Přejít na hlavní obsah

20 zvyků, které z vás udělají Brňáka

Poznat město, ve kterém studujete, je to skoro stejně důležité, jak chodit do školy. Možná i víc.

Brno je pohotové město.

O Brně se toho říká hodně v dobrém i ve zlém, ale faktem je, že k žití je to skvělé místo, a co je důležité pro vás, je to tu student-friendly. V čem? Podívejte se náš seznam tipů na místa, zážitky a nové rituály, z nichž si většinu v následujících letech velmi pravděpodobně osvojíte, ať už po nich půjdete cíleně, nebo se vám prostě tak nějak stanou. V Brně to tak chodí.

Hodiny na Čáře. Nejznámější meeting point.

1. Dávejte si sraz pod hodinama na Čáře
Nejpopulárnější meeting point v centru města na křižovatce ulic Česká a Joštova. V kteroukoliv denní i noční dobu tam postávají a setkávají se desítky a stovky lidí. Kdo alespoň jednou nečekal půlhodiny na kamaráda na Čáře, aby pak zjistil, že stojí několik metrů od něj uprostřed masy lidí, není pravý Brňák!

Staňte se hrdými členy brněnské kavárny.

2. Pijte dobrou kávu
Pražská kavárna to neslyší ráda, ale z Brna se za posledních deset let stalo hlavní české město kávy. Desítky podniků s kvalitní kávou rostou v centru města a ve vybíhajících ulicích, ale čím dál víc i v okrajovějších čtvrtích. Legendární jsou už i pojízdné stánky s kávou přímo na České nebo Mendelově náměstí, které zachránily nejednoho studenta od zkolabování před zkouškou. Pro gurmány je tu i pravidelný Týden kávy.

Brněnské noční rozjezdy obsáhnou téměř celé město.

3. Vracejte se domů rozjezdem
Největší láskou všech brněnských studentů coby nočních tvorů jsou takzvané rozjezdy, tedy pravidelné noční spoje, které jezdí každou hodinu (v pátek a v sobotu i co půl hodinu) z hlavního nádraží a proplétají se všemi kouty města. Návrat z dlouhého večírku ještě nikdy nebyl snazší. Jízda rozjezdem je navíc často adrenalinový zážitek jak z akčního filmu a ještě se seznámíte se spoustou zajímavých lidí.

Orloj na náměstí Svobody.

4. Bojujte o kuličku z orloje
Proslulá černě zbarvená atrakce ve tvaru projektilu či nábojnice na náměstí Svobody připomíná všechno, jenom ne orloj, kterým ovšem je. Přesně v jedenáct hodin z ní vypadává kulička, kterou, pokud ji chytíte, si můžete odnést jako hezkou památku. Kromě toho ukrývá náměstí Svobody ještě jednu zajímavost, a to krásný výhled na celé historické centrum přímo ze střechy přilehlého Domu pánů z Lipé.

5. Přemisťujte se na kole
V Brně roste počet příznivců cyklodopravy a spolu s nimi i síť cyklostezek. I když to pořád ještě není zdaleka ideální, terén i rozměr města se pro tento typ dopravy dokonale hodí. Navíc si kolo nemusíte nutně pořizovat vlastní. Je tu i možnost si ho půjčit. Sdílená růžová kola pod názvem Rekola jsou rozmístěna zejména po centru a za několik stovek ročně si můžete kterékoliv kdykoliv odemknout a svézt se nebo se někam přepravit.

6. Jezděte šalinou
Tramvaje čili šaliny jsou největší pýchou městské hromadné dopravy. Dovezou vás v podstatě kamkoliv a se studentskou šalinkartou i celkem levně. Jejich zuřivé cinkání občas děsí, ale pokud jim nestojíte v cestě, jsou vesměs přátelské. Dají se v nich zažít i večírky s cimbálovou muzikou nebo s čepovaným pivem.

7. Jezte čínské nudle na Hlavasu
Společensky unavený student = hladový student. Při čekání na rozjezd si můžete dát oblíbené čínské nudle nebo klasickou studentskou pochoutku, smažák v bulce. Stejně populární je i všemi opěvovaný párek v rohlíku v okénku na České nebo burek na Kobližné a celá řada dalších rychlých pochoutek v ulicích v centru města.

8. Choďte na Flédu a bleší trhy
Jeden z nejznámějších brněnských klubů Fléda je epicentrem studentského života. Pořádají se tam koncerty a další zajímavé akce. V neděli si třeba můžete zajít na Blešák a udělat si radost stylovými hadříky nebo starožitnými kousky. Blešáky obecně jsou v Brně oblíbené, takže se každou chvíli někde nějaký koná.

Lužánecký park si vás snadno získá.

9. Relaxujte v Lužánkách
Nedaleko Flédy se nachází i největší brněnský park a zároveň první pro veřejnost otevřený městský park v Česku. Lužánky jsou oázou klidu uprostřed uspěchaného města. Na jaře a v létě park ožívá a jeho trávníky se plní oddechujícími lidmi, zatímco stezkami kolem běhají ti sportovněji založení.

10. Pozorujte hvězdy na Kraváku
Dalším populárním místem, kde se dá v létě odpočívat a vychutnávat si sluníčko, je Kraví hora. Leží jenom kousek od centra, takže to z většiny fakult dojdete i pěšky. Kromě toho, že si tam můžete udělat piknik nebo grilování, nabízí Kravák i další vyžití. Nachází se tu brněnská hvězdárna, odkud dohlédnete až na Měsíc, a čupr bazén.

