Přejít na hlavní obsah

Pohár vítězů pIšQworek míří z MUNI do hlavních měst ČR a SR

Začátek prosince patřil na MUNI základním a středním školám, jejichž zástupci, nejlepší z nejlepších, přišli na fakultu sociálních studií změřit síly se soupeři ve hře piškvorky. Grandfinále pIšQworek je nejvyšší československou soutěží pro žáky ZŠ a SŠ v oblíbené hře. MUNI je partnerem akce. 

Grandfinále pIšQworek si uskutečnilo na fakultě sociálních studií.

Aulou fakulty sociálních studií zněl šepot a škrtání červených a modrých fixů o papír. U stolů proti sobě seděli dívky i chlapci, bedlivě sledovali hrací arch, pekelně se soustředili a snažili se předvídat soupeřův tah. Probíhající grandfinále pIšQworek nervózně monitorovali také učitelé, kteří svoje týmy z Česka i Slovenska na tyto dny celý rok připravovali.  

Z více než šesti tisíc studentů, kteří prošli základními, oblastními a krajskými koly, v aule FSS sedělo každý den 24 nejlepších týmů, celkem 48 za oba dny. Samotnému grandfinále předcházelo 250 turnajů. „Na úrovni základních a středních škol je tento turnaj u nás úplně nejvíc, čeho lze dosáhnout. Máme přes šest tisíc soutěžících, takže vítězové jsou nejlepší z tisíců lidí. Jsou to fakt borci a v rámci ČR i SR jsou opravdu nejlepší,“ shrnul koordinátor projektu Jakub Kornel. Hráči, kteří se v historii na grandfinále umístili, pak ve většině případů postupují na mistrovství České republiky a víceméně všichni obsazují vysoké příčky. 

pIšQworky se hrají švýcarským systémem, který k sobě přiřazuje podobně dobré týmy.

Přísná profesionální pravidla 

pIšQworky se hrají švýcarským systémem, který k sobě přiřazuje podobně dobré týmy a zaručuje, že si rozhodující duel zahrají dva nejsilnější. Masarykova univerzita poskytla krásné prostory, sponzorský dar i hodnotné dárky pro všechny soutěžící, Papírny Brno se zase postaraly o hrací archy s typickou mřížkou. Speciální archy měli všichni, až na první hrací stůl, kde svítily místo hracích archů rovnou tablety. Duely z nich přenášel živý stream, který komentovali členové české federace piškvorek – mistři ČR nebo dokonce mistři světa.  

Kromě šepotu bylo slyšet i klepání na šachové hodiny. V nižších turnajích délka hry nehraje roli, ale grandfinále hrají týmy už na profesionální úrovni. Stejně jako v šachu, pokud hráčům dojde čas, automaticky vítězí protistrana. Čas byl důležitou komoditou. Ve čtvrtek žáci z pražského týmu Mensa 4ever!!! skákali radostí, protože na hodinách zbývalo posledních 20 sekund a hrozilo, že je čas jednoduše vyoutuje. Ale zvládli to a s velkou radostí slavili vítězství. Soutěži rozhodně nechybí napětí.  

Turnaj legend i hra s mistrem světa 

Letošní grandfinále bylo patnácté. „Letos jsme měli i turnaj vítězů všech ročníků. Byla to docela cool akce, kde byli nejlepší z nejlepších, a konala se taky na MUNI, konkrétně na pedagogické fakultě,“ zavzpomínal Jakub Kornel.  

Na FSS mohli žáci změřit síly i s těmi nejlepšími. Zahrát si Gomoku, stolní verzi piškvorek, mohli s Boneslashem (Lukášem Součkem) nebo bývalým mistrem světa Martezem (Martinem Muzikou), který s přehledem zvládal klidně dva duely najednou.  

Turnaj je československý, vítěz ale může být jen jeden, přesněji jeden v každé kategorii. Oblastní a krajské turnaje se konají v každé zemi zvlášť, grandfinále je ale společné pro obě země. Přestože soutěž tradičně ovládají týmy z Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, letos jim štěstí nepřálo. Na ZŠ úrovni úplně vyhrála pražská Mensa 4ever!!!, středoškolské klání poprvé v historii putuje na Slovensko s týmem Šulce z Bratislavy.

Hlavní novinky