Přejít na hlavní obsah

Osm věcí, které by měl prvák do září stihnout

Praktický seznam úkolů na léto pro každého prváka aneb co je potřeba zvládnout mezi čundry a festivaly.

Abyste nebyli v září na začátku své prvního semestru překvapení, co se to kolem děje, je dobré přes léto zvládnout pár věcí. Foto: David Povolný.

Právě jste se oficiálně stali studenty Masarykovy univerzity. Pokud se domníváte, že si po maturitě zasloužíte trochu vydechnout, máme pro vás aspoň alternativní seznam úkolů, které byste měli zvládnout i mezi čundry a festivaly. Jinak byste mohli být na začátku vašeho prvního semestru tak trochu překvapení.

1. Proklikat se ISem
Informační systém neboli IS si rovnou uložte do záložek webového prohlížeče hned vedle Facebooku. Nejspíš na něm nestrávíte tolik času, ale budete ho potřebovat každý studijní den. Až se poprvé zalogujete, možná vás trochu vystraší, ale ve skutečnosti na něm není nic děsivého (tedy alespoň dokud v něm chybí známky). Nemusíte se bát, že tam něco pokazíte, nikdo vás nevyhodí ze školy, když náhodou kliknete na Studijní materiály nebo Nápovědu.

Pro začátek postačí, když se naučíte používat Poštu (to byste měli zvládnout pomocí intuice, pokud jste na internetu aspoň podruhé), Rozvrh a agendu Student, kterou budete potřebovat asi nejčastěji. Najdete v ní tajemné odkazy, které ale svou tajemnost pozbudou, jakmile si přečtete, na co vlastně klikáte. Pod odkazem Zapsané předměty a získané známky najdete podle očekávání předměty, které budete v následujícím semestru studovat, a prázdná políčka čekající na vaše známky. Žádné předměty nevidíte? Pak se vás týká další bod.

Informační systém neboli IS si rovnou uložte do záložek webového prohlížeče hned vedle Facebooku. Nejspíš na něm nestrávíte tolik času, ale budete ho potřebovat každý studijní den. Foto: Pavla Ondrušková.
2. Vybrat si, co chcete studovat
Nejste na střední škole, nikdo vám nebude diktovat, co kdy máte studovat. Splnit musíte jen povinné předměty a určité množství povinně volitelných, ty si vyberete sami. A nikdo neříká, že to musí být hned v prvním semestru. Studium si můžete rozložit podle vlastní chuti. Jen si dejte pozor, abyste si předmět, který je rozdělený do čtyř semestrů, nezapsali až v posledním ročníku.

Při výběru vám pomůže studijní katalog, který dostanete u zápisu, najdete na webu fakulty nebo přímo na ISu pod agendou StudentRegistrace a zápis předmětů, kde si také vybrané předměty zvolíte.

3. Sestavit si rozvrh
Ještě chvíli byste měli u ISu vydržet kvůli sestavení rozvrhu. Jinak se vám může stát, že budete chodit do školy v pondělí na sedm ráno a v pátek na sedm večer. Jakmile budete mít zaregistrované předměty a IS vám je zapíše (což nemusí nutně proběhnout ve stejný den, detaily najdete v Harmonogramu období fakult pod agendou Studium), ukážou se vám v Rozvrhu.

Nicméně předměty, které mají kromě přednášky i seminář nebo se bez přednášky obejdou úplně, si do Rozvrhu musíte naskládat sami. Provedete to ve Studentovi pod odkazem Přihlašování/odhlašování seminárních skupin. Tam si vyberete seminární skupinu podle času nebo vyučujícího a ve správný čas kliknete na Zkusit se přihlásit. Pokud to uděláte příliš brzo, dočkáte se pouze upozornění, že ještě neprobíhá přihlašování. Pak ale stačí stránku aktualizovat se stejným efektem jako při kliknutí na přihlašovací odkaz, což je při přihlašování více seminářů mnohem rychlejší. Jedno informačně-technologické upozornění: Zběsilým klikáním na F5 spíš přetížíte server, místo abyste zvýšili pravděpodobnost, že se do skupiny dostanete právě vy.

