Přejít na hlavní obsah

5 tipů, jak být dobrým hostitelem pro couchsurfery

Postarejte se a bude o vás v zahraničí postaráno.

Když už nejsou peníze na cestování, dá se kousek ciziny pořídit domů alespoň přes CouchSurfing.org. Každý měsíc míří do Brna a okolí desítky cestovatelů, kteří hledají, kde složit hlavu. Jako hostitelé jim můžete nabídnout pomocnou ruku a udělat z návštěvy Moravy zážitek, na který budou rádi vzpomínat.

Kolem fenoménu couchsurfingu vznikla komunita lidí, která umožňuje cestovatelům přespávat u sebe vzájemně gauči. A to zdarma. Činí tak pro radost z potkávání lidí z různých koutů světa. A sami tuto možnost během cestování využívají.

Hlavní myšlenkou celého projektu není bezplatné ubytování, ale vzájemné sdílení kultur. Stát se skutečně dobrým hostitelem chce proto malinko víc, než jen spacák připravený na gauči. Máme pár tipů, jak hostům pobyt u vás co nejvíc zpříjemnit.

1. Zahrňte je mapami
Ne každý má čas věnovat se hostům celý den a provádět je po okolí, proto je dobré mít po ruce pomocníka. Obejděte ve volné chvíli brněnské turistické centrum a místa, která podle vás stojí za navštívení. Vezměte odtud prospekty, a to pokud možno v co nejvíce jazycích. Nezapomeňte ani na use-it mapu, kterou pro Brno připravili studenti Masarykovy univerzity.

A až své hosty vybavené mapami vyšlete do ulic, poproste je, aby nějaké ty průvodce v různých jazycích ulovili zase zpět. Udržíte takhle svou sbírku aktuální, aniž byste museli pravidelně běhat po muzeích.

2. Nezapomeňte na místní speciality
Nic nepotěší víc, než když vás po náročné cestě uvítá úsměv s kouskem dobrého žvance. Obzvlášť chutná-li po regionu, kam jste přijeli. Nemusíte jako host připravovat svíčkovou. Stačí se zamyslet, které potraviny nejsou v zahraničí běžné. Krajíc chleba s tvarůžkem a cibulí ani Francouz stoprocentně ještě nechutnal.

V ledničce a spíži mějte nachystané také základní suroviny (toasty, jogurt, musli, máslo, marmeláda,...), ze kterých můžete hostům nabídnout snídani nebo svačinu, když bude hlad a oni nebudou mít nic ze svých zásob po ruce.

3. Mějte viditelně heslo na wi-fi
Základním kamenem Maslowovy pyramidy potřeb je v 21. století připojení k internetu. Málokdo dnes cestuje bez chytrého telefonu nebo tabletu. Umožněte svým hostům podělit se o radost z nového dočasného domova na jejich sociálních sítích. Dejte jim šanci napsat domů, že jsou živi a zdrávi, a vyřídit si náležitosti dalšího cestování na stránce CouchSurfingu. Heslo nalepte na modem nebo jiné viditelné místo, ať se vás nemusí neustále ptát a můžou se zabavit, i když nejste po ruce.

4. Usnadněte si vzájemnou komunikaci
Kdo z vás už nevystřídal několik SIM karet? Máte-li v šuplíku nějakou nepoužívanou, zaktivujte ji a po dobu pobytu ji svému hostu nabídněte. Lépe se pak můžete vzájemně domluvit, kdy se potkáte ve městě nebo kdy plánuje dorazit domů. Pokud se chcete vyhnout nutnosti kartu pravidelně dobíjet, operátoři umožňují svým paušálním zákazníkům pořídit si další SIMkartu s tarifem na míru za nulový měsíční poplatek.

5. Pořiďte si „návštěvní knihu“
Může to být zeď popsaná vzkazy, počmáraná tabule nebo vázaný deník. Vzkaz v něm je daleko osobitější než pouhá reference na webu. Nechte tam své hosty napsat příhodu, kterou s vámi zažili, připomenout vtip, kterým vás pobavili. Kniha vám bude připomínat všechny jednotlivé cestovatele, co prošli vaším gaučem. A také to, proč je CouchSurfing fajn.

Proč to všechno vůbec dělat?
Dávat naplňuje člověka víc než brát. Navíc těch pár kaček, které investujete do svých hostů, se vám bohatě vrátí, až sami vycestujete. Komunita je plná velkorysých lidí. Systém referencí a barvité profily vám pomůžou odhalit, komu stojí za to pomoci a s kým se můžete cítit dobře. Mnohdy tak navážete přátelství na vzdálenost stovek a tisíců kilometrů.

Hlavní novinky