Přejít na hlavní obsah

Iberoamerické ceně kralují studenti z Brna

Letos získala v prestižní soutěži první místo studentka portugalštiny Barbora Kosinová.

Barbora Kosinová.

Mezi odborníky na hispanistiku má Iberoamerická cena velkou prestiž a pravidelně v ní excelují studenti z Masarykovy univerzity. Letošní 20. ročník soutěže vyhrála v dubnu se svou esejí studentka portugalštiny na filozofické fakultě Barbora Kosinová.

Podle svých slov na vítězství v prestižní soutěži, která je určena studentským autorům prací z oblasti umění, historie a společnosti iberoamerických zemí, ani nepomyslela. „O soutěži jsem se dozvěděla od své vedoucí práce doktorky Spánkové, která mě podpořila, abych se přihlásila. Pořád tomu ale nemůžu moc uvěřit,“ usmívá se Barbora.

Když šla na vyhlášení cen, měla představu, že tam zřejmě moc lidí nebude a bude to spíš komorní akce. „Do soutěže se vždy hlásí jenom pár studentů. Letos jich tam ale bylo nečekaně moc a mě přepadla panika, že nemám žádnou šanci. Byla jsem nervózní až do chvíle, kdy začali číst název mojí práce,“ říká Barbora s úsměvem.

Ve své eseji Barbora vycházela z vlastní bakalářské práce, ve které sledovala, jak se biblický motiv Kaina proplétá evropskými literaturami, a konečně pak dílem portugalského spisovatele a nositele Nobelovy ceny José Saramaga. „Saramago dává Kainovi prostor, který před tím v literatuře neměl, a dívá se na něj z úplně jiného pohledu,“ přibližuje Barbora.

K tématu se dostala náhodou. „Knížku mi darovala máma na Vánoce. Začala jsem ji číst v letadle, když jsem letěla do Portugalska na Erasmus, a hrozně se mi zalíbila. Co myšlenka, to perla. Chtěla jsem se jí více věnovat, a nakonec jsem na ní postavila bakalářskou práci,“ vypráví Barbora.

O jejím vítězství rozhodla porota jednomyslně. „Myslím, že téma se jim zdálo originální, a možná jsem zaujala i tím, že jsem se věnovala právě biblickému motivu ve spojení s literaturou. Přeci jen se pohybujeme v oblasti křesťansky orientovaných kultur,“ myslí si. Roli možná sehrál i fakt, že portugalských prací se mnoho nehlásí a do soutěže spíš přispívají studenti španělštiny. Kromě diplomu získala Barbora i finanční odměnu a množství knížek ve španělštině a portugalštině. Biblickým motivům by se chtěla věnovat i v magisterské práci.

Oceněných je více
Barbora není jediná studentka Masarykovy univerzity, která v soutěži letos uspěla. Čestné uznání za svoji práci z oblasti španělské historie získal i student Josef Macko a také v minulých ročnících jsou mezi vítězi či oceněnými mnozí studenti právě z Ústavu románských jazyků a literatur Filozofické fakulty MU, kteří překonali kolegy z jiných českých univerzit včetně Univerzity Karlovy. Minulý ročník vyhrála teď už absolventka Lucia Nekorancová, v předchozích ročnících se na stupních vítězů objevili například Jan Střítecký, Marek Atanasčev, Jan Darebný, současní doktorandi na filozofické fakultě.

Iberoamerická cena se od svého vzniku v roce 1994 řadí mezi nejprestižnější soutěže z oblasti hispanistiky a lusitanistiky. Každý rok ji pořádá jiná ambasáda iberoamerických států akreditovaná u vlády České republiky (letošní ročník byl vyhlášen kubánským velvyslanectvím) a záštitu nad ní mají ministr školství a rektor Univerzity Karlovy. Cílem soutěže je upevnit kulturní vazby a podpořit v České republice výzkum a poznávání Latinské Ameriky, karibské oblasti a Pyrenejského poloostrova.

Hlavní novinky