Přejít na hlavní obsah

Toulky Brnem: Objevte nejlepší vyhlídky – Bílou horu a Hády

Trávíte léto v moravské metropoli? Máme pro vás pár výletních tipů v dosahu hromadné dopravy.

Výhled na Brno z vrcholu Bílé hory.

Zůstáváte přes léto v Brně a přemýšlíte, kam zajít na výlet nebo kde jen tak posedět a vychutnat si prázdninovou atmosféru? Za zážitky nemusíte daleko. Brno v létě, to není jen rozpálený beton a přecpaná koupaliště. Moravská metropole vás překvapí místy či zákoutími, která jsou skrytá očím turistů a kde načerpáte energii. Vzhůru za dobrodružstvím.

Mysleli jste si, že nejkrásnější výhled na město je z Kraví hory? Zajděte si na Bílou horu do Židenic. Blanické rytíře zde sice nenajdete, ale kopec je také opředen legendami, podle kterých se v něm nacházejí tajné chodby vyhloubené nacisty za 2. světové války.

Na tomto místě se také psaly dějiny, když se zde roku 1893 shromáždili dělníci pod vedením Josefa Hybeše, manifestující za všeobecné volební právo a leší pracovní podmínky. I když policie akci zakázala, manifestace se účastnily desetitisíce lidí, z nichž bylo několik policií zraněno a asi 80 pozatýkáno. Tuto událost dodnes připomíná památník dělnického hnutí umístěný na zdejší vyhlídce.

Strategického místa s výhledem na celé město využili za druhé světové války také nacisté, kteří si zde vybudovali několik pozorovatelen, aby mohli lépe monitorovat spojenecké nálety na průmyslové oblasti v Husovicích a Zábrdovicích, a také protiletecké bunkry.

Scenérie, která se vám na vrcholku hory otevře, je opravdu velkolepá – na jednom konci panoramatu uvidíte Pálavské vrchy, na druhém lomy na Hádech. Zdejší vyhlídka není příliš frekventovaným místem, a tak si zde určitě najdete své ničím nerušené místečko, ať už na jedné z laviček či na trávě, která přímo zve k posezení nebo pikniku.

Na vyhlídku se vyplatí zajít zejména k večeru, kdy slunce zapadá přímo za panorama, které se vám odsud otevírá. Bílá hora je místo pro večerní posezení s vínem s výhledem na město zalité měkkým zapadajícím sluncem jako dělané.

Vzhůru na Hády
Z Bílé hory jsou to pouhé tři kilometry k lomům na Hádech. Vápencový komplex v letních dnech láká na procházku ve stínu lesa nebo zchlazení v jezírkách v Růženině lomu, vytvořených krasovým pramenem. Na své si tam sice přicházejí plavci, příznivci opalování i naturisti. Jelikož se však jedná o chráněnou rezervaci, je lepší se vydat pouze na procházku.

Hády od roku 1906 do roku 1997 zásobovaly moravskou metropoli vápencem.

Les, který přiléhá k lomu, nabízí mnoho více či méně zpevněných cest a tras, které jsou vhodné jak k procházce, tak k projížďce na kole. Lákavých míst je tu nespočet. Vydat se můžete k Resselově hájence, Bílovické studánce, do Těsnohlídkova údolí či k památníku S. K. Neumanna v nedalekých Bílovicích. Poblíž se také nacházejí zbytky Obřanského hradu.

Milovníky zvířat jistě potěší Lamacentrum, které se nachází v oblasti bývalého lomu Džungle. Návštěvníci centra si zde mohou prohlédnout alpaky, dozvědět se nové informace nebo zvířata nakrmit speciálními granulemi. Po domluvě si zde mohou opéct buřty na ohništi.

Kolem celého lomu vede naučená stezka lemovaná informačními tabulemi, kde se turisté mohou dozvědět o historii hádeckých lomů. Monumentální skála dlouhá několik set metrů a vysoká asi osmdesát metrů vznikla díky nedávno ukončené těžbě. Hády od roku 1906 zásobovaly moravskou metropoli vápencem. Postupně však těžba začala představovat ekologický problém, a tak byla roku 1997 definitivně ukončena.

Odměnou všem turistům bezpochyby bude výhled z nejvyššího bodu kopce, takzvané Hádecké planinky, za dobré viditelnosti dohlédnete až do Alp na vrchol Schneeberg.

Hlavní novinky