Přejít na hlavní obsah

Strategie úspěšného studenta na Masarykově univerzitě

Jak dobře zvládnout situace, před které vás studentský život postaví?

Složením přijímacích zkoušek to nekončí, ale začíná. Abyste studiem propluli hladce, je potřeba zvolit správnou strategii, a když se dostanete do úzkých, je potřeba se správně rozhodnout. Ale nebojte, i když nebudete vědět kudy kam, vždycky se dá najít pomocná ruka.

1. Kolik studií, tolikrát studentem?
Zapsat se do více studií může uspokojovat vaše prahnutí po vědění, s blížícím se zkouškovým obdobím a naskakujícími povinnostmi však často dochází k plíživému, ale nevyhnutelnému kolapsu. Než se do takového dobrodružství pustíte, dobře to promyslete.

Den i toho nejpilnějšího studenta má jenom 24 hodin. Když budete přemýšlet o tom, kolik studií zvládnete, nezapomeňte do plánu zahrnout čas na spánek, jídlo a brigádu. Když zaberete, dají se některá studia skloubit, dobře to ale promyslete. Zkuste se poptat třeba u studentských poradců – poradci.muni.cz.

Pokud zkoušíte několik studií zároveň, myslete na to, že pokud nějaké z nich nedokončíte, poplatkům se nejspíše nevyhnete. Rychle můžou vyskočit do desetitisíců a může vám to zkomplikovat dokončení školy. Hlavně ale nenechte běžet studia, do kterých vůbec nenastoupíte.

2. Práce a škola. Žrouti času
Ať už se rozhodujete přivydělávat si na plný či částečný úvazek, nebo prostřednictvím víkendové brigády, vždycky mějte na paměti, že při volbě mezi prací a studiem by to druhé mělo mít prioritu. Pracovat budete celý život, čas na studium se ale dá prošvihnout.

Snažte se zaseknout co nejmíň u práce, která přináší jen peníze, ale žádnou pro budoucnost relevantní praxi. V Kariérním centru MU vám poradí, jak to skloubit. Už v prváku se taky zaregistrujte na univerzitní kariérní portál jobcheckin.muni.cz.

Práce v kavárně, call centru nebo obchodě je bezva, navíc tříbí sociální dovednosti. Ale práce je vždycky dost a často se ani nenadějete a máte z brigády plný úvazek, na studium ani praxi nezbývá čas, o odpočinku ani nemluvě.

3. Kdo nenasbírá kredity, nepostupuje
Pro studenty je počítání kreditů, které získáváte za splněné předměty, jednou ze základních disciplín, kterou není radno opomíjet. Kdo totiž nesplní pravidla, do dalšího kola (neboli semestru) se nedostane.

Pro postup do dalšího semestru musíte splnit 20 kreditů za jeden semestr, případně 45 dohromady za dva po sobě jdoucí semestry, a to zvlášť v každém svém studiu. Není navíc od věci mít určitou rezervu pro případ, že by se vám některý z předmětů nepodařilo úspěšně zakončit. Počty kreditů u jednotlivých předmětů i žádost o postup do dalšího semestru najdete vždy v Informačním systém MU. Pokud si nevíte rady, vydejte se na studijní oddělení své fakulty. Tam vám ochotně poradí.

Kdo nepočítá kredity, toho může potkat hodně nemilé překvapení. Když jich nebudete mít dost, nedostanete se do dalšího semestru a to je bohužel konec vašeho studia.

4. Nepodařená zkouška není konec světa
Některé zkoušky vám dají opravdu zabrat. Naštěstí máte většinou hned tři pokusy (jeden řádný a dva opravné termíny), při nichž se můžete ucházet o zeleně svítící políčko v Informačním systému MU.

Sledujte doporučené studijní plány a soustřeďte se na povinné předměty, které musíte absolvovat, abyste si mohli zapsat navazující kurzy v dalším semestru. Pokud je nezvládnete, může vám to zkomplikovat život třeba tím, že budete muset studium o semestr nebo dva protáhnout. Pokud neuspějete ani v opravných termínech, hlídejte si nejbližší semestr, kdy si předmět můžete zapsat znovu.

Úspěšně zvládnutou zkoušku je radost oslavit, ale tu, u které jste se moc nepředvedli, byste možná rádi vymazali z paměti. Pokud to uděláte, může se ale stát, že si zapomenete pohlídat opravné termíny, nebo prošvihnete okamžik, kdy byste si předmět měli zapsat znovu.

5. Je můj obor ten pravý?
Že každé ráno neotevíráte oči s tím, že se těšíte na studium a všechny povinnosti s ním spojené? To ještě nic neznamená. Plnění studijních povinností není vždycky jen zábava, někdy je potřeba zatnout zuby.

Co dělat, když získáte pocit, že váš obor nebyla trefa do černého, ale pěkně vedle? Hlavně se nehroutit. Pokud vás studium opravdu nebaví a ztratili jste někde mezi zápisem a státnicemi motivaci, zamyslete se, s kým můžete své rozčarování konzultovat (spolužáci, vyučující, studentští poradci, rodiče). Přeci jen víc hlav víc ví. A teprve potom jednejte. Bezhlavé a zbrklé rozhodnutí vás může později mrzet.

Přidat si bez promyšlení všech důsledků další studium a zkoušet, co to udělá, nebo chvíli před státnicemi začít s jiným oborem od začátku většinou nevede ke šťastným koncům. O všem se nejdřív poraďte.

6. Zkouškové! Mám se hroutit?
Zápočet? Zkouška? Kolokvium? Je možné, že během zkouškového jich na vaši hlavu padne poměrně dost. Nepanikařte!

Ve chvíli, kdy vás čeká zkouškové, neplánujte výlety s kamarády, divoké večírky, ani brigády, místo toho si připravte harmonogram pro zvládnutí zkouškového. Vypisuje váš učitel předtermín? Pusťte se do plnění povinností hned a na ostatní vám během zkouškového zbude více času.

Nechat vše na poslední chvíli a spoléhat na „zázračné pomocníky“ nebývá správná cesta: Káva bojuje s únavou a bystří smysly, pivo zase vyprazdňuje hlavu (a tudíž zvětšuje „operační“ paměť potřebnou ke studiu). I tady volte střídmost – nedovolte kávě, aby vás dovedla ke kofeinovému deliriu, ani pivu rozšířit vaši operační paměť do oblasti nevědomí.

Hlavní novinky