Přejít na hlavní obsah

Volitelný tělocvik? Zkuste to netradičně

Naučte se žonglovat nebo masírovat. Zahrajte si golf či sjeďte řeku. Anebo zdokonalte své motorické dovednosti.

Ilustrační foto: Martin Kopáček.

Nejen plaváním, aerobikem nebo posilovnou se dají strávit dva semestry povinného tělocviku. Za zkoušku stojí i na první pohled méně atraktivní či naopak exotické kurzy.

Jedním z nejpříjemnějších tělocviků jsou podle ohlasů Základy sportovních masáží. Doporučuje se do kurzu přihlásit rovnou ve dvojici. V té se pak během semestru cvičí správné masírování zad, šíje i dalších částí těla. „Umět masírovat se v životě vždycky hodí a navíc je to masáž zadarmo,“ říká spokojená absolventka kurzu Petra Seltsamová.

Kdo se nebojí experimentovat, může se vrhnout na Psychomotoriku, která trénuje obratnost a soustředění pomocí cvičení s pivními tácky, vršky od PET lahví nebo kelímky od jogurtu.

S veselými pomůckami se lze setkat také v Žonglování. I když je tato disciplína v zemích západní Evropy už léta součástí školní osnovy, v Česku zatím příliš rozšířená není. Přesto si našla řadu zastánců, kteří žonglováním ve volných chvílích relaxují. Patří k nim i absolventka kurzu Soňa Príborská. „Pomůcky pro žonglování jsme v kurzu různě střídali a odreagovávali jsme se i dalšími hrami s míčky po dvojicích či ve skupinách,“ popisuje výuku.

Zdravému životnímu stylu se věnuje Výchova ke zdraví. „Kurz se hodí studentům, kteří jsou například po nemoci, nechtějí si pomoct osvobozením od tělocviku a raději se učí, jak správně posilovat tělo,“ říká z vlastní zkušenosti studentka Marie Veselská, která doteď praktikuje naučené cviky na páteř na gymnastickém míči.

Podobně užitečný může být i kurz Aktivní formy ochrany života a zdraví v krizových podmínkách, kde se studenti učí jak jednat při živelných katastrofách, jak zachránit tonoucího nebo podávat první pomoc. „Vyzkoušeli jsme si masáž srdce na figurínách dospělého i dítěte. Byl to dobrý mix teoretických i praktických hodin,” hodnotí Jakub Petráš.

Studenti se mohou podívat i mimo tělocvičny. Sporty v přírodě se zaměřují na různé druhy orientačního běhu či na bouldering. Nordic walking počítá s procházkami po brněnské zeleni v okolí Špilberku, pavilonu Antropos a Myslivny.

Akčnější povahy mohou sáhnout po In-line bruslení nebo kurzu Horská kola, na klidnější sportovce čeká Turistika – pěší. V minulých semestrech studenti prošli Cimrmanovu stezku u Tišnova, Babí lom u Lelekovic nebo se vydali okolo Brněnské přehrady k hradu Veveří. Vybrané seminární skupiny měly dokonce během víkendu možnost prošlapat Jeseníky, navíc s ubytováním zdarma.

Vodní turistika studenty bere na kanoe a kajaky – veškeré vybavení je k dispozici k půjčení. Nacvičování probíhá v bazénu, pak se vyráží ven. „Byli jsme na Odemykání Svitavy i na Dračích lodích na přehradě,“ pochvaluje si Vladislava Krajčová.

Pod širým nebem se hraje také Golf. Vyučující berou studenty po úvodních hodinách na brněnském výstavišti na cvičnou louku v Žabovřeskách. Pokročilejší hráči pak jdou na Golfové hřiště Kaskády. Studenti za semestr platí 1800 korun jako příspěvek na materiál.

Sportovat se dá ale i během zkouškového. V libovolné aktivitě lze nahradit absence z podzimního kurzu, přijít zacvičit si však můžou úplně všichni studenti. Podívejte se na rozvrh tělocviků pro aktuální zkouškové období.

Hlavní novinky