Přejít na hlavní obsah

Patnáct brněnských nej

Proč by vás to v moravské metropoli mělo bavit.

Brněnské noční rozjezdy.

Brno a jeho univerzitní život, zvlášť na Masarykově univerzitě, přiroste k srdci. A kdo nevěří, pro toho jsme nachystali patnáct brněnských nej, kterých si nejen místní studenti užívají a s láskou na ně později vzpomínají.

Kavárenské město a brigády
Nejlépe umí připravovat kávu brněnští baristé. A kávové labužníky si v moravské metropoli vychovávají na Týdnu kávy. Nevýhodou je, že vybrat kavárnu k příjemnému pobytí nebo k brigádě je v tak velké konkurenci zatraceně těžké!

Rozjezdy
Všechny cesty možná vedou do Říma − ale jen ve dne! V noci totiž vedou všechny cesty na Hlavní nádraží (Hlavák), odkud každou celou nebo i půl hodinu odjíždějí noční autobusy a rozvážejí studenty na koleje a priváty. Kde jinde člověk potká v jeden okamžik tolik známých tváří s různými historkami z nočních výletů...

Jediné studentské kino!
Studenti mají v Brně své vlastní kino, a dokonce se podílejí na jeho chodu! Nebo spíše: pro studenty ho má Masarykova univerzita. Jmenuje se Scala a najdete ho na Moravském náměstí. Promítá filmové premiéry i alternativnější kousky a dá se do něj jít naslepo i zadarmo.

Univerzitní kino Scala.

Funkcionalistická architektura
Moravská metropole sice nemá Karlův most, ale milovníci hlavně funkcionalistické architektury si v ní přijdou na své. Když už nezkusíte nic, tak aspoň vilu Tugendhat. Někdy ale stačí se jen toulat centrem města a kochat se.

Srdce alternativního umění
Brněnské Městské divadlo hraje populární muzikály, divadlo Husa na provázku je zase žijící avantgardní legendou. Kromě toho v Brně bují řada alternativních forem, ať už je to každoroční finále slam poetry, malé divadelní soubory hrající ke kávě při Brněnském lunaparku nebo divadelní a filmové přehlídky kreativních vysokoškoláků.

Za titulem i na vozíku a beze slov
Nikde jinde v republice člověk nepotká tolik studentů s tělesným či jiným handicapem jako na Masarykově univerzitě. Zdejší středisko Teiresiás se snaží nevidomým, neslyšícím či vozíčkářům poskytovat takový servis, aby měli stejné šance jako všichni ostatní.

Transparentnost
Studenti Masarykovy univerzity nemusí nic skrývat, proto jsou jejich závěrečné práce dostupné všem online a postupně se k nim přidávají i učitelé se svými akademickými pracemi, jen se podívejte třeba na theses.cz.

Brno umí slovensky
V Brně se mísí čeština s angličtinou, španělštinou i japonštinou. A hlavně se slovenštinou! A to oceňují především čeští mladíci se slabostí pro Slovenky a české dívky, které rády poslouchají měkkou slovenštinu od statných Slováků...

Volnost v seberozvoji
Právník, co miluje africkou hudbu? Fyzik, který se chce naučit žonglovat? Masarykova univerzita nabízí tisíce kurzů od genetiky přes daně až po správné techniky posilování. A stovky z nich jsou otevřené všem studentům, ať už studují jakýkoliv obor. A kredity za ně se počítají!

Místní recese: Žít Brno!
Brno zdejší recesisté, kteří kritizují komunální politiky, překřtili na Krno. Z metropole Moravy si vůbec místní všude a vždy dělají legraci, třeba na portálu zitbrno.cz. A nejvíc ti, kteří město nejvroucněji milují! Brno totiž v lidech vyvolává dost specifické pocity.

Komeťácké zápasy nebo univerzitní hokejový souboj
Atmosféra, jako kdyby šlo o všechno na světě. Tak vypadají zápasy hokejového týmu Kometa Brno. I ten, kdo nefandí sportu, by měl aspoň jeden zápas za život vidět. A když ne, tak se určitě vypravit na hokejový souboj univerzit, který se koná jednou do roka a ve kterém se utkávají výběry MU a VUT za křiku 7 000 fanoušků.

Hokejový souboj univerzit.

Tvořivá energie
V Brně je tvořivě. Dokázaly to spontánní stavby z dlažebních kostek během Muzejní noci a dokazuje to i anonymní básník Timo (víme, že je absolvent pedagogické fakulty, mrk, mrk ;) píšící vzkazy po ulicích.

Brněnská zeleň
Nejen, že na Zelený čtvrtek všechny brněnské hospody nalévají zelené pivo, ale Brno je takové město-neměsto a vyrazit někam za zelení do přírody není vůbec těžké. Brněnská přehrada, Mariánské údolí, Červený kopec, cyklostezka podél Svratky, to jsou jen některá místa, kde se můžete kvalitně vyvětrat.

Za studenty jsou vidět výsledky
Po studentech nezůstávají na univerzitě jen odevzdané závěrečné práce, ale také nadupané projekty, jako je třeba proslulý Demagog.cz, který kontroluje výroky politiků.

Moravské Silicon Valley a centrum vědy
V Brně vznikají četné pobočky mezinárodních technologických a inovativních firem, často v těsném sousedství velkých vědeckých center na vysokých školách, jako je třeba Ceitec v kampusu Masarykovy univerzity a VUT. Postupně zde vznikají také inkubátory, třeba při Jihomoravském inovačním centru, které pomáhají začínajícím studentům-podnikatelům, a Brnem se šíří start-upová atmosféra.

Budova Středoevropského technologického institutu v bohunickém kampusu.

Hlavní novinky