Přejít na hlavní obsah

Anketa: Jak vidí univerzitu ti, kteří mají prvák za sebou

Devět fakult, devět fun factů a k tomu devět prváků a jejich rady.

Pokud se právě zapisujete do prvního ročníku, možná je toho na vás trochu moc. Nezoufejte, časem se to všechno poddá a co vám dnes připadá hrozně složité, budete mít během několika měsíců v malíků. Podívejte se, jak vnímají prvák ti, co ho mají čerstvě za sebou.

Zeptali jsme se:
1. Co tě mile překvapilo?
2. Co tě nemile překvapilo?
3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?

 

Kristína Gömöryová.

Kristína Gömöryová, molekulární biologie a genetika
1. Co tě mile překvapilo?
Lidé v Brně jsou milí, přátelští a nápomocní. Vždy, když jsem se ztratila, mě někdo zachránil. Mile mě překvapily také laboratoře ve škole, které jsou dobře vybavené. Všechno, co se naučíme v teorii, si hned vyzkoušíme i v praxi.

2. Co tě nemile překvapilo?
Je fajn, že máme svobodu v sestavování rozvrhu, ale dostat se do některých předmětů znamená soutěžit v klikání. Nemilé je také to, že kampus je neskutečné bludiště a doteď se tam ztrácím.

3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?
Určitě nepodcenit registraci předmětů a připravit se na ni včas. Možná bych taky přišla do Brna o pár dní dřív, abych se stihla zabydlet.

Přírodovědecká fakulta
Tady se dělá tvrdá věda a fakulta skutečně patří svým vědeckým výkonem nejen mezi českou, ale i mezi evropskou špičku. Život se odehrává hlavně ve dvou areálech − na Kotlářské a v bohunickém kampusu, záleží na oboru. Ze studentských spolků zaujme místní Biomanie, která pořádá kvalitní večírky i konference, nebo Spolek přírodovědců.

Fun fact: V areálu na Kotlářské je už skoro sto let stará botanická zahrada. Dobře se tam učí na zkoušky.
facebook.com/FacultyofScienceMU

Anna Kolbábková.

Anna Kolbábková, informační studia a knihovnictví
1. Co tě mile překvapilo?
Překvapilo mě, že i na tak velké fakultě, jako je ta filozofická, se nemusím cítit anonymně. Líbí se mi přístup, kdy se každý zná s každým a ta domácí atmosféra. Opravdu je Brno a vše s ním spojené takovou větší vesnicí, ale jen v pozitivním slova smyslu.

2. Co tě nemile překvapilo?
Občas mám problém s přístupem na studijním oddělení, jako student prvního ročníku nemůžu všechno vědět, i když já mám v tomto výhodu, jelikož už mám jeden prvák za sebou. Je mi ale líto ostatních, kteří na studijní radši nejdou, než aby byli za blbce.

3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?
Nebát se zeptat, nenechávat vše na poslední chvíli a hlavně si nemyslet, že když máte výuku jen dva dny v týdnu, ty ostatní nemusíte nic dělat. Nestěžovat si na malichernosti a navštěvovat přednášky, i když vás předmět nebaví, třeba postupem času objevíte jeho kouzlo.

Filozofická fakulta
Jazyky, umění, filozofie a historie. Pro něco z toho jste určitě tady. A dobře jste udělali. Jde o jednu z nejžádanějších humanitních fakult v Česku a o největší fakultu na MU. Kde budete trávit čas, záleží hodně na oboru, určitě ale zavítáte do knihovny na Arna Nováka nebo do kavárny Krmítko na Grohově. Místní Nadační fond studentů FF MU pořádá na fakultě minifestivaly nebo lampionový průvod. Působí zde také Kočovná filosofická divadelní společnost.

Fun fact: Na děkanátu v budově C se můžete díky šikovně umístěnému zrcadlu stát na chvíli šéfem fakulty.
facebook.com/phil.muni.cz

Kristýna Šafářová.

Kristýna Šafářová, všeobecné lékařství
1. Co tě mile překvapilo?
Jsem nadšená z velkého a hlavně kvalitního výběru tělesné výchovy.

2. Co tě nemile překvapilo?
Asi není nic, co by mě nemile překvapilo. Jsem šťastná, že jsem si vybrala MU a rozhodně bych neměnila.

3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?
Určitě bych poradila, aby se v prvním semestru tolik nestresoval a více si to užíval. Teď už vím, že by to šlo i bez toho strachu z různých testů a z prvního zkouškového.

