Přejít na hlavní obsah

Poplatky za protahování studia se na Muni sjednotily a zvýšily

V novém systému se poplatek zvyšuje s každým semestrem studia navíc nad standardní dobu studia zvětšenou o rok.

Více peněz zaplatí od tohoto semestru vysokoškoláci, kteří na Masarykově univerzitě protahují svoje studium.

Studovat bez poplatků může každý po standardní dobu studia prodlouženou o jeden rok. Na tom se aktuálně nic nemění, takže například tříletého bakaláře můžete zdarma studovat až čtyři roky. Teprve potom vám začnou postupně naskakovat poplatky.

Co se mění, je výše částky nebo spíš způsob, jak se poplatek postupně zvyšuje s přibývajícími roky studia navíc. Dosud vše fungovalo tak, že jste za každých šest měsíců navíc platili jednotnou částku. Nová pravidla ale stanovují, že tato suma v čase roste.

Takže zatímco dřív studenti za každých šest měsíců nad standardní dobu studia zvětšenou o jeden rok platili částku v rozmezí od 15 do 24 tisíc korun v závislosti na fakultě, teď za prvních šest měsíců zaplatí 18 tisíc, za další šest měsíců 24 tisíc, dále 30 a nejvíce až 36 tisíc korun. Novinkou je totiž i to, že poplatek je napříč univerzitou jednotný.

Vysokoškolák, který bude podle nových pravidel studovat například bakalářské studium šest let namísto standardních tří, tak na poplatcích zaplatí 108 tisíc korun. Co za změnou je? Cílem je motivovat všechny, aby svá studia zbytečně neprotahovali.

„Student, který se drží studijních plánů, by měl bez problémů i se zahraničním výjezdem a nějakým lehčím zaváháním stihnout vystudovat za standardní dobu zvětšenou o jeden rok, což je doba, po kterou není poplatek vyměřen,“ uvedla prorektorka Naděžda Rozehnalová s tím, že v odůvodněných případech, například ze zdravotních nebo rodinných důvodů, je možné požádat o snížení poplatku.

Dlouhodobě sdílená praxe týkající se snížení či dokonce prominutí poplatku je uvedena ve sdělení rektora, které najdete na webu univerzity v sekci věnované poplatkům.

Hlavní novinky