Přejít na hlavní obsah

6 způsobů, jak žít studentské Brno

Podle NY Times je Brno mezi top místy, kam stojí za to zajet za skvělou kuchyní a kulturou. Kterou z jeho tváří si vyberete vy?

Vstupem na Masarykovu univerzitu začíná váš studentský život, a to hned v největším městě České republiky (protože Praha je kraj) – v Brně. Jak asi už víte, vysokoškolská léta nejsou jen o studiu. Je to čas, kdy se nejvíc promění vaše osobnost a vůbec váš život. 

Zásadní vliv na to má hlavně to, s jakými lidmi a kde se potkáváte. Škatulky nemá rád nikdo, ale pro základní orientaci jsme pro vás přece jen připravili šest způsobů, jak se dá žít studentské Brno.

Jako sporťák
Sport na vysoké škole už dávno není jen fotbal a plavání. V Brně se v poslední době vyrojilo nepřeberné množství sportovních aktivit od petanque přes lezení po horostěně až po aikido (které si, mimo dalších sportů, můžete zapsat zdarma jako povinný tělocvik). A to nemluvíme o běhání, činnosti, která plní park Lužánky a ulice města lidmi ve sportovním oblečení se sluchátky na uších, nebo nejrůznější fitness aktivity, které spolehlivě plní desítky posiloven po celém Brně.

Po dni stráveném u počítače nebo skript pročistí sport hlavu každému.

Je důležité říct, že sportování nikdy nebylo pouze pro sportovce (nebo lidi z fakulty sportovních studií). Ne každý, kdo běhá, je sportovec, může to být zrovna tak hipster nebo geek. Upřímně řečeno, po dni stráveném u počítače nebo skript vám trocha běhu pročistí hlavu.

Oblastí, která sportující lidi přitahuje, je z mnoha důvodů Kraví hora přímo v centru města. Na Kraváku totiž najdete opravdu pestrou paletu různých sportovišť. Fotbalové hřiště, hřiště na plážový volejbal, plavecké bazény nebo prostě jen hezký park kolem hvězdárny, kam můžete vyrazit třeba pouštět draka. Stejně se dá využít taky nábřeží Svitavy a Svratky.

Jako business class
Většina mladých lidí včetně studentů potřebuje peníze, musí zaplatit nájem, jídlo, sem tam nějaké to pivo a oblečení. Když už nestačí finanční podpora rodičů, spousta lidí řeší situaci brigádami. Existuje ale skupina ctižádostivých lidí, kteří jdou dál a snaží se finančně zcela osamostatnit, nebo dokonce zbohatnout už při studiu. Část z nich jde cestou finančního poradenství, realitního makléřství a dalších více či méně známých pracovních zařazení s možností dobrého výdělku, ale zároveň s velkým rizikem ztráty. Poznáte je většinou podle slušného oblečení, obleku nebo kostýmku, studují často na ekonomicko-správní fakultě nebo právech.

Poznáte je většinou podle slušného oblečení, obleku nebo kostýmku, studují často na ekonomicko-správní fakultě nebo právech.

A kam tihle stylově oblékaní mladí podnikatelé a podnikatelky chodí za zábavou? Když zrovna nepracují, největší šance je potkat je v samotném centru města mezi Českou a Zelným trhem v podnicích jako Bar, který neexistuje, Zlatá loď nebo Super Panda Circus.

Jako (Staro)Brňák
Jakkoliv se to může zdát podivné, tohle je jedna z nejkomplikovanějších skupin lidí, na které můžete narazit. Komplikace spočívá v tom, že není snadné je na první pohled poznat. (Staro)brňáci se odlišují především ve dvou věcech. Jednak tím, že toho o Brně dost ví. Když nevíte, kde si dát jídlo, kde najít klidné místo k učení nebo když si prostě nevíte rady, kam jít, když zavřou poslední hospodu, kterou znáte, tihle lidé vytáhnou zaručeně dobrý tip. Poradí vám, že nejlepší smažák do ruky je na České, že učit se můžete v zahradách kolem Špilberku a pozdě večer můžete vždycky zajít třeba do Poslední Leče.

Když nevíte, kde si dát jídlo, kde najít klidné místo k učení nebo když si prostě nevíte rady, kam jít, když zavřou poslední hospodu, kterou znáte, tihle lidé vytáhnou zaručeně dobrý tip.

