Přejít na hlavní obsah
Vyšší představený opatství Juan Provecho a rektor MUNI Martin Bareš.

Masarykova univerzita uzavřela smlouvu o spolupráci s opatstvím

Prohloubení spolupráce v péči o odkaz Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a někdejšího opata Řádu sv. Augustina na Starém Brně, umožní smlouva, kterou dnes podepsal rektor Martin Bareš a vyšší představený opatství Juan Provecho.

O připomínání Mendelova přínosu pro moderní vědu již více než 20 let pečuje Mendelovo muzeum, které provozuje Masarykova univerzita přímo v prostorách opatství, kde otec genetiky žil a pracoval. Dnes podepsaná smlouva o spolupráci umožní další rozvoj aktivit muzea a realizaci nových společných záměrů v souvislosti s blížícím se 200. výročím Mendelova narození v roce 2022.

„Historickou paměť tohoto místa a odkaz Gregora Johanna Mendela vnímáme jako významnou společenskou hodnotu. A péči o tuto paměť a odkaz chápeme jako společný závazek vůči budoucím generacím. K jeho naplnění jsou Masarykova univerzita i Augustiniánské opatství připraveny společně přispívat,“ řekl po podpisu smlouvy rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

„Velice si vážíme našeho partnerství s jednou z nejvýznamnějších českých vysokých škol, Masarykovou univerzitou. Společnými silami můžeme lépe pečovat o Mendelovo dílo a jeho význam. Masarykova univerzita poskytne své špičkové odborné zázemí a my s bratry pečujeme o odkaz Gregora Johanna Mendela jako člověka víry a opata,“ řekl otec Juan.

Mezi nově realizované projekty patří například vytvoření a spuštění virtuální prohlídky expozic Mendelova muzea MU a části Augustiniánského opatství. Návštěvníci se díky virtuální prohlídce dostanou do prostor stálé expozice věnované Mendelově osobnosti, prohlédnou si Mendelův refektář, knihovnu opatství a také včelín v jeho zahradě. Z dalších společných projektů je v plánu obnova tzv. Mendelova skleníku, nebo prostor bývalého Mendelova soukromého bytu, který by bylo možné zpřístupnit zájemcům, a rozšířit tak expozice.

Vědci z MU ve spolupráci s opatstvím diskutují i o projektu, který by umožnil zjistit, jakou genetickou informaci nesl zakladatel moderní genetiky, tedy jakou měl DNA sám Mendel. Posloužit by k tomu mohly zejména předměty jeho osobní potřeby.

Festival Mendel

Izolovat DNA, podívat se na rostliny pod mikroskopem nebo se seznámit s tématem šlechtění a genetické modifikace rostlin si mohou zájemci vyzkoušet už tento víkend na Festivalu Mendel, jehož hlavní program v Mendelově muzeu MU začíná v sobotu 18. července už v 10 hodin pořadem pro děti nazvaným „Superschopnosti pro rostliny“.

Odpoledne budou vedle stánků na nádvoří popularizační přednášky na témata jako „Náš původ vepsaný do lidského genomu“ nebo „Co jsme se na HIV naučili, na COVIDu jako když najdeme“. V neděli festival nabídne od 10 do 16 hodin komentované prohlídky spojené s možností vidět originál Mendelova přelomového rukopisu. Na ty je potřeba se registrovat adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní novinky