Přejít na hlavní obsah

Soutěž udělá ze studentů experty na IT bezpečnost

Kybernetický polygon Masarykovy univerzity ukáže vysokoškolákům, jak se brání počítačové sítě.

Až do konce března si můžou nadšenci do kyberbezpečnosti vyzkoušet, jak pracují experti, kteří se jí dlouhodobě věnují. Umožňuje jim to hra KYPO Challenge organizovaná týmem projektu Kybernetický polygon z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity (ÚVT MU).

„Fiktivní firma Clever Houses tě jako nadějného bezpečnostního odborníka požádala o pomoc při řešení úniku informací. Firma se specializuje na výzkum a vývoj v oblasti chytrých budov. Nedávno uvedla na trh nový produkt, který by ale ihned následován produkty konkurenčních firem. Z této události firma usoudila, že i přes přísná bezpečnostní opatření došlo k průmyslové špionáži a úniku informací. Obviněn byl jeden ze zaměstnanců, u kterého se našel flash disk s neznámým obsahem.“

Takové informace dostávají na začátku soutěžící, jejichž úkolem je disk analyzovat a stanovit skutečný rozsah úniku dat. „Hru jsme vymysleli, abychom studentům ukázali, co se v Kybernetickém polygon všechno skrývá a co s pomocí nového vybavení umíme. Normálně většina lidí vidí jen část budovy, kde jsou zatažené závěsy. Přitom se tam odehrávají zajímavé akce, jako je národní cvičení Cyber Czech,“ uvedl hlavní organizátor soutěže Jakub Čegan.

Do hry se můžou zapojit všichni posluchači Masarykovy univerzity bez ohledu na obor. „Úkol by měli teoreticky zvládnout i šikovní studenti informatiky na bakalářském stupni, důraz klademe hlavně na jejich zdravé uvažování a schopnost řešit problém než podrobné znalosti problematiky,“ uvedl Čegan s tím, že k řešení úkolu stačí využít volně dostupné analytické nástroje. Kompletní návod, jak v soutěži postupovat, je k vidění na webu projektu Kybernetický polygon.

Úspěšní řešitelé se budou moct s vybavením speciální informatické laboratoře podrobně seznámit, zkusit si penetrační testování, dozvědět se více o velkých mezinárodních projektech a zjistit víc o tom, jak se do práce laboratoře zapojit.

Hlavní novinky