Přejít na hlavní obsah

Lékařské fakulty mají dostat miliardy. Umožní to zvýšit platy i počty mediků

Už tak kritická personální situace ve zdravotnictví se jinak může v dalších letech ještě víc zhoršit.

Už v září by mohla Lékařská fakulta MU získat desítky milionů korun na lepší odměňování a přijímání nových pedagogů. Vyplývá to z aktuálního příslibu premiéra Andreje Babiše, který v polovině května jednal spolu s ministry zdravotnictví a školství s děkany lékařských fakult o tíživé situaci ve zdravotnictví. V horizontu deseti let by pak mělo na výuku lékařů jít dalších až 6,5 miliardy korun.

Už nyní chybí na mnoha místech lékaři a zdravotnický personál a od příštího roku hrozí ještě větší úbytek. V některých specializacích se totiž průměrný věk lékařů blíží hranici šedesáti let a počty studentů medicíny už nebudou stačit odcházející lékaře nahrazovat.

„My jsme připravení počty studentů navýšit. Aktuálně je například na naší lékařské fakultě výrazný převis přihlášek, takže přijímáme jen každého desátého uchazeče. Řada kvalitních studentů se tak na školu nedostane jen z kapacitních důvodů. Je to mimo jiné důsledek dlouhodobého podfinancování výuky budoucích lékařů a dalších zdravotnických profesí, jejichž vzdělávání stojí víc, než kolik na ně přispívá stát,“ uvedl děkan lékařské fakulty Martin Bareš.

Na špatné financování upozorňují lékařské fakulty několik let a letos v únoru vznikla i Asociace děkanů lékařských fakult ČR, která chce mimo jiné řešit i navýšení peněz na výuku budoucích pracovníků ve zdravotnictví. Nedostatek peněz se totiž podle Bareše projevuje mimo jiné v nedostatku kvalitních pedagogů. Stagnace jejich ohodnocení vede k tomu, že jich je nedostatek napříč obory a ze školství odcházejí do zdravotnictví, kde si vydělají víc.

„Pokud tedy letos přijdou slíbené peníze, využijeme je na navýšení pohyblivé složky mzdy stávajících pedagogů a také na navýšení jejich počtu, protože řada lidí u nás učí například na dohody či zkrácené úvazky,“ řekl Bareš.

Z jednání vzešel i slib, že by během deseti let vzrostly prostředky pro lékařské fakulty o zhruba 6,5 miliardy korun. Lékařské fakulty by pak zvedly počty nových studentů. „Případné navyšování přijímaných studentů bude možné až od akademického roku 2019/2020, protože letošní přijímací řízení je už v běhu. Postupně bychom pak zvedli počty přijímaných uchazečů s tím, že do tří let by to bylo až o 15 procent ročně,“ doplnil Bareš.

Navyšování musí být postupné, aby byly nejen fakulty připravené na větší kapacitu studentů. Děkan lékařské fakulty už nyní jedná například o tom, že by se praktická výuka mediků rozšířila z fakultních nemocnic i do dalších zdravotnických zařízení v Brně i mimo Brno.

Hlavní novinky