Přejít na hlavní obsah

Lékařská fakulta pomůže s plošným testování v Brně. Startuje ve čtvrtek

Ověřit stav epidemie vyvolané koronavirem SARS CoV-2 má rozsáhlá studie kolektivní imunity, kterou spouští ministerstvo zdravotnictví.

Uvnitř jednoho z testovacích stanů, které postavila Armáda ČR.

Podílet se na ní bude i Lékařská fakulta MU a zapojí se také Dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity, jehož dobrovolníci budou vypomáhat na dvou odběrových místech v Brně.

Studie má za cíl otestovat na 27 tisíc lidí ve čtyřech lokalitách v Česku, a to na výskyt protilátek proti nemoci Covid-19, kterou nový koronavirus vyvolává. V Brně jsou pro tyto účely postavená dvě nová odběrová místa - na Moravském náměstí a u parkoviště před kampusem Masarykovy univerzity v Bohunicích. V nich budou působit medici a další studenti Lékařské fakulty MU, kteří budou pomáhat při testování na protilátky proti Covid-19 a případně u odběru stěrů z nosohltanu u lidí, kterým test vyjde pozitivně.

„Abychom zajistili pro odběrová místa mediky i studenty nelékařských oborů, museli jsme vše vyřešit v řádu hodin. Velmi nám pomohla studentská komora akademického senátu naší fakulty, která rychle s pomocí proděkana Petra Štourače sehnala téměř padesát studentů,“ vysvětlil děkan Lékařské fakulty MU Martin Repko.

Aby se mohli medici soustředit na odběry, pomůžou zejména s vyplňováním dotazníků od lidí, kteří se přijdou nechat vyšetřit, i další dobrovolníci, kteří se stále ještě nabírají. Zájemci o tuto práci se mohou hlásit přes web munipomaha.cz nebo rovnou na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na číslo 775 855 636. 

Odborníci z MUNI budou také pomáhat s vyhodnocením výsledků. „Studie je nejen unikátní svým rozměrem, ale bude mít naprosto zásadní vliv na pochopení kolektivní imunity a chování viru v naší republice. Pomůže nám odhalit, zda můžeme dále rozvolnit některá opatření,“ uvedl děkan Repko.

Jeden v brněnských testovacích stanů stojí před kampusem Masarykovy univerzity. Další je na Moravském náměstí.

Kdo a kdy se může přijít otestovat

Kromě Brna proběhne studie také v Praze, Olomouci a Litoměřicích. Speciální testování se odehraje v Uničově a Litovli, tedy městech, která byla epidemií zasažena natolik, že musela být na dva týdny v březnu zcela uzavřena.

V Brně a Praze se kromě dospělých lidí budou testovat také děti a mladí lidé od 8 do 17 let. V dalších místech se mohou studie dobrovolně zúčastnit jen dospělí. Testovat se budou ti, kteří mají bydliště v dané oblasti – v Brně tedy lidé z Brna a Brna-venkova a také jen ti, kteří nemají akutní zdravotní potíže, a nemají ani neměli diagnostikovanou nemoc Covid-19.

V moravské metropoli se mohou zájemci dostavit na testování na jedno z míst na Moravském náměstí nebo v bohunickém kampusu, a to od 8.00 do 18.00 s tím, že první dvě hodiny ráno jsou vyhrazeny pouze pro osoby starší 60 let. Zatím se počítá, že se budou vzorky nabírat sedm až osm dní.

U odběrových stanů, které zajistila Armáda ČR, účastníci vyplní dotazník, pak jim medik odebere kapku krve z prstu a použije takzvaný rapid-text, který odhalí přítomnost protilátek v krvi. V Brně by se mělo testování podrobit dohromady pět tisíc lidí, z toho tisícovku budou tvořit děti.

Testy pečlivě validovala brněnská zdravotnická zařízení a jich spolehlivost je poměrně vysoká. Ukážou, zda člověk byl či nebyl vystaven infekci. Pokud bude test na protilátky negativní, velmi pravděpodobně se dotyčný s virem nesetkal a nemoc neprodělal, pokud bude pozitivní, je tomu naopak.

Děkan Lékařské fakulty MU Martin Repko na představení projektu novinářům.

„Výsledek tohoto textu je známý zhruba do patnácti minut. Lidé s negativním výsledkem pak mohou odejít. Ti, kteří budou mít pozitivní výsledek, se podrobí ještě odběru stěru z nosohltanu, který se bude analyzovat PCR metodou. Ta zjistí, zda je vir v těle dotyčného stále přítomný. Tyto výsledky budou známé nejpozději do čtyřiadvaceti hodin,“ doplnil děkan Repko. V případě pozitivního PCR testu převezme péči o dotyčné krajská hygienická stanice.

„Jsme přesvědčení, že výsledky studie poskytnou reálný datový základ pro rozhodování o rozsahu a typu poskytované zdravotní péče v našem regionu a nemocnici i o nutnosti a rozsahu protiepidemických opatření,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Výsledky už začátkem května

První výsledky studie budou podle Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky, známé začátkem května. „Budou sloužit k odpovědnému rozhodnutí o dalších krocích, ke snížení dopadů této nemoci,“ uvedl Dušek s tím, že se domnívá, že protilátky a tedy předpokládanou imunitu vůči nové nemoci má jen malé procento obyvatel. Přesto se podle něj musí opatření postupně uvolňovat, ale právě s ohledem na relevantní data.

Výsledky vyšetření se budou za pomoci Lékařské fakulty MU a jejího Institutu biostatistiky a analýz digitalizovat a posléze analyzovat. Odborníci z fakulty je chtějí využít v dalších epidemiologických studiích. 

Hlavní novinky