Lékařská fakulta
Přišli jste, protože chcete pomáhat lidem? Pak jste tu správně. Dlouhá tradice, špičkové vybavení a napojení na řadu klinických zařízení jsou hlavní výhody této fakulty, na kterou míří všichni budoucí lékaři a zdravotničtí pracovníci. Většina z vás bude trávit čas hlavně v bohunickém kampusu nebo v jedné ze dvou fakultních nemocnic. Působí zde Spolek mediků, který pořádá reprezentační ples, nebo mezinárodní studentská organizace IFMSA, známá třeba svou medvídkovou nemocnicí.

Fun fact: Zubaři mají své separé v budově na Komenského náměstí, zbytek fakulty je už několik let v bohunickém kampusu.

Martina Vencová.

Martina Vencová, právo
1. Co tě mile překvapilo?
Mile mě překvapil IS. Každý jej musí milovat, je to ale úplně super systém, člověk nemusí nikam chodit. Taky si sama můžu udělat rozvrh, což mi vyhovuje. A Brno jako takové je skvělé.

2. Co tě nemile překvapilo?
Možná se trochu vyplnily zvěsti o nepříjemných paních na studijním, ale zas rozumím, že nás mají hodně.

3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?
Svému mladšímu já bych řekla, ať ten první semestr tak neprofláká, ať začne něco dělat a podnikat, má přece spoustu volného času. A ať si dá přihlášku na Erasmus už v prvním roce, ať ve druháku může vyjet do zahraničí.

Právnická fakulta
Budoucí soudci, advokáti, notáři a právníci všeho typu dostávají své vzdělání právě zde, uprostřed hlavního města české justice. Podle řady žebříčků jde o nejkvalitnější fakultu v Česku, kde můžete získat právnické vzdělání, vždyť zde také učí spousta špičkových právníků z praxe. Na fakultě se zrovna rekonstruuje knihovna, ale už na jaře bude znovu otevřena. Pokud se chcete zapojit do spolkové činnosti, potěší vás, že zde působí ELSA.

Fun fact: Budova fakulty je jediná postavená část za první republiky plánového kampusu v centru Brna.
facebook.com/PrfMUni

Juraj Havlík.

Juraj Havlík, psychologie a sociologie
1. Co tě mile překvapilo?
Dobře na mě působí už samotný prostor školy, naše fakulta má atmosféru. Také přátelské prostředí a přístup vyučujících je fajn. Jedině mě zlobí, že nestíhám studovat všechno, co bych chtěl. Možností je tady spousta.

2. Co tě nemile překvapilo?
Jediná negativní věc byl můj zápis do studia. Byl jsem tehdy v trochu komplikované situaci, protože jsem maturoval na mezinárodní škole. Čekal jsem trochu větší flexibilitu studijního oddělení, co se zápisu týče.

3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?
Snad abych se méně stresoval a netrápil tolik vším tím vybavováním kolem nástupu do studia od vybavování ISIC až po registrace předmětů. Celé se to dá zvládnout celkem v klidu.

Fakulta sociálních studií
Právě zde dostávají vzdělání budoucí žurnalisté, sociální pracovníci, environmentalisté, psychologové, sociologové, politologové a řada dalších budoucích vykladačů společenské reality. Fakulta patří mezi nejlépe hodnocené sociálněvědní školy v Česku, a co se studentského života v Brně týče, patří k těm nejaktivnějším. Funguje tu tradiční studentský časopis Halas nebo Radio R a je tu moc příjemná kavárna/bufet Krmítko.

Fun fact: Oblíbené fakultní mystérium se skrývá za otázkou: Co je v šestém podlaží? Přijdete na to?
facebook.com/FSS.MUNI.CZ
twitter @MUNI_FSS

Lubomír Komínek.

Lubomír Komínek, obor tělesná výchova a sport
1. Co tě mile překvapilo?
Potěšili mě pedagogové a jejich férový přístup ke studentům. Ale to mě ani nepřekvapilo, čekal jsem, že na MU to bude super, a tak to i je. Příjemně překvapila menza, to je nejlepší věc na škole.

2. Co tě nemile překvapilo?
Jedinou zlou zkušenost jsem měl se studijním oddělením. Někteří pracovníci jsou trochu nepříjemní a člověk má pocit, že je obtěžuje. Někdy nejsou moc ochotní pomoct.

3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?
Asi aby nezanedbal první semestr a víc se snažil. Nezakončil jsem jej právě hladce, z toho bych se poučil.

Fakulta sportovních studií
Budoucí trenéři, rozhodčí, odborníci na regeneraci a výživu ve sportu, fyzioterapeuti, ale i zaměstnanci bezpečnostních složek nebo manažeři ve sportu najdou své vzdělání právě zde, na nejmladší fakultě Masarykovy univerzity. I pro svou menší velikost je známá svou rodinnou atmosférou. Hodně času budete trávit v kampusu v Bohunicích a ve zdejších tělocvičnách, za různými sporty ale postupně projezdíte celé Brno.