11. Toulejte se Kamennou kolonií a kolem Priglu
Kamenná kolonie, známá také jako Kamenka nebo Kamenná čtvrť, patří k nejtajemnějším a zároveň nejkrásnějším místům v Brně. Nachází se v bývalém kamenolomu při řece Svratce v brněnských Štýřicích. Úzké uličky a svérázné malé domky skrčené pod kopcem a mimo dohled města si vás rychle získají, už proto, že se tu pravidelně konají zajímavé kulturní akce. Vyjet si tam můžete i na kole, kolem totiž vede cyklostezka, po které se dostanete až k brněnské přehradě neboli Priglu, kde se můžete v létě opálit a vykoupat.

Brno i jeho okolí je plné zeleně.

12. Objevujte přírodu kolem města
Že v Brně to nikam není daleko, je svatá pravda. Do patnácti minut šalinou se z centra dostanete do lesa. Co tak se projít Medláneckými kopci, které na jaře hezky rozkvetou, nebo vyrazit na proslulou koniklecovou louku na Kamenný vrch? Anebo vyšlapat na Hády až k vysílači, který shlíží na Brno nad lomem? Navštívit můžete i lamy alpaky, které žijí v nedalekém Lamacentru Hády.

Vínko s výhledem na Brno.

13. Dávejte si víno na Špilasu
Nikde si první jarní nebo poslední letní dny nevychutnáte líp než na Petrově nebo na Špilberku se sklenkou vína v ruce. Obě dominanty (velký kostel a ještě větší hrad) se pojí především s historií města, ale tvoří také významnou součást jeho dnešního života. Přes den se můžete na dece v parku při hradu učit na zkoušky, večer zas pozorovat z hradeb světla města.

Víš, kdo číhá za rohem?

14. Poznávejte podsvětí...
...díky hře s názvem Mafie, kterou pořádají současní i někdejší studenti. Jedná se o něco na způsob larpu. Stanete se na několik týdnů až měsíců mafiánem a máte za úkol zbavit se svých soků. Zároveň jste ale sami pro někoho potenciální obětí, aniž byste tušili, odkud přijde smrtelná rána. Napínavé, že?

Král může být jen jeden!

15. Soutěžte o titul miss nebo krále Majálesu
Hudební festival Majáles už patří neodlučně jak ke studentskému životu, tak k jarnímu Brnu. Jedna z největších tuzemských hudebních a studentských akcí se koná vždy v květnu a kromě kapel se na ní představují i různé studentské spolky a také se volí král a miss Majálesu. Příště už to může být někdo z vás.

16. Nakupujte v pravé vietnamské tržnici
I když leží trochu z ruky, vyplatí se na tržnici vycestovat. Za nevábným vzhledem tržiště se skrývají skutečné poklady. Třeba proslulá polévka pho nebo desítky tradičních vietnamských jídel. Kromě zajímavé atmosféry se vyplatí i nakoupit, protože zdejší zboží většinou jinde neseženete, alespoň ne tak levně. A když budete mít štěstí, možná se vám podaří pohladit i kočku, která vysedává na pytlích s rýží.

O chladných Vánocích je potřeba se něčím zahřát.

17. Připíjejte si turbomoštem na Vánoce
Není nic tradičnějšího než vánoční trhy v Brně. Zelný trh i náměstí Svobody se zaplní dřevěnými stánky plnými řemeslných výrobků a voňavých dobrot. Je to skvělá příležitost nakoupit ruční výrobky a originální dárky pod stromeček nebo se spolužáky oslavit konec podzimního semestru. Určitě ochutnejte turbomošt nebo svoboďáček, nápoje, které každoročně lákají na trhy tisíce Brňáků.

18. Zkoumejte místní architekturu
Brno, to není jenom slavná vila Tugendhat, i když ani tu byste rozhodně neměli minout. V Brně na vás z každého rohu kouká významná budova nebo pamětihodnost. Za návštěvu stojí zejména Jurkovičova vila připomínající pohádkový domeček. V centru města je to zas například Alfa pasáž dýchající atmosférou první republiky. Architektonické skvosty se dobře poznávají s webem bam.brno.cz.

Své divadlo mají třeba i studenti angličtiny na filozofické fakultě.

19. Hrajte v ochotnickém divadle
Divadelní duch pronikl už do všech koutů města. V Brně funguje velké množství souborů věnujících se třeba improvizaci nebo hraní her v cizím jazyce. Pokud vás divadlo láká, určitě se k nějakému souboru zkuste přidat – i na Masarykově univerzitě je jich spousta, nejznámější je možná překvapivě proFIdivadlo na fakultě informatiky.

V hospodě jako doma.

20. Staňte se štamgastem v proslulých studentských podnicích
Jsou místa, která v Brně navštěvují cizinci, kavárny, kam chodí maminky s dětmi, no a pak hospody a podniky, které doslova dýchají studentskou atmosférou. Mnoho z nich najdete na Veveří, v blízkosti filozofické fakulty a fakulty sociálních studií. Mezi typicky studentské kavárny patří třeba Falk nebo Podnebí. Další známé studentské lokály jsou například Spolek, Tři Ocásci nebo bar Desert. Najděte si svůj, kde se budete scházet se spolužáky.

Hlavní novinky