Přejít na hlavní obsah

Kabinet nezávislého filmu láká diváky z kina do kaváren

Horror, absolventský film nebo animace. To jsou některá témata filmového minifestivalu, jenž startuje 19. října v Brně.

Začínající filmoví autoři, novinky ze světa české nezávislé produkce, zajímaví hosté a diskuze v neformálním prostředí. To vše se snaží spojit Kabinet nezávislého filmu, nový projekt studentů Filozofické fakulty MU. Během následujících měsíců brněnské kavárny obsadí témata jako horror, absolventský film nebo animace. Vše odstartuje už 19. října. Téma prvního večera je nazvané Film & hudba.

První setkání se zaměří na snímky, u kterých je dominantní právě hudba. Publiku se od sedmé hodiny večerní v kavárně Trojka představí filmy o hudebních kapelách, videoklipy a filmové básně. Speciálním hostem bude Varhan Orchestrovič Bauer, autor hudby pro snímek Miloše Formana Goyovy přízraky. Změna: Varhan Orchestrovič Bauer se z akce omluvil, zúčastní se až kabinetu, který se koná 2. listopadu, na 19. října nově přislíbil účast zpěvák Michal Hrůza.

Cílem projektu je vzájemné seznamování začínajících filmových tvůrců, propagace jejich tvorby a zapojení veřejnosti do diskuzí s odborníky z filmové branže. „Klubové nebo kavárenské prostředí umožňuje snadnější zpětnou vazbu, která může být inspirací v další práci,“ říká Pavel Kachlík z produkce festivalu a poukazuje na fakt, že se všechny večery odehrají v prostorech, ve kterých by návštěvník hledal spíše jiný typ kultury než film. „O to nám ale jde. Chceme vyvázat film z kina,“ dodává Kachlík.

Akce vzešla z kurzu na filozofické fakultě
Kabinet nezávislého filmu vznikal v lavicích filozofické fakulty, v kurzu Řízení kulturního provozu. Teoretický koncept festivalu vypracoval pod vedením současného koordinátora projektu Michala Sikory asi čtrnáctičlenný tým studentů. Do realizace se jich poté pustilo celkem osm.

Ačkoliv letošní ročník ještě nezačal, organizační tým už vzhlíží k budoucnosti a začíná plánovat příští ročník. „Napjatě očekáváme, s jakým ohlasem se nový festival u brněnského publika setká. Rádi bychom, aby se festival osamostatnil a stal se svébytnou součástí brněnského kulturního dění,“ líčí plány PR manažerka festivalu Petra Jiráňová.

Festival vznikl pod záštitou občanského sdružení Kulturárium, které za tento akademický rok podpořilo již tři akce, na kterých se značnou měrou podíleli studenti Masarykovy univerzity: hudební festival Degeneration Next, knihovnický festival I kráva má svou knihu a Týden kávy Brno 2011.

Hlavní novinky