Přejít na hlavní obsah

Skauting žije v univerzitním prostředí díky klubu Dýchánek

Museli jste kvůli studiu na vysokém škole opustit svůj skautský oddíl? Zkuste roverský kmen Dýchánek.

Pobyt v přírodě, zábavné kolektivní aktivity i pomoc druhým. To vše je pradávnou součástí skautingu, kterému se věnují i někteří studenti Masarykovy univerzity. V Brně se sdružují v roverském kmenu Dýchánek, který nabízí svým členům spoustu zajímavých aktivit.

Kolem dvaceti členů se schází každé úterý na pravidelných tematických schůzkách. Většinou jde o skauty, členství ve skautu však rozhodně není podmínkou. Skupina může zaujmout všechny lidi, kterým chybí v betonové džungli města kousek přírody.

„Abychom unikli městskému shonu, pořádáme programy v Babím lomu, na skautské základně v Ochozu u Brna i v jeskyni Pekárce. Chodíme lozit na blízké skály, když je pěkně, zajdeme si zaplavat na přehradu. Krásy brněnského okolí zkrátka objevujeme různými cestami,“ uvedla Lada Matyášová, která je členkou Dýchánku už čtvrtým rokem.

Mezi pravidelné činnosti roverů patří také akce spojené s různými ročními obdobími. Za zpěvu koled pečou v prosinci perníčky, vyměňují si dárky při společné oslavě Vánoc. Jaro vítají tradičním pálením Morany a rok zakončí přespáním na rozhledně v Babím lomu.

Zábava však není jedinou náplní života roverů. Dýchánek se snaží být prospěšný také svému okolí. „Loni jsme navštívili domov pro mentálně postižené a seniory s nacvičeným pásmem písní a vystoupení. Tamní obyvatele to velmi potěšilo,“ popsala Lada Matyášová.

Skauting tedy přináší netradiční zážitky a dobrodružství a zároveň ukazuje mladým lidem cestu životem. „Je to pro mě životní styl, se kterým přežívám každodenní situace. Nabízí šanci být lepším člověkem, protože uctíváme skautské principy, ukotvené ve skautském zákoně a slibu. Ty vyplouvají na povrch hlavně v důležitých situacích,“ vysvětlila dlouholetá skautka a nyní také členka Dýchánku Paulína Radimáková.

Zajímavostí klubu je, že funguje bez jakéhokoliv formálního vedení. Jednotliví členové se sami podílejí na organizaci akcí. „Možnost zapojení do tvorby je velkým přínosem. V Dýchánku jsou skauti z různých měst, takže program je díky naší rozdílnosti mnohem pestřejší,“ dodala Paulína Radimáková.

Zájemci o členství nebo účast na některých aktivitách Dýchánku mohou získat informace na webových stránkách klubu.

Hlavní novinky