Přejít na hlavní obsah

Medici z Portugalska a USA bodovali na soutěži prezentací v češtině

Čeština je pro zahraniční studenty docela výzva. Přesto dva z Masarykovy univerzity uspěli v náročné prezentační soutěži.

Tessa Bell, Diogo Teixeira a jejich vyučující Ivana Rešková.

Dodržet při desetiminutové prezentaci na libovolné téma pravidlo, že nesmíte nahlížet do poznámek a že se můžete opírat pouze o pár bodů na snímcích své prezentace, se možná může zdát jako lehký úkol, ovšem pro zahraniční studenty je to docela výzva.

Přesto na konci jarního semestru předstoupilo 19 odvážných studentů na Mezinárodní soutěži pro zahraniční studenty českého jazyka před odbornou porotu a odprezentovalo svá témata. Mezi soutěžícími byli i dva zahraniční studenti, kteří na Masarykově univerzitě studují programy vyučované v angličtině: student čtvrtého ročníku všeobecného lékařství Diogo Teixeira z Portugalska a studentka fyzioterapie Tessa Bell z USA.

A přestože proti sobě oba studenti Masarykovy univerzity měli nemalou konkurenci, podařilo se jim oběma uspět. Portugalec Diogo Teixeira zabodoval v tematické sekci soutěže se svou prezentací na téma Stereotypy a předsudky a získal druhé místo a Američanku Tessu Bell ocenila porota třetím místem v odborné sekci za prezentaci, v níž studentka představila téma své bakalářské práce nazvané Rehabilitace po cévní mozkové příhodě.

„Umístění našich studentů v soutěži, kterou pořádá Ústav jazykové a odborné přípravy Karlovy univerzity ve spolupráci s Evropskou komisí, je velký úspěch. Tím spíš, když si člověk uvědomí, že oba na Masarykově univerzitě studují programy vyučované v angličtině a lekce češtiny mají jen jednou týdně, zatímco řada dalších účastníků soutěže má lekce češtiny i několik hodin denně,“ říká Ivana Rešková, vyučující předmětu Czech for Foreigners na Lékařské fakultě MU.

Povinných osm semestrů češtiny
Zahraniční vysokoškoláci, kteří studují na lékařské fakultě všeobecné a zubní lékařství, musí od prvního do čtvrtého ročníku absolvovat povinné kurzy češtiny – především kvůli tomu, že od třetího ročníku v rámci výuky a praxí musí komunikovat s pacienty v češtině. Studenti anglického programu fyzioterapie se s pacienty běžně setkávají dokonce už od prvního ročníku.

Přesvědčit zahraniční studenty, aby se do soutěže přihlásili, není pro vyučující vždycky jednoduché. „Naše lektorka se mě snažila přemlouvat už od konce druhého ročníku, ale až letos jsem se to rozhodl zkusit – přece jenom prezentace v tak těžkém jazyce, jako je čeština, byla docela výzva. Příprava mi i s nastudováním tématu zabrala zhruba měsíc,“ přibližuje student Diogo Teixeira.

Tessa Bell to měla s prezentací o něco jednodušší, protože o tématu, které prezentovala, psala diplomovou práci, takže si informace nemusela dlouze nastudovávat. „I tak jsem nad prezentací strávila víc než týden. Můj přítel je Čech, taky studuje na lékařské fakultě, takže mi pomáhal vychytávat chyby v prezentaci i ve výslovnosti,“ říká Tessa Bell.

I tak ale mluvit deset minut česky není jednoduché. „Zvlášť když si uvědomíte, jak jsou ostatní soutěžící dobří. Těžko se taky připravuje na druhou část – na diskusi. Musíte porozumět otázkám od poroty a taky jim musíte odpovídat v češtině. Rozhodně to ale byla zajímavá zkušenost,“ hodnotí účast v soutěži Diogo Teixeira.

Ústav jazykové a odborné přípravy Karlovy univerzity pořádá mezinárodní soutěž od roku 2013 a zahraniční studenti Masarykovy univerzity se jí od té doby spolu s vyučující Ivanou Reškovou pravidelně účastní. V roce 2013 dokonce student brněnské medicíny Roye Mauthner z Izraele získal první místo za prezentaci Schizofrenie jako řeč duše. Letos se soutěže zúčastnilo celkem 11 národností – soutěžící pocházeli například z Ruska, Číny, Německa, Belgie, Srbska, Pákistánu či Salvadoru.

Hlavní novinky