Přejít na hlavní obsah

Průvodce (nejen) prváka akademickým rokem

Přehledně měsíc po měsíci, na co by žádný student Masarykovy univerzity neměl zapomenout.

Důležité je rozlišovat, kdy je čas na pivo a kdy na učení :)

Studium na vysoké není jenom o učení a chození na přednášky. Pojí se s ním nejrůznější termíny, které si každý musí hlídat. Akademický kalendář Muni přiblíží zejména prvákům, co je který měsíc potřeba udělat, aby nemuseli řešit pozdní zápis do semestru a neprošvihli registraci předmětů.

Září: Výuka začíná, zápis končí
Na všech fakultách letos začala výuka v pondělí 15. září. Pro prváky je první týden orientační, aby se seznámili s chodem fakulty a zjistili, co vše obnáší studium vybraného oboru. V září už by měli mít všichni zaregistrované i zapsané předměty, které budou v daném semestru studovat. Předměty se registrují přes Informační systém MU (IS) a až do konce září se mohou rušit. Pokud tedy po první přednášce zjistíte, že vám předmět nevyhovuje, není problém si ho ještě odregistrovat. Povinným předmětům se však nevyhnete. Nezapomeňte taky, že pro postup do dalšího semestru potřebujete splnit minimálně 20 kreditů, takže si radši zaregistrujte trochu víc předmětů, kdyby něco nevyšlo.

Říjen: Učit se, učit se… ideálně
V říjnu už se jede naostro. Předměty máte vybrané, zapsané a už na tom nemůžete nic změnit. Na některých fakultách se teprve rozjíždí výuka seminářů, tak si nezapomeňte zkontrolovat rozvrh, zda jste skutečně na žádný nezapomněli. V ISu (Student – Studijní materiály) najdete potřebné podklady ke každému z nich včetně osnov neboli sylabů. Ty informují o povin-nostech a termínech, které musíte splnit pro úspěšné absolvování předmětu. Kromě uvítacích party je tedy na čase se trochu začít orientovat v učení.

Listopad: Měsíc stipendií
V listopadu si určitě nezapomeňte požádat o stipendia. Všichni studenti, kteří mají trvalé bydliště jinde než v Brně a neprodlužují studium, mají nárok na ubytovací stipendium. Částka se pohybuje okolo 3 000 korun za semestr, přesná výše se odvíjí dle počtu žadatelů. V listopadu se žádá také o sociální stipendium. Všechny potřebné informace najdete opět v ISu v sekci Stipendia.

Prosinec: Zápočťák a konec školy
Výuka podzimního semestru končí na všech fakultách v prosinci. Poslední týden bývá zápočtový, kromě zápočtů se dělají i kolokvia, píší se seminární práce a další úkoly, dejte si proto pozor na termíny odevzdání. V prosinci už mohou být vypsané první zkoušky. Přihlásit se na tzv. předtermíny znamená sice víc učení před Vánocemi, ale méně stresu po nich.

Leden: Haló, tady zkouškové
Je tu zima a s ní i oblíbené zkouškové období! Během něj nechodíte do výuky, ale připravujete se ke zkouškám. K těm se přihlásíte opět v ISu (Student – Zkoušky). U každého poprvé zapsaného předmětu máte univerzálně nárok na jeden řádný a dva opravné termíny. Pokud zkoušku neuděláte ani napotřetí, předmět musíte opakovat. U opakovaného předmětu pak už máte nárok jen na jeden řádný a jeden opravný termín. Přestože během zkouškového nebudete mít čas ani náladu řešit cokoliv jiného, nezapomeňte na registraci předmětů a zápis do nového semestru. Registrace je každosemestrální soutěží v rychlosti, proto byste s ní neměli otálet. Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Únor: Zpátky na přednášky
Zkouškové končí v polovině února. Jarní semestr začíná na všech fakultách v pondělí 16. února. Pokud se vám ale podaří udělat všechny zkoušky v lednu, můžete si užít volna. Ale hlavně, pokud už končíte bakalářské studium, nezapomeňte si včas podat přihlášku do navazujícího magistra!

Březen: Cestovat, nebo zůstat za pecí?
Prvního března končí změny v zápisu předmětů, takže už byste měli mít zaregistrované a zapsané všechny předměty. Celý měsíc se točí ve znamení přednášek, seminářů a studijních povinností. V březnu se často podávají žádosti o výjezd do zahraničí s programem Erasmus+, termíny se však liší v rámci fakult, kateder i oborů – vyplatí se dobře vše pohlídat, protože možnost přihlášení se opakuje zase až za rok. Sledujte proto web své fakulty i Centra zahraniční spolupráce.

Duben: Peníze i koleje berem
V aprílovém měsíci se žádá o stipendia na jarní semestr a podává se také žádost o koleje na další rok. Přednost mají studenti, kteří už na kolejích bydlí, ostatní přicházejí na řadu po nich. Všechny potřebné informace a termíny najdete na webu Správy kolejí a menz.

Květen: Studentský král, kdo je víc
V květnu na některých fakultách začíná registrace předmětů a podává se žádost o postup do dalšího semestru. Přihlašovat se můžete většinou až do září, ale je lepší přihlásit se co nejdřív, než na to během léta zapomenete. Jinak si květen jako studenti určitě užijete. Vyrazit můžete třeba na Majáles, kde se necháte zvolit králem či miss, nebo na některou z akcí v rámcisvátku Dies academicus. Semestr končí na všech fakultách v druhé polovině května, kdy opět začíná zkouškové.

Červen: Po zkouškách léto!
V červnu se na zbylých fakultách koná registrace předmětů, takže v té době už byste měli mít vybráno na další rok. Mezi učením na zkoušky samozřejmě myšlenkami odbíháte taky k dovolené. Než na ni ale skutečně odjedete, je fajn mít vyřešené bydlení. Pokud jste na privátu a na prázdniny jedete domů, sejděte se s pronajímatelem a vyřešte placení bytu během léta. A až doděláte i tu úplně poslední, náročnou a vyčerpávající zkoušku, vyražte na prázdniny!

Hlavní novinky