancí je k dispozici v online katalogu EDUC kurzů (kurzy vyučované na jaro je potřeba vyfiltrovat pomocí filtru Starting semester: „2nd“). Tam studenti najdou veškeré informace o obsahu kurzů, počtu kreditů, prerekvizitách nebo o tom, pro které univerzity je předmět otevřený. Katalog obsahuje i informace o termínech přihlášek, ty se v rámci univerzit liší a je potřeba si je ohlídat, protože některé předměty mají uzávěrku přihlášek už v lednu a jiné v únoru.

Virtuální kurzy z nejrůznějších oblastí

Téměř čtyři desítky jarních kurzů se zaměřují na nejrůznější oblasti, od práva a politologie přes ekonomii až po přírodní vědy, medicínu či farmacii. Studenti se tak mohou zapsat například do kurzů jako Discrimination Law (University of Paris-Nanterré), British Literature and Culture či Neuroscience (University of Pécs), Sustainable Business (University of Cagliari) nebo Citizenship of EU (University of Rennes), na který se přihlašuje do čtvrtku 20. ledna. Do půlky ledna se mohli studenti přihlašovat také na hybridní předmět Refugee Integration (University of Potsdam), o který byl velký zájem.

Velmi užitečným předmětem pro studenty bakalářského studia může být také nový kurz o vědeckém myšlení a výzkumu s názvem Initiation to Research and Critical Thinking (University of Cagliari), v němž se naučí, jak přemýšlet jako výzkumník a jak takový výzkum nebo experiment provádět. Součástí kurzu je i týdenní exkurze do jedné z laboratoří. Přihlášky se podávají do pondělí 24. ledna.

Kromě oborově specifických kurzů ale EDUC nabízí i jazykové kurzy francouzštiny, maďarštiny, němčiny nebo italštiny, o které už v pilotních semestrech projevili studenti obrovský zájem. Minulý jarní semestr si intenzivní kurz italštiny probíhající třikrát týdně zapsala například studentka přírodovědecké fakulty Barbora Prikrylová, kterou tento způsob výuky nadchnul.

„Italštinu jsem se chtěla učit už delší dobu, a dokonce uvažuju, že bych jela do Itálie na studijní pobyt. Říkala jsem si proto, že by kurz mohl být dobrý začátek. A zpětně musím říct, že to byla skvělá zkušenost. A také velmi zajímavá, protože ve skupince nás bylo dvacet studentů z různých států, takže jsem měla spolužáky z Maďarska, Francie, Polska, Ruska, Španělska, Jihoafrické republiky a Latinské Ameriky. Atmosféra byla velmi přátelská a uvolněná, dokonce jsme občas měli jazyková okénka o tom, jak se určité slovíčko řekne v našich mateřských jazycích. Bylo to super a hodně jsem se naučila. Určitě bych si něco podobného zapsala znova,“ říká studentka přírodovědecké fakulty.

Zapsat si můžete i virtuální kurzy z Masarykovy univerzity

Kromě kurzů z partnerských univerzit nabízí zajímavé virtuální kurzy také Masarykova univerzita, například kurz Images of Australia in Literature and Film; Contemporary Latin American society: Key Challenges nebo Landscape and Environment: Stylistic and Aesthetic Approaches.

Kromě toho Masarykova univerzita na jaře otevře ve spolupráci s městem Brnem hybridně vyučovaný kurz Green City (5 ECTS) zaměřující se na dopravu a životní prostředí. Výuka bude probíhat od 25. února do 23. července, přičemž od 17. do 23. července čeká přijedou studenti ze zahraničních univerzit na prezenční program do Brna, takže se studenti MU budou moci potkat se svými spolužáky z EDUCu i osobně. Přihlášky je možné podávat do neděle 30. ledna.

Virtuální i hybridní kurzy bude aliance EDUC nabízet i v podzimním semestru, celkem by jich mělo být okolo stovky. V budoucnu by se také mělo do výuky napříč šesti evropskými univerzitami zapojit ještě více pedagogů nejen z Masarykovy univerzity, aby nabídka kurzů byla ještě větší a rozmanitější. Podrobnosti o alianci EDUC a mezinárodní virtuální výuce, kterou na Masarykovu univerzitu přináší, najdete v tomto článku.

Hlavní novinky