Přejít na hlavní obsah

Díky místním poznala informatička Ameriku zblízka

Měla jistou a zajímavou práci v oboru, ale stejně se studentka informatiky Janka Marschalková rozhodla vyjet na půlroční studijní pobyt do USA. Nechtěla totiž ztratit šanci, která přijde jednou za život.

Studentka fakulty informatiky Janka Marschalková strávila semestr na University of Missouri.

V loňském akademickém roce odjela Janka na pět měsíců studovat na University of Missouri sídlící v Kansas City. A jak sama říká, měla neskutečné štěstí, její studijní pobyt se vyvinul ve skvělý půlrok. Vděčí za to i manželskému páru, u něhož při studiích bydlela.

„Před odjezdem do USA jsem nemohla sehnat ubytování, všechno bylo neuvěřitelně drahé. Pak jsem ale náhodou zkusila kontaktovat křesťanskou komunitu, a ta mě propojila s Mary a Billem. Oba už jsou v důchodu, ale celý život cestovali po světě, a už přes 20 let ubytovávají mezinárodní studenty. Takže se mě na půl roku ujali, což byla ta nejlepší věc, která se mi stala. Bylo to jako bydlet u babičky s dědou. Vlastně se z nich stala taková má druhá rodina,“ vysvětluje studentka.

Už při příletu ji přijeli uvítat a vyzvednout na letiště a během celého pobytu jí se vším ochotně pomáhali. Občas jí i nakoupili, když nestihla kvůli škole zajít do obchodu. A když se zdržela s ostatními studenty déle ve městě, raději ji přijeli vyzvednout, než aby šla pozdě večer domů sama.

Splněný sen: Nahlédnout do života v USA

Často s nimi také chodila na různé komunitní akce, a dokonce spolu vyrazili i na několikadenní výlet do Chicaga. Rozhodnutí jet společně se ukázalo jako skvělý nápad, protože Mary se v Chicagu narodila, takže se z toho nakonec vyklubal výlet se soukromou průvodkyní. Janka navíc poznala i další příbuzné Mary a Billa a zblízka mohla zažít, jak Američané slaví Den díkůvzdání.

Nahlédnout, jak vypadá život v USA, chtěla Janka už několik let. A velmi si váží, že jí MUNI dala šanci vyjet na semestr za studiem. Zvlášť když si uvědomila, jak vysoké poplatky za školu platí její američtí spolužáci. Úroveň výuky byla podle ní velmi srovnatelná, jen si musela zvykat na jiný systém. Jeden předmět většinou míval týdně dvě přednášky a jedno cvičení a každý týden navíc museli studenti dělat průběžné úkoly, proto se musela pravidelně připravovat.

Se zahraničními studenty se potkávala převážně skrze aktivity studentských spolků, protože na všechny oborové předměty chodila převážně s americkými studenty. Ti ji ale ochotně vzali mezi sebe a rychle se spřátelili, a tak většinu času trávila spíš s nimi. To jí velmi vyhovovalo, protože chtěla víc poznat Američany a jejich styl života.

„A dokonce se mi poštěstilo strávit Vánoce u kamarádky v Seattlu. Navštívila jsem také další místa jako Salt Lake City, San Diego, Vancouver, New York nebo Washington. Je to super mít tolik známých z různých koutů USA. Taky jsem se díky nim seznámila s lidmi, kteří pracují pro velké americké IT společnosti. To bylo velmi zajímavé, zvlášť pokud bych někdy chtěla pracovat v USA. Tak kdo ví, třeba se tam jednou vrátím. Amerika vždy zůstane v mém srdci,“ říká studentka a dodává, že ještě zvažuje, že před dokončením magisterského studia pojede na studijní pobyt do Německa.

Hlavní novinky