Druhou zvláštností, podle níž můžete Brňáky poznat, je, že jim občas ujede slovo, kterému třeba tak úplně nerozumíte, nebo vás rozesmějí oním pověstným „chcu“, ať už chtějí cokoliv. „Šalina“ už snad dnes nemůže překvapit nikoho, ale s nástupem KKRD boys na Facebooku se mezi brněnskou mládež zase vrací výrazy jako „pasr“, „paluša“ nebo „kvartýr“, a to už může být pro nezkušené trochu tvrdší oříšek.

Jako hipster
Doba, kdy byl hipster každý s kostěnými obroučkami v mrkváčích a ve svetru po babičce, už tak trochu doznívá. Hipsteři dnes zapluli do mainstreamu, což ale není nic negativního. Mezitím díky této subkultuře vznikla v Brně spousta stylových míst, kde můžete tyto lidi najít nebo mezi ně rovnou zapadnout. Kvalitní káva, dobré víno, netradiční pivo, ale taky balené cigarety, stylové oblečení, jízdní kolo bez přehazovačky, knížky a filozofická fakulta nebo fakulta sociálních studií v ISu.

Největší koncentrace hipsterů je samozřejmě v prostoru mezi FSS a FF.

To jsou typické znaky těch, kteří jsou občas nazýváni hipstery, i když oni sami by se tak (často po právu) nenazvali. Největší koncentrace hipsterů je samozřejmě v prostoru mezi zmíněnými fakultami a kolem nich v okolí ulice Veveří, kde vyrostla spousta kaváren a hospod, které okupují. Kavárna Falk naproti Fildě, palačinkárna PanksyCafé Atlas cestou k FSS jsou typickým místem výskytu. K tomu lze přidat ještě Mezzanine, SKØGTři ocásky. Hipsteři ale mají rádi hlavně kávu a ta je nejlepší V Melounovém cukru nebo Fusion. A domovský klub? Jednoznačně Kabinet Múz.

Jako geek
Jako geeka si většina lidí představí člověka, který tráví hodně času u počítače. Kdyby to ale byla pravda, pravděpodobně bychom museli jako geeky označit 80 procent populace. Paleta činností, které tito lidé dělají, je daleko širší. Řada z nich se pouští třeba do vlastních startupů v IT a jiných progresivních odvětvích sdružujících se třeba kolem brněnského Jihomoravského inovačního centra.

Podstatné je, že představa samotářských nerdů komunikujících skrze obrazovku počítače je mýtus. Mezi geeky je sociální život důležitější než mezi kdejakou jinou skupinou lidí.

Na geeky narazíte třeba v hernách Black Oil a Rishada zaměřených na deskové hry.

V Brně se tak rok co rok odehrává velké množství tzv. conů, větších či menších setkání lidí zajímajících se o různé seriály od Dr. Who po Monty Python a jednou ročně obrovský Animefest naplněný japonskou kulturou. Pořádány jsou velké srazy hráčů deskovek, nejrůznější larpy, setkání komiksáků, kde se rozebírá aktuální čtení, nebo soutěžní srazy v hraní počítačových her na plátně. Na geeky narazíte třeba v hernách Black OilRishada zaměřených na deskové hry. Na filozofické fakultě navíc najdete pod teorií interaktivních médií i zaměření Game Studies, které se hrami zabývá i z odborného hlediska.

Jako party people
Spousta lidí, kteří už mají vysokou školu za sebou, vám řekne, že to byla nejlepší doba jejich života. S tím se nedá než souhlasit. Velká část studentů to tedy vezme doslova a jejich studium je pak z velké části určováno jednou party za druhou. Ale nenechte se zmást, nejde o lidi, kteří by nechtěli studovat nebo se studiu bránili, chtějí si prostě jen tohle období života co nejvíc užít. V podstatě se tady nedá rozlišovat mezi obory ani fakultami, které by navštěvovali, tihle lidé tvoří průřez celou univerzitou.

Kdo v Brně nikdy na žádnou party nezašel, jako by nebyl.

Nejčastěji potkáte party lidi v klubech, kterých je v Brně opravdu spoustu – ať už je to Metro, Caribic, Two Faces nebo třeba podnik na Římském náměstí s názvem Charlie’s. Kdo v Brně nikdy na žádnou party nezašel, jako by nebyl.

Hlavní novinky