Přejít na hlavní obsah

Starobrněnské opatství otevřelo návštěvníkům klenotnici

Brněnští augustiniáni dnes ve svém muzeu na Mendlově náměstí zpřístupnili další část unikátních sbírek.

Augustinián Jan Biernat ukazuje dřevěné skříně, které pocházejí ze 17. století, a nově jsou v nich vystaveny vzácné předměty řádu. Jde například o kalichy, korunovační soubory či mitry opatů a převorů.

Jedna z nejstarších dochovaných prostor se od pátečního odpoledne otevírá veřejnosti v Muzeu starobrněnského opatství na brněnském Mendlově náměstí. Jde o klenotnici, která je z architektonického hlediska jedinečná a v níž si návštěvníci mohou prohlédnout také nejvzácnější předměty z majetku augustiniánů.

Muzeum vzniklo ve spolupráci s Mendelovým muzeem Masarykovy univerzity a otevřelo se na začátku letošního roku. Představuje veřejnosti prostory, kde žil a pracoval otec genetiky Gregor Johann Mendel, návštěvníci tam najdou také například obrazárnu nebo předměty připomínající historii zakladatelky kláštera Elišky Rejčky a řádu cisterciaček. Část muzea je pak věnována historii augustiniánů v Brně, která započala již v 14. století.

Klenotnice je další místností, která je návštěvníkům zpřístupněna. „Její interiér je z hlediska architektonického zpracování zcela jedinečný. Čtvercový půdorys je převeden do osmidílné žebrové klenby s kruhovým svorníkem ve vrcholu a v Česku jsou jen dva další podobné prostory,“ uvedl Martin Zedníček, vedoucí odboru památkové péče brněnského magistrátu, který rekonstrukci částečně financoval.

Koncept obnovy klenotnice připravovala historička umění Jana Severinová. „Domníváme se, že v těchto prostorách bylo vždy umístěno něco, co potřebovalo určitý bezpečnostní režim. Nasvědčuje tomu dvojice okovaných dveří, kterými se vchází, kapsy vedle okna, které sloužily pro umístění bezpečností závory i okna střílnového charakteru, která původně v místnosti byla a z nichž jedno jsme částečně odkryli.“

V nejstarší dochované vrstvě narazili restaurátoři na fragmenty kreseb s motivy věží. Jejich původ zůstává záhadou.

Při průzkumu omítkových vrstev narazili restaurátoři i na stopy po požáru. Pravděpodobně šlo o oheň, který klášter zachvátil roku 1605. V nejstarší dochované vrstvě také narazili na fragmenty kreseb s motivy věží. „Jde o malbu na stěně za vstupními dveřmi, která je malovaná uhlem a poté rozmývaná vodou. Jde tedy spíš o malbu. Podobných motivů je v místnosti víc, ale o jejich vzniku nic nevíme a je to jedno z tajemství, která si místnost uchovala,“ podotkla Severinová.

V místnosti jsou v postranních nikách umístěné dřevěné skříně, které pocházejí ze 17. století, a v nich jsou nově vystaveny vzácné předměty augustiniánů. Jde například o kalichy, korunovační soubory či mitry opatů a převorů kláštera z 18. až 20. století.

Klenotnice, která je ode dneška součástí prohlídky Muzea starobrněnského opatství, se opravovala od října minulého roku do konce letošního června. Přišla na 3,5 milionu korun a z toho 2,2 milionu korun dalo město Brno.

Hlavní novinky