Přejít na hlavní obsah

Balíček pro úspěšné přežití prváku na Muni

Začátky někdy bývají těžké, ale se znalostí základních věcí a pojmů to bude hračka.

Učíte se rádi v parku? V Brně máte spoustu příležitostí.

Přijímačky jsou úspěšně za vámi, přesto se může zdát, že to těžší vás teprve čeká. Jak přežít prvák na univerzitě, navíc v úplně novém a neznámém prostředí? Začátky někdy bývají těžké, ale se znalostí základních věcí a pojmů to bude hračka.

Co je to UČO?
Stane se něčím skoro důležitějším než vaše jméno či příjmení. Šestimístné univerzitní číslo osoby vás bude provázet od prvního dne na škole až po ten úplně poslední a nejpozději za měsíc ho budete bezpečně znát zpaměti. K čemu se hodí? Každý člověk, který kdy prošel univerzitou, má toto své unikátní číslo a je možné ho podle něj dohledat v informačním systému. Do něj se ostatně taky budete přihlašovat svým vlastním učem (a primárním heslem, které dostanete u zápisu) stejně jako třeba na stránky knihoven, menz nebo do wi-fi sítí. Budou ho po vás vyžadovat ale i u některých testů, zkoušek nebo na studijním oddělení.

Informační systém
Webové rozhraní, jehož všechny funkce asi nikdy nepoznáte, jak je rozsáhlé. Ty klíčové vám ale zásadně ulehčí život a především studium. Na adrese ISu najdete katalogy všech předmětů na univerzitě, svůj rozvrh, seznamy termínů zkoušek, udělené známky nebo přístup ke své vlastní univerzitní e-mailové schránce. Do ISu také učitelé nahrávají studijní materiály, budete si v něm zapisovat předměty či seminární skupiny nebo žádat o stipendia. Zkrátka téměř vše, co se v univerzitním světě neodehrává v učebnách a hospodách, se odehrává v informačním systému. Možná vám zpočátku přijde příliš složitý, postupně ale zjistíte, že díky němu ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili cestováním na studijní oddělení, za vyučujícími nebo do knihoven.

Registrace nebo zápis? Obojí
Každý předmět, který budete na univerzitě studovat, si musíte nejprve zapsat. Zápisy předmětů se otevírají vždy s určitým předstihem před začátkem semestru, na každé fakultě je to trochu jinak. Zápisu ale předchází registrace, která je k dispozici ještě o něco dříve a slouží hlavně k vyjádření zájmu o jednotlivé předměty. Není pro vás tedy tak důležitá jako zápis, pokud se zrovna nechcete dostat do předmětu, který má omezenou kapacitu a je o něj velký zájem. Registrace i zápis probíhají v informačním systému, po začátku semestru máte ještě dva týdny, kdy si můžete zápis jakéhokoliv předmětu zrušit. Potom už všechny předměty musíte absolvovat a nějak je ukončit, zpravidla zkouškou. Výuka některých předmětů probíhá po menších skupinách, proto si u nich budete muset zaregistrovat i seminární skupinu. Každá většinou probíhá v jiném čase a s jiným vyučujícím, proto bývá o některé obrovský zájem. Registrace probíhá jako klikací soutěží v přesně určený čas. Musíte zkrátka kliknout mezi prvními.

Informační systém vám ušetří spoustu času.

Internet je samozřejmostí
Ve všech prostorách univerzity se můžete zdarma připojit k bezdrátové síti, která nese název eduroam. Stačí se přihlásit pod přihlašovacím jménem učo(at)eduroam.muni.cz a vaším sekundárním heslem (dostanete ho u zápisu). Nejenže je síť funkční ve všech budovách Masarykovy univerzity, ale stejný systém používají i jiné brněnské univerzity a stovky dalších vzdělávacích institucí po celém světě, wi-fi připojení tak už nikdy nemusí být problém.

Není kredit jako kredit
Kredity jsou to, co vás během studia bude zajímat nejvíce. Jsou totiž indikátorem úspěchu či neúspěchu. Za úspěšné absolvování každého předmětu dostanete příslušný počet kreditů podle toho, jak je předmět náročný. V každém semestru jich musíte získat aspoň dvacet a na konci studia jich musíte mít dost, abyste mohli jít ke státnicím. Aby to nebylo tak jednoduché, existují A kredity, které je potřeba získat úplně všechny, protože se dostávají jen za povinné předměty. Dále musíte získat předepsaný počet B kreditů za povinně volitelné předměty a zbytek můžete doplnit C kredity, které dostanete za absolvování každého volitelného předmětu. Ty si můžete zapisovat napříč všemi fakultami, ale pozor – některé mají oborová či kapacitní omezení. Na celé univerzitě také platí, že musíte během studia získat dva kredity za tělocvik a příslušný počet kreditů za cizí jazyk. Kredity můžete občas získat i méně tradičně, třeba účastí na letní škole, semináři nebo na zahraničním výjezdu.

