Přejít na hlavní obsah

Představení proFIdivadla ohromilo diváky a míří do Scaly

Derniéra jejich adaptace Přeletu nad kukaččím hnízdem se odehraje ve středu 21. května v kině Scala.

Slavný Formanův film Přelet nad Kukaččím hnízdem se dočkal dramatického ztvárnění. Členové proFIdivadla tvořeného studenty informatiky divákům včera dokázali, že název jejich souboru je právoplatný.

Jejich profesionální výkony, brilantní scénář i bravurně vykreslená atmosféra psychiatrické léčebny nenechala diváky chladnými. Závěrečná standing ovation mluvila za vše. Díky obrovskému diváckému úspěchu se herci mohou po premiéře na prknech přednáškového sálu fakulty informatiky sebevědomě připravovat na derniéru v kině Scala, která odehraje 21. května.

Mrazivá atmosféra panující mezi zdmi psychiatrické kliniky, kterou podtrhovali osvětlovači promítající na zeď stíny skrze barevné filtry za zvukového doprovodu dětských říkanek, na diváky zapůsobila silně emotivním dojmem. Bezduché výrazy pacientů bezcílně bloumajících zpustlými chodbami, elektrické šoky od brutálních zřízenců i neúprosná sestra Ratchedová vtáhly diváky do děje, jako by na klinice sami byli. Herecké výkony studentů ztvárňujících hlavní i vedlejší role byly více než přesvědčivé.

Příběh knihy Kena Keseyho Vyhoďte ho z kola ven je sice notoricky známý, malé připomenutí bez vyzrazení finální pointy však nebude na škodu. Hlavní hrdina Patrick McMurphy, který předstírá duševní poruchu, aby se vyhnul vězeňskému trestu, obrátí po svém příchodu na psychiatrickou kliniku zdejší zaběhnutý pořádek vzhůru nohama. Snaží se přivést ostatní pacienty k životu a rozproudit dění na klinice, ale narazí na tvrdý odpor despotické sestry Ratchedové, která klinice vládne. Smyčka kolem McMurphyho krku, jenž je v hledáčku vrchní sestry, se však utahuje...

Očekávání diváků, kteří zaplnili sál D1 na fakultě informatiky včetně míst na stání, byla veliká. Provedení je však ještě předčilo. „Představení se mi moc líbilo, herci jsou velmi šikovní. Nejvíce se mi líbil fingovaný fotbalový zápas, u kterého osvětlovači vytvořili efekt televizní obrazovky ozařující tváře herců,“ pochvaluje si umělecký zážitek studentka lékařské fakulty Markéta Tesařová.

Diváci, kterým vystoupení uteklo, i ti, kteří ho chtějí zhlédnout ještě jednou, se mohou těšit na slavnostní derniéru. Ta se odehraje 21. května v 19 hodin v kině Scala, vstupné je dobrovolné. Součástí představení bude výstava plakátů předchozích inscenací proFIdivadla z dílny výtvarníka Tomáše Staudka.

Hlavní novinky