Přejít na hlavní obsah

Rukopis, který položil základy genetiky. Přijďte na unikátní prohlídku

Festival Mendel připomíná tento víkend osobnost otce genetiky. Hlavní část programu se v sobotu a v neděli odehrává v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity.

Rukopis Pokusy s rostlinnými hybridy

Červenec patří v Brně už tradičně připomínce výročí narození Gregora Johanna Mendela přezdívaného také otec genetiky. Světově neslavnější český vědec položil základy této vědecké disciplíny díky pokusům s křížením hrachu, které prováděl v brněnském augustiniánském opatství. 

V areálu opatství na Mendlově náměstí je v sobotu 18. července připraven popularizačně-naučný zábavný program. Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity uspořádá workshop pro děti a komentované prohlídky areálu.

V refektáři proběhnou od 14 do 17 hodin přednášky předních odborníků na genetiku, například Michael Doubek z Lékařské fakulty MU bude mluvit o tématu původu vepsaného do lidského genomu a Pavel Lízal z Přírodovědecké fakulty MU promluví o tom, jak z DNA poznat podobu člověka. Vystoupí také Jan Konvalinka z Univerzity Karlovy s přednáškou na téma: Co jsme se na HIV naučili, na COVIDu jako když najdeme.

Od 12 do 17 hodin je také připravený naučný program v zahradě opatství. Dozvíte se na něm vše o šlechtění a genetických modifikacích včetně GMO, budete pozorovat rostliny pod mikroskopem, zkusíte si izolovat DNA nebo si vytvoříte náramek podle genetického kódu.

Možnost vidět originál Mendelova rukopisu 

Mendel přednesl výsledky svých pokusů na rostlinách v roce 1865 na zasedáních Přírodovědného spolku v Brně a o rok později práci s názvem „Pokusy s rostlinnými hybridy" publikoval. Svým dílem předběhl dobu, jeho význam byl doceněn až řadu let po Mendelově smrti, kdy se práce stala základem pro nově vznikající obor genetiky.

Komentované prohlídkové trasy s unikátní možností vidět originál Mendelova rukopisu se konají v muzeu v neděli 19. července vždy v celou hodinu od 10 do 16 hodin, základní vstupné je 100 Kč a snížené 80 Kč. Místo je nutné si rezervovat přes e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Zároveň se v 11 hodin odehraje nedělní mše svatá v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Sloužit ji bude Marka Orko Vácha, který přiblíží Mendela jako člověka vědy a víry.

Hlavní novinky