Přejít na hlavní obsah

Skoncujte s prokrastinací hned na začátku semestru

Několik tipů na knihy, které vám pomůžou se seberozvojem a uspořádáním vlastního života.

Léto a s ním i spousta volného času k přemýšlení jsou sice pryč, na vlastní seberozvoj se ale vždycky prostor najde. Přinášíme několik tipů, které knihy vám pomůžou podpořit tvůrčí myšlení, nebo poradí, co dělat s mezilidskými vztahy, případně vás hned na začátku semestru donutí začít opravdu něco dělat namísto odkládání povinností.

Tip 1: Kraď jako umělec
Neobjemná knížka, která se vleze do každého batohu, nabízí rady do pracovního a kreativního života. Pochází od zkušeného výtvarníka Austina Kleona. Jak sám říká, jsou to tipy, které by sám v mládí ocenil, ale nikdo mu je neprozradil.

Stručný text doplňují vtipné ilustrace. Kniha vás nezahltí, ale přitom je každá rada jako uhození kladívka na hřebík. Žádný balast kolem, praktické tipy k probuzení tvořivosti můžete hned aplikovat do svých školních, pracovních i osobních projektů.

Vyplatí se nečíst knihu na jeden zátah, přestože by to netrvalo dlouho. I tak je ale lepší si kapitoly postupně vychutnávat a hlavně: Přemýšlet o nich.

Tip 2: Nikdy nejez sám
Toužíte po kariéře ve svém oboru? Pak si zapamatujte, že podle Keitha Ferrazziho nesmíte být neviditelným. Je to podle něj dokonce horší než být neúspěšný.

Před třemi lety vydaná kniha nabízí autorův vhled do uvažování o vztazích s přáteli a spolupracovníky a vysvětluje, proč je tak důležité o vzájemné vazby pečovat. Nabízí dokonce i praktický plán pro každého. Kontaktování druhých podle něj závisí pouze na tom, že si dopředu vytvoříte plán a budete ho plnit. Vymezuje se proti účelovému vytěžování kontaktů, nicméně i tak je začátek semestru ideální čas pro start společných obědů nejen s nejbližšími kamarády.

Tip 3: Začněte s proč
Plánujete po studiu rozjet vlastní podnikání? Pak si pokládejte kardinální otázku stejně, jako to dělá už dlouhá léta Simon Sinek. Před pár měsíci o své cestě k úspěšné osobnosti vydal celou knihu.

Proč se jiným podnikatelům daří více než druhým? Co je kýženým klíčovým prvkem spojujícím inspirující lidi i společnosti? Sinek zjistil, že uvažovali, jednali a komunikovali stejným způsobem – vždy začali s otázkou: Proč? a až pak řešili, jak a co zrealizovat.

Autor tento model nazývá Zlatý kruh a tvrdí, že pokud jej použijete správně, sami obohatíte okolí, vlastní projekty či firmu.

Tip 4: Konec prokrastinace
„Inteligentní a kreativní lidé dokážou hledat daleko promyšlenější výmluvy, a to i sami před sebou,“ tvrdí autor zmíněné knihy Petr Ludwig. „Najdou si důvod, proč dneska nejít běhat či proč si odložit budík a trochu si přispat,“ vysvětluje. Proto je jedním z klíčových úkolů boje s prokrastinací, tedy chorobným odkládáním úkolů, naučit se rozpoznat vlastní výmluvy mozku, a nenechat se jimi odtáhnout od zamýšlených plánů.

V knize autor zároveň vysvětluje, jak naučit sám sebe poslouchat a nabízí výčet konkrétních nástrojů ke skoncování s prokrastinací. Ale nebojte, osvětluje také fakt, že i odložení věcí a čistá hlava patří k životu. Jen je třeba mít dobrý time management a naučit se říkat: Ne! namísto nekontrolovaného odkládání úkolů. Sám přitom v knize hojně čerpá ze svých studentských let a zkušeností.

Máte už tyto knížky přečtené a nevíte, jakou obdobnou zvolit dál? Vrhněte se třeba na tituly Zbraně vlivu, Mít vše hotovo, Svoboda v práci nebo na Magii a manipulaci mysli.

Hlavní novinky