Přejít na hlavní obsah

Kam v letním Brně na výlet nebo procházku

Léto je ideální čas pro objevování zákoutí moravské metropole.

2 v 1. Na Bílé hoře najdete jeden z nejlepších výhledů na Brno i jedno z proslulých "b jako brno" od sprejera Tima.

Trávíte léto v Brně a nemáte čas vypravovat se nikam moc daleko mimo moravskou metropoli? Máme pro vás několik hned tipů na krátké procházky, půldenní i jednodenní výlety. Podrobnosti najdete vždy pod odkazem v mezititulku.

Objevte nejlepší brněnskou vyhlídku
Tohle místo nezná asi spousta Brňáků a přitom jen z mála míst je tak hezky vidět na celé Brno. Výstup se dá navíc spojit s pěknou procházkou. Řeč je o vrcholu Bílá hora v Židenicích. Jako na dlani tam budete mít nejen Brno, ale vlastně celou jižní Moravu. Za jasného dne uvidíte vše od Pálavy až po Hády.

Mariánským údolím po stopách neandrtálců
Před ruchem města můžete snadno uniknout v líšeňském Mariánském údolí, zeleném ráji v dosahu hromadné dopravy. Procházka, koupání, dobré jídlo, bobová dráha, objevování pozůstatků Horákovského hradu nebo slavných jeskyní, kde žili pralidé. Stačí si jen vybrat.

Vyšplhejte od Riviéry na koniklecovou louku
V parních letních dnech je jedno z nejlepších míst k trávení volného času koupaliště Riviéra, které nedávno prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Pokud budete mít vody už dost, vydejte se do nedalekého parku s pavilonem Anthropos a modelem mamuta. Odtud pak můžete vyšplhat na Kamenný vrch a tamější koniklecovou louku. Ta teď sice nekvete, ale je odtamtud krásný netradiční výhled na Brno.

Z přístaviště na hrad Veveří
Pokud máte volnou sobotu nebo neděli, rozhodně nevynechte možnost vyrazit na brněnskou přehradu. I když jsou v ní třeba zrovna sinice a nedá se koupat, rozhodně stojí za to nasednout na loď a nechat se dovést až ke slavnému hradu Veveří. Nakombinovat se to dá i s pěším výletem nebo přehradu třeba objet na kole.

Kamenná kolonie: Půvabná městská čtvrť ukrytá v údolí Červeného kopce.

Prozkoumejte Kamenku a Červený kopec
Když vyrazíte od Pedagogické fakulty MU po svratecké cyklostezce směrem na Riviéru, po chvíli dojdete k nenápadnému údolíčku, v němž se nachází jedna z nejzajímavější brněnských čtvrtí, Kamenná kolonie - původní dělnická osada se skládá z půvabných malých domků a úzkých uliček. Pokračovat pak můžete v procházce zalesněných Červenými kopcem.

Vydejte se po stopách streetartisty Tima
K moravské metropoli patří stejně jako orloj na náměstí Svobody nebo socha Jošta. Sprejer a básník Timo má své výtvory na mnoha nečekaných místech po celém Brně a všechny zaujmou originalitou a zvláštní poetikou. Pěkná galerie se nachází pod nájezdem do pisáreckého tunelu, pro další tipy se podívejte do příslušné facebookové skupiny.

Hády: Netradiční výhled na Brno a krásná příroda na dosah ruky.

Za krásou Hádeckých lomů
Na severovýchodním okraji Brna se skrývá výletnický klenot - Hády. V dosahu hromadné dopravy objevíte krásný výhled na Brno, tyrkysová jezírka v Růženině lomu i unikátní porosty Hádecké planiny. A když budete mít chuť, můžete vyrazit do zdejšího Lamacentra nebo se vydat ještě dál do hloubi Moravského krasu.

Objevte vilovou čtvrť
Brno není jen vila Tugendhat, spoustu dalších podobných skvostů můžete najít i v docela jiné části moravské metropole. Stačí vyrazit do Pisárek a Masarykovy čtvrti blízko Ekonomicko-správní fakulty MU. Narazíte tu na slavnou vilu Stiassni od architekta Ernsta Wiesnera. Když si pak odskočíte do Wilsonova lesa, můžete projít k dalšímu skvostu, Jurkovičově vile.

Hlavní novinky