Přejít na hlavní obsah

Filozofická fakulta otevírá pestrou nabídku kurzů

Chcete se naučit neobvyklý jazyk, dozvědět se něco z dějin nebo o umění? Zaregistrujte si předměty na FF.

Ilustrační foto: Archiv muni.cz.

Sháníte céčkové kredity? Ať už studujete na filozofické fakultě nebo ne, při výběru předmětů si od 2. ledna můžete nachystat do své registrační dávky spoustu zajímavých témat ze zdejších kateder. Přinášíme vám tipy na některé z nich.

V Evropě je mediálně čím dál častěji probíraným tématem islám a muslimská kultura. Právě podobou islámu v Česku se zabývá kurz Muslimové v ČR, který nabízí ústav evropské etnografie. Studentka Michaela Kalinová, která kurz absolvovala, oceňuje kromě tématu zejména svérázný styl humoru vyučujícího a poutavost jeho přednášení.

Filologické obory mnohdy dávají možnost naučit se všelijaké netradiční jazyky. Nevýhodou je, že většina kurzů pro začátečníky začíná v podzimním semestru a v jarním semestru se na ně navazuje. Tak je to například u švédštinylotyštiny či katalánštiny. V jarním semestru mohou se studiem začít zájemci o polštinu nebo baskický jazyk.

Kurz Reprezentace šlechty – kultura a umění ve střední Evropě 18. století dává nahlédnout do středověkých šlechtických sídel v českých zemích. „Nejvíc mě zaujaly podrobnosti a pikantnosti, které vyučující uváděl k výkladu, třeba finanční situace šlechty a poměry ve společnosti,“ vybavuje si studentka Helena Valíčková.

Slavnou kapitolou architektonických dějin moravské metropole se zabývá kurz Brněnská secese a funkcionalismus. V centru pozornosti kurzu jsou osobnosti jako Otto Wagner, Dušan Jurkovič, Bohuslav Fuchs nebo Ernst Wiesner.

Vášnivé čtenáře potěší kurz Co číst ze současné české literatury II, který se zabývá interpretací úspěšných děl z posledních let. V jarním semestru se bude diskutovat vždy o jednom titulu od Jiřího Kratochvila, Michala Ajvaze, Jana Balabána a Jáchyma Topola a také o nejlepších českých básních minulého roku.

Pověstnými už se staly kurzy profesora Stříteckého, které jsou na konci semestru většinou zakončené psaním eseje na probírané téma. Jeho novým jarním kurzem je předmět Dvojnictví v literatuře a ve filmu. Spolu s dalšími kolegy přednáší také v předmětu České umění, kultura a společnost po roce 1945.

Stejně jako v minulém semestru se mohou studenti zdokonalit ve správném psaní odborných textů díky Kurzu správného psaní pro nebohemisty. Každý rok se také opakuje oblíbený předmět Potrava, jídlo, strava v dějinách, který zkoumá stravovací návyky, kuchařské knihy i magii spojenou s jídlem.

Hlavní novinky