4. Zkontrolovat svou fotku na ISu
a (ne)nechat se přefotit

ISácké fotky mnohokrát využijete k identifikaci svých spolužáků či učitelů. Pokud byste ale ze své zveřejněné podobenky měli trauma, můžete se na fakultě informatiky nechat přefotit ještě před začátkem semestru. Pokud ani to nepomůže, pořád je tu možnost fotku skrýt před zvědavými zraky akademické veřejnosti. Na oplátku se vám portréty všech ostatních změní v bezpohlavní modrou postavičku. To víte, nechceme, abyste se mohli smát naší fotce bez toho, abychom se mohli smát my té vaší.

Studentských bytů je ale v Brně dost, jenom byste se sháněním privátu neměli otálet moc dlouho. Foto: Pavla Ondrušková.
5. Najít si střechu nad hlavou
Pokud nebydlíte v Brně či nejbližším okolí a nejste zrovna fanouškem Českých drah, měli byste si najít postel či otep slámy, kam večer budete skládat hlavu. Můžete zkusit štěstí a přihlásit se na koleje, pokud vám ale jedna cesta zabere „jenom“ hodinu, rovnou na ně zapomeňte. Studentských bytů je ale v Brně dost, jenom byste se sháněním privátu neměli otálet moc dlouho. Na začátku září sice můžete mít dobrý pocit z peněz ušetřených za prázdninové nájemné, ale taky na vás nemusí zbýt nic lepšího než čtyřlůžkový průchozí kamrlík. Při hledání můžete využít Vývěsku na ISu nebo speciální inzertní server bydleni.muni.cz. A o koleje požádáte na Správě kolejí a menz.

Mimobrněnští mají navíc nárok na ubytovací stipendium (žádost najdete v ISu pod záložkou Stipendia), a to bez ohledu na to, zda v Brně skutečně přespávají, nebo každý den po škole spěchají na vlak.

6. Vyřídit si šalinkartu
Šalinkarta vás oprostí od povinnosti cvakat si lístek pokaždé, když nastoupíte do hromadné dopravy. A pokud nemáte fakultu na dosah hodu kamenem, bude se vám hodit. Pokud si ale šalinkartu vyřídíte s předstihem před začátkem semestru, ušetříte si postávání ve frontě. Potřebovat budete ISIC platný do konce příštího roku (ten většinou dostanete až na začátku semestru) nebo potvrzení o studiu (to vám dají na studijním oddělení vaší fakulty, jen během prázdnin neordinují každý den). Když to ale nestihnete do 17. září, můžete využít čekání ve frontě aspoň jako formu seznamky.

Není od věci, když si dopředu zjistíte, jak se dostanete do školy, kde máte nejbližší večerku a odkud vám jezdí trolejbus nebo šalina. Foto: Ondřej Ženka.

7. Vyznačit si na mapě nový domov, fakultu a Čáru
Pokud vaše zkušenost s Brnem zahrnuje přijímačky, zápis a možná ještě školní výlet do zoo, pak nebude od věci, když si dopředu zjistíte, jak se dostanete do školy, kde máte nejbližší večerku a odkud vám jezdí trolejbus nebo šalina. Pro prváka není nic horšího, než zabloudit první den semestru, a navíc bez začátečnické časové rezervy. Do osobní mapy si zařaďte ještě aspoň jedno místo, které budete hojně navštěvovat. „Čára pod hodinama“ neboli roh ulice Česká a Joštova patří mezi nejproslulejší meeting pointy v Brně. A když už odtud nevyrazíte na jedno, budete tu aspoň několikrát týdně přestupovat.

Kde je moje fakulta a kde nejbližší menza? A jak se dostat do centrální počítačové studovny? Odpovědět na tyto otázky pomůže naše MAPA Masarykovy univerzity.

8. Nastavit si online.muni.cz jako domovskou stránku
Pokud se vám tohle doporučení zdá příliš odvážné, spokojíme se i s čestným místem v záložkách. S naším zpravodajským portálem totiž dostanete každý den informační svačinku v podobě událostí a zajímavostí z Masarykovy univerzity. A najděte si nás i na facebooku. Tak nás budete mít vždycky po ruce.

Hlavní novinky