Fun fact: Díky dobrovolnickému systému mají studenti možnost být u pořádání velkých sportovních akcí.
facebook.com/MU.FSpS

Miroslav Čavojský.

Miroslav Čavojský, regionální rozvoj a cestovní ruch
1. Co tě mile překvapilo?
Při zápisu mě ohromil vzhled fakulty. Podstoupila nedávno rozsáhlou modernizaci a jsem rád, že jsem mohl začít studovat právě teď. Jako pozitivní hodnotím i kvalitu vyučujících a hlavně super spolužáky a kamarády, které mi univerzita dala.

2. Co tě nemile překvapilo?
Dosud se mi nestala žádná věc, kterou bych hodnotil vyloženě negativně. Masarykova univerzita mě zatím překvapuje každý den jen pozitivně.

3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?
Zbytečně se nestresuj a užívej se skvělý studentský život v Brně. Nestyď se a najdi si rychle kamarády, můžeš tu potkat spoustu zajímavých lidi a určitě nebudeš litovat.

Ekonomicko-správní fakulta
Každý, kdo chce získat vzdělání v oblasti financí a finančního podnikání, veřejné ekonomiky a správy, managementu nebo i regionálního rozvoje a cestovního ruchu, patří právě sem. Absolventi nacházejí široké uplatnění i díky tomu, že mohou během studia absolvovat praktické předměty nebo se zapojit do prestižního výběrového programu TopSeC. Od loňského roku má fakulta zbrusu novou knihovnu a atrium vybavené pohodlnými sedačkami pro čekání mezi přednáškami.

Fun fact: Vždy v květnu hostí fakulta šachový turnaj o přeborníka Masarykovy univerzity. Zkuste se jím stát vy!
facebook.com/esfmu

Marek Abaffy.

Marek Abbafy, aplikovaná informatika
1. Co tě mile překvapilo?
Všechno. Ale pokud mám být konkrétní, tak určitě Informační systém. Dostupnost materiálů a organizace studia jsou bezproblémové a opravdu si neumím představit, že bych musel například někam běhat s indexem.

2. Co tě nemile překvapilo?
Registrace seminárních skupin. Tušil jsem, že to nebude sranda, ale nečekal jsem, že po pěti minutách čekání se nebude kam přihlásit. Na druhou stranu, trocha adrenalinu na začátek semestru určitě nezaškodí.

3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?
Když bude po celý rok usilovně pracovat, možná o tobě napíšou do Muni :).

Fakulta informatiky
Vznikla jako vůbec první samostatná fakulta tohoto druhu v Česku. Výzkum se zde úzce propojuje s výukou a fakulta přitahuje do Brna stále více světových IT společností, kde absolventi rychle nacházejí uplatnění. Jako prváci máte štěstí, protože budete mít tu čest pokřtít právě otevíranou přestavěnou hlavní budovu na Botanické.

Fun fact: Na fakultě si můžete zapsat předmět divadelní hra, jehož výsledkem je nastudování představení, na které chodí stovky diváků.
facebook.com/FI.MUNI.cz
twitter @FI_MUNI

Romana Pantůčková.

Romana Pantůčková, učitelství pro mateřské školy
1. Co tě mile překvapilo?
Mile mě překvapil přístup většiny učitelů. Také se mi líbí nabídka univerzitní tělesné výchovy. Jsem ráda, že máme možnost se alespoň jednou týdně zadarmo hýbat.

2. Co tě nemile překvapilo?
Velmi nemile mě překvapilo, že pedagogická fakulta nemá svoji menzu, ale pouze docela předražený bufet. Také mi vadí, že když člověk přejde na jiný obor, tak ztrácí nárok na ubytovací stipendium.

3. Co bys poradil svému o rok mladšímu já?
Ani nevím, co bych poradila. Jen to, že se nemá vše nechávat na poslední chvíli, i když se musím přiznat, že sama to tak dělám. Jsem z toho pak zbytečně ve stresu a říkám si, že jsem to už mohla udělat dřív. Tak snad příští semestr to vyjde...

Pedagogická fakulta
Ideální místo zejména pro ty, kteří míří na základní školy nebo se chtějí v pedagogice specializovat. Vyučuje se zde vše od matematiky přes cizí jazyky až po sociální a speciální pedagogiku. Nejvíc času strávíte ve dvou areálech fakulty v ulici Poříčí. V jednom z nich se letos otevírá zbrusu nová knihovna. Pokud rádi zpíváte, určitě vás potěší, že přímo na fakultě působí proslulý Pěvecký sbor MU.

Fun fact: Některé fakultní chodby se postupně mění ve výstavní prostory. Třeba budova Y na dvoře na Poříčí 7/9 v sobě ukrývá Galerii čtyři patra.
facebook.com/pdfmu

Hlavní novinky