Přejít na hlavní obsah

Tipy pro studenty: Jak na daňové přiznání

Čas už je jen do 1. dubna. Tady je několik rad, jak vše zvládnout za pár minut.

(Aktualizováno v roce 2019) Termín odevzdání daňového přiznání je už 1. dubna a týká se i studentů, kteří pracují a mají příjmy. Ti však mohou za určitých podmínek využít zjednodušeného formuláře (interaktivní verzi najdete tady), jehož vyplnění trvá jen několik minut. Kdo musí podat daňové přiznání, co všechno musí obsahovat a co se o něm vyplatí vědět?

Obecně platí, že daňové přiznání nemusí řešit ti studenti, kteří nemají žádné příjmy, měli v loňském roce jednoho zaměstnavatele, u kterého podepsali prohlášení poplatníka daně (tzv. růžové prohlášení) nebo měli sice zaměstnavatelů více, ti se ale časově nepřekrývali. Důležité je také poznamenat, že daně neplatíte ze stipendií. 

„Každému studentovi bych nicméně doporučil, aby daňové přiznání podal, i když ho k tomu zákon nenutí, má to totiž několik výhod. Napoprvé s tím sice stráví nějaký čas, v dalších letech už mu to ale zabere jen několik minut. Do budoucna navíc bude mít potvrzení o tom, že měl nějaké příjmy a odváděl daně, má tím pádem také doklad pro případné budoucí nároky na dávky. No a v neposlední řadě bude mít student přehled o tom, jak daňový systém funguje,“ myslí si Robert Jahoda z Ekonomicko-správní fakulty MU, který se daním věnuje.

Několik zaměstnavatelů
Pokud pracujete celý rok pouze u jednoho zaměstnavatele nebo zaměstnavatele střídáte tak, že každý měsíc pracujete pouze pro jednoho a podepíšete růžové prohlášení, daň se vám do stanovené výše vůbec nebude strhávat. Složitější situace ale nastává, pokud máte zaměstnavatelů několik a časově se překrývají.

„Student smí mít každý měsíc podepsáno růžové prohlášení jen u jednoho zaměstnavatele, u těch ostatních musí platit ze své mzdy zálohu na dani nebo srážkovou daň. Pokud ale nevyčerpá u prvního zaměstnavatele celou slevu na poplatníka ve výši 24840 korun a studentskou slevu ve výši 4020 korun za rok, měl by následně podat daňové přiznání a tyto stržené peníze nebo jejich část si nechat od státu vrátit,“ vysvětluje Jahoda.

Nárok na slevu na poplatníka má úplně každý bez ohledu na to, jestli pracuje celý rok nebo jenom v některých měsících a u studentů jen málokdy dojde k jejímu vyčerpání. Studentská sleva na dani je potom podmíněna potvrzením o studiu. Platí přitom, že student může čerpat studentskou slevu na dani v poměrné výši podle počtu měsíců, na které potvrzení doloží.

Předtím, než se pustíte do vyplňování daňového přiznání, je potřeba získat od každého svého zaměstnavatele v loňském roce přehled o vyplacených příjmech. „Jde o jednoduchý výpis toho, kolik peněz jste u zaměstnavatele vydělali, kolik vám bylo strženo na dani či kolik za vás zaměstnavatel zaplatil na pojištění. Tato čísla pak budete vepisovat do formuláře daňového přiznání,“ přibližuje Jahoda.

Zjednodušený formulář
Pokud tvoří všechny vaše příjmy pouze brigády či zaměstnanecké poměry, můžete nově využít speciálního zjednodušeného formuláře (interaktivní verze zde), který se vejde na jeden list papíru. Kromě základních údajů o poplatníkovi je potřeba do formuláře vepsat cifry, které vyplývají ze získaných souhrnů od zaměstnavatelů, tedy úhrn všech příjmů, součet zaplaceného pojistného vašeho zaměstnavatele a úhrn sražené daně nebo odvedených záloh na dani.

Jednoduchým výpočtem pak stačí dopočítat výši daně, doplnit uplatňované slevy a zjistit, zda vám vznikl doplatek či přeplatek. „Když jsem si zkusil formulář cvičně vyplnit, zabralo mi to patnáct minut. To jsem ale byl velice pomalý a dělal jsem to poprvé, standardně totiž používám klasický formulář,“ ilustruje jednoduchost formuláře Jahoda.

Důležitou součástí daňového přiznání jsou přílohy. Ty musejí obsahovat především přehledy vyplacených příjmů od všech zaměstnavatelů a také potvrzení o studiu.

Poradit by měli úředníci
Po vyplnění je možné formulář vytisknout a zanést na finanční úřad osobně nebo poslat poštou. „Pokud se i přesto s formulářem potýkáte, je možné zajít se s čímkoliv poradit na finanční úřad, úředníci jsou tam velice ochotní a nikomu hlavu neutrhnou,“ vypočítává Jahoda.

Pokud náhodou nestihnete dodělat své přiznání do data odevzdání, odevzdejte jej raději s chybami, než vůbec. V následujících několika dnech můžete totiž podat tzv. dodatečné daňové přiznání, kterým odstraníte chyby v tom původním, a nečekají vás za to žádné sankce. Za prošvihnutí termínu však sankce hrozí.

A co když se v něčem přeci jen spletete? Finanční úřad si vás pozve k doplnění či úpravě, pokud jste ale úmyslně nepodváděli, nic horšího se nestane.

Hlavní novinky