Přejít na hlavní obsah

Jak vyrazit levně a na poslední chvíli na dovolenou

Tipy především pro ty, kteří chtějí prostě někam levně vycestovat na prázdniny.

Konečně je tu léto. Po dřině a úsilí ve zkouškovém období si studenti můžou dopřát zaslouženou dovolenou a cestovat. Jak to však provést, když máte průvan v peněžence? Low cost cestování nejen že zachrání méně majetné studenty, ale také potěší milovníky dobrodružství, které s sebou tento způsob cestování přináší.

Sbalit si batoh a vyrazit. Kamkoliv. Destinace je vedlejší, hlavní je cena. V době nízkonákladových letenek a alternativních možností ubytování ztrácejí předražené cestovní kanceláře a hotely s polopenzí svou přitažlivost. Kdo by se navíc separoval v hotelu plném turistů, když může bydlet u místních a okusit místní kulturu? A to několikanásobně levněji.

Jak bydlet levně
Asi nejznámějším způsobem hledání ubytování na cestách je Couchsurfing. Pokud vyrazíte do světa a sháníte přenocování na pár dní, stačí si založit profil a vyhledat couchsurfery poskytující ubytování zdarma ve svých bytech v okolí vaší cílové destinace. Na profilu couchsurfera se dozvíte i něco o něm a přesvědčí vás reference od jeho bývalých hostů.

>> 5 tipů, jak být dobrým couchsurferem

Někteří hostitelé bývají velmi zcestovalí a zajímaví lidé a přímo vyhledávají přítomnost cizinců, a tak o témata hovoru nebývá většinou nouze. Jen je třeba vzít zavděk i malou postelí nebo rozloženým křeslem.

Couchsurfing ale není primárně o poskytování ubytovacích služeb, je hlavně o poznávání lidí z různých koutů světa a kultur. „Couchsurfingu jsem využil v Talinnu a Oslu. V Talinnu jsem bydlel v klasickém činžovním bytě, v Oslu ve střešním bytě s obrovskou terasou a výhledem na celé centrum. Hostitel kvůli nám zorganizoval na terase party,“ chválí si pozitivní zkušenost s Couchsurfingem student fakulty sociálních studií Vojtěch Kubát.

Pokud plánujete delší pobyt v zahraničí, i tehdy vám pomůže Couchsurfing. Couchsurfeři vytvářejí celé komunity. Lidé bydlící v různých městech světa se pravidelně scházejí a vytvářejí nejrůznější události a akce. Vždyť i vy sami můžete nabízet svůj brněnský byt cestovatelům. A pokud zrovna nemůžete nikam vyjet do zahraničí, přiveďte si ho k sobě do Brna. Jednotlivé skupiny najdete také na Facebooku, například Couchsurfers in Brno.

Další (zpravidla poměrně levnou) možností ubytování v zahraničí je Airbnb, což je služba, kde najdete byty k pronájmu na několik i více dní. Jejich majitelé je poskytují turistům buď celoročně, nebo pouze v určitých termínech. Ceny se pohybují ve velmi širokém rozpětí: sehnat se dají překrásné, skvěle situované domy s luxusními interiéry, klasické byty či malé, útulné pokojíčky pro ty, co cestují malým rozpočtem. Stránky jsou graficky velmi povedené, pohodlné a uživatelsky příjemné. Stačí zadat cílovou destinaci, datum pobytu, cenové rozpětí a typ pokoje.

„Moje zkušenost s Airbnb je jednoznačně pozitivní. Jeli jsme s kamarády do Londýna na týden a sháněli jsme nějaké ekonomicky přijatelné bydlení, protože je tam ubytování docela drahé a nechtěli jsme spát v hostelu s dalšími dvaceti lidmi. Pronajali jsme si pokoj, všude bylo čisto a pronajímatel byl sympatický. Když se naskytl nějaký problém, byl k zastižení na telefonu. Cenově to bylo o trochu dražší než hostel, ale komfort byl nesrovnatelný,“ říká student ekonomicko-správní fakulty Martin Suchomel.

Ušetřete spolujízdou
Na cestování je mezi studenty oblíbená spolujízda. Ať už domluvená v partě kamarádů nebo na internetu. Někteří využívají spolujízdu při dojíždění do Brna a zpět ze svých rodných měst, ale napadlo vás, že se takto dá vyrazit také do světa?

Třeba na jízdomat.cz najdete speciální záložku s názvem zahraniční cesty. Jsou tu klasické evropské destinace, ale i exotičtější cíle, jako Kazachstán nebo Uzbekistán. Cesty se dají třídit nejen podle zemí, ale také podle data. Pokud jste dobrodružné povahy a je vám jedno, kam vyrazíte, stačí si zadat datum odjezdu a prostě vyjet, kam je zrovna naplánovaná cesta. V případě preferované země to chce mít i trochu štěstí, aby zrovna ve vašem termínu někdo jel. Nové cesty však neustále přibývají.

Někteří řidiči navíc už mají reference od bývalých cestujících, takže není třeba mít obavy ohledně bezpečnosti. „Projel jsem s kamarády autem jih Evropy – Španělsko, Francii a Itálii. Jediný náklad byl benzín a poplatky za cesty, které jsme rozdělili mezi pasažéry. Spali jsme na plážích, vařili na odpočívadlech, vodu doplňovali u místních. Lidé jsou všude milí a nápomocní, není třeba bát se někoho požádat třeba o doplnění kanystru s pitnou vodou,“ vzpomíná na svou spolujízdu absolvent Masarykovy univerzity Jan Perhala.

Další stránky, které se dají využít: jizdaspolu.cz, autospolujizda.cz, spolujízda.eu, spolujízda.com.

Letenky za babku
Kdo by odolal levným letenkám. Pokud se chystáte do světa a chcete být v obraze o aktuálních akcích, vyplatí se sledovat nejznámější servery s letenkami každý den. Jednoduše a pohodlně to lze například přes Facebook. Po zadání klíčového slova letenky do vyhledávače se na vás vyvalí desítky stránek typu „levné letenky“ či „akční letenky“, které pak vaši facebookovou zeď zásobují nejnovějšími akcemi.

Výhodné akce či nízké ceny způsobené omyly leteckých společností, kde se hraje na čas, se na sociální síti většinou velmi rychle rozšíří, a tak máte šanci, že výhodnou letenku objevíte včas. Velikým pomocníkem při hledání výhodných letenek je třeba skyscanner.com. Tento metavyhledávač šetří čas. Sdružuje mnoho leteckých společností včetně těch nízkonákladových, a proto nemusíte zdlouhavě surfovat po internetu. Velmi přehledně si zde můžete zobrazit nejlevnější možnost letu v určitém časovém rozpětí, graf vývoje ceny letenek nebo si nastavit odběr e-mailu o změně ceny letu, který sledujete.

Tak vyrazte!

Hlavní novinky