Přejít na hlavní obsah

Výstava na náměstí, u místa první Mendelovy přednášky o křížení

Až do konce června je v centru Brna umístěna výstava, která představuje osobnost zakladatele genetiky G. J. Mendela. Podílí se na ní také Masarykova univerzita.

Panely výstavy s názvem Johann Gregor Mendel 1822-2022 najdete na Malinovského náměstí. Zajímavé jsou tím, že nejde o „tradiční“ shrnutí znalostí o životě Mendela s doplněním o dostupné artefakty. Hlavním tématem výstavy jsou výsledky vědeckého projektu „Výzkum tělesných ostatků a genetické informace opata Gregora Johanna Mendela“ společně s ukázkou směru dalšího vědeckého bádání. Je to poprvé v historii, kdy věda, pomáhá svými metodami odhalovat „skrytá tajemství“ zakladatele genetiky.

„Nutno podotknout že se to genetice – genetikům daří víc než dobře. Chtěl bych poděkovat Masarykově univerzitě, protože dělá unikátní výzkum Mendelova genomu a jeho výsledky právě tady na výstavě zčásti prezentuje,“ uvedl při vernisáži senátor Jiří Dušek, který je ředitelem Hvězdárny a planetária Brno.

Výstavní panely proto připomínají, jak se tým vědců z MU dostal k Mendelově DNA. Nejdřív jeho genetickou stopu našli na předmětech, které opat denně používal, a potom se ji podařilo získat při analýze jeho ostatků, vyzvednutých loni v létě z hrobky augustiniánů na Ústředním hřbitově v Brně. Po porovnání obou vzorků DNA se s pravděpodobností blížící se jistotě prokázalo, že jde právě o G. J. Mendela.

Vědci také potvrdili, že zakladatel genetiky trpěl zánětlivým onemocněním ledvin, měl zvětšené srdce a trpěl těžkou formou celkového otoku. Další analýza genetických variant, nalezených v Mendelově genomu, tak nabízí jedinečnou příležitost potvrdit správnost informací o jeho zdraví a zpřesnit diagnózy, uváděné tehdejšími lékaři.

Výstava ale není pouze o samotném Mendelovi. Svůj příběh zde vypráví hrách, Mendelova „osudová“ rostlina. Navíc je umístěna nedaleko budovy na začátku Jánské ulice, kde měl Mendel svoji slavnou přednášku o křížení hybridu druhů.

Návštěvník taky zjistí, kde a jak se jméno Gregor Johann Mendel všude objevuje. V názvosloví měsíčních útvarů, v Antarktidě, na poštovních známkách. Je i inspirací pro současné umění – Mendel komiksový hrdina.

Expozici pod širým nebem si lze prohlédnout až do konce června, pak se přesunuta do Valdštejnských zahrad v areálu Senátu ČR v Praze.

Masarykova univerzita odstartovala rok oslav 200. výročí narození G. J. Mendela již v listopadu loňského roku, kdy zveřejnila informaci o vyzvednutí ostatků vědce z hrobky augustiniánů a také ukázala první výsledky výzkumu jeho DNA. První letošní velkou akcí bylo představení G. J. Mendela na Světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Koncem května otevřelo Mendelovo muzeum MU novou stálou interaktivní expozici Genetika.

Na loňský výzkum naváže od 20. do 23. července vědecká konference Mendel Genetics Conference 2022, na kterou zavítají do Brna špičkoví světoví výzkumníci z mnoha oblastí a také tři laureáti Nobelovy ceny. Ve stejných dnech nabídne Festival Mendel pro veřejnost popularizačně-naučné aktivity, komentované prohlídky a bohatý doprovodný kulturní program.

Hlavní novinky