Podívejte se do studijního řádu
Studijní a zkušební řád univerzity je obdoba školního řádu, není tedy potřeba znát ho nazpaměť, ale je dobré vědět, co obsahuje a kde ho najít. Studijní řád specifikuje vše, co se na univerzitě děje, a zastřešuje celý průběh vašeho studia. Najdete v něm vše od časového rozvržení akademického roku přes klasifikační stupnici až po podmínky řádného ukončení studia. Je poměrně obsáhlý, pokud budete ale řešit nějaký konkrétní problém, hodí se vědět, že je k nahlédnutí v ISu přes sekci Nápověda i s výkladem.

Poplatky za studium
Studium na vysoké škole je zadarmo, může se ale stát, že za něj jednoho dne budete muset platit. Proč? Pokud začnete chodit na více oborů, ať už na Masarykově univerzitě, či jinde, a neukončíte některé ze studií řádným způsobem, může vás to stát i desetitisíce korun. Přesné podmínky vyjmenovává studijní řád, obecně ale platí, že není radno začít studium, které nehodláte řádně dokončit, nebo studium příliš prodlužovat. Pokud si s něčím nevíte rady, zamiřte na fakultní studijní oddělení nebo za studentským poradcem.

Brno se čím dál víc stává městem cyklistů.

Bydlení a jídlo
Pokud nejste z Brna, volba mezi kolejí a privátem pro vás může být dilematem. Koleje spravuje univerzita, a pokud se na nich rozhodnete bydlet, nemusíte řešit spolubydlící, vybavení nebo údržbu. Na oplátku musíte dodržovat pravidla, spolubydlící si předem nevyberete a rozsáhlý kolektiv vám v některých chvílích nemusí být příjemný. Pokud se vás sejde více a pronajmete si společně privát, cenově vás to vyjde zhruba stejně jako kolej. Můžete si vybrat spolubydlící, sami si určujete pravidla a máte větší klid. Na druhou stranu si musíte někdy sami obstarat vybavení bytu, musíte komunikovat s majitelem nebo občas obstarat nějakou tu opravu. Ať už budete bydlet na koleji nebo privátu, nezapomeňte si v každém semestru zažádat o ubytovací stipendium. Nejde o žádnou závratnou částku, ale zpravidla vám vystačí na jeden měsíční nájem, takže na dva ročně. Jídlo za studentské ceny nabízí univerzitní menzy, ty největší se nacházejí na Moravském náměstí, v bohunickém kampusu, v areálu na Vinařské a na právnické fakultě. Jídlo v nich zpravidla pořídíte za cenu okolo třiceti korun, výběr bývá velký.

Knihovna, kam se podívám
Každá fakulta má svou centrální knihovnu. Nejvíc času budete trávit v té vaší, nebojte se ale navštívit i ostatní fakulty, všude máte přístup zdarma a často se na jiné fakultě dostanete k něčemu, co je u vás hůře dostupné. Knihovny nabízejí nejen půjčování knih či časopisů, ale jsou také výborným místem ke studiu, práci na počítači či skenování, kopírování a tisku. Některé knihy vám domů nepůjčí, budete si je muset přečíst přímo v knihovně nebo si z nich něco vykopírovat. Přehled o tom, jestli je vaše hledaná kniha zrovna dostupná, najdete na webu. Kromě univerzitních knihoven je oblíbená také Moravská zemská knihovna, která se nachází v Kounicově ulici. Za drobný poplatek můžete využívat také všech jejích služeb. Často se to hodí.

Květnový majálesový průvod je jedna z velkých akcí, kterou pořádá studentská unie Munie.

Studentské spolky
Že pobyt na univerzitě není jen o učení, dokládá existence několika desítek studentských spolků, kterých se můžete stát členy. Některé mají celouniverzitní působnost jako třeba Masarykova studentská unie neboli Munie (která pořádá třeba velký ples, majálesový průvod nebo souboj kapel), Aiesec nebo studentský zpravodajský portál Lemur, jiné fungují v rámci jedné fakulty. Ať už vás baví hrát divadlo, zpívat, psát nebo debatovat, určitě najdete ten pravý spolek právě pro vás. Jejich seznam je k dispozici na webu univerzity v sekci StudentiStudentské aktivity.

Univerzitní mapa Brna

Hlavní novinky