Přejít na hlavní obsah

MU se spojuje v pomoci Ukrajině s dalšími institucemi

V současné chvíli je potřeba pomáhat Ukrajině nejenom rychle, ale i systematicky. Masarykova univerzita se proto spojila s iniciativou Brno pro Ukrajinu a Diecézní charitou Brno, aby byla pomoc Ukrajině co nejvíc účelná.

Aplikace MUNI POMÁHÁ.

MUNI POMÁHÁ zajistí dobrovolníky, iniciativa Brno pro Ukrajinu koordinuje materiální sbírky a Diecézní charita Brno ubytuje nově příchozí uprchlíky a zjistí jejich aktuální potřeby.

„Chceme dát pomoci Ukrajině systém, proto jsme se rozhodli spojit síly s ostatními a jít do spolupráce, která dává smysl. V současné krizi je potřeba táhnout za jeden provaz,” zdůraznila Daniela Vonbauer, koordinátorka dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ. „Zapojení z naší strany je jasné – aktivizace, nábor a logistika dobrovolníků,” dodala.

Masarykova univerzita zajišťuje dobrovolníky prostřednictvím speciální aplikace MUNI POMÁHÁ, do které se všichni zájemci musí zaregistrovat a vyplnit v ní svůj profil. Díky tomu se koordinační centrum MUNI POMÁHÁ okamžitě dozví, že se na ně může obrátit, a nabízenou pomoc tak dokáže efektivně a rychle využít.

Iniciativa Brno pro Ukrajinu vznikla v reakci na vzniklou situaci 24. února v Divadle Husa na provázku. „V současné chvíli se zaměřujeme na koordinaci brněnských sběrných míst materiální pomoci určené jak k dopravě na Ukrajinu, tak i k využití pro uprchlíky, kteří dorazí do Brna,” uvedla hlavní koordinátorka iniciativy Viktorie Knotková. Sběrná místa se aktuálně nachází v Divadle Husa na Provázku, v Expediční klubovně Brno, v Divadle Polárka, na Fakultě architektury VUT a v Ateliéru tělového designu FaVU. Seznam potřebných věcí je k dispozici na sociálních sítích těchto institucí.

Kromě Divadla Husa na provázku zajišťují iniciativu Brno pro Ukrajinu také studentské senáty brněnských vysokých škol. Iniciátory a členy jsou ale i lokální občanští aktivisté a pracovníci neziskových organizací.

Diecézní charita Brno se do spolupráce zapojila prostřednictvím sociální služby Celsuz – Služby pro cizince. „Naši zaměstnanci pomáhají cizincům zorientovat se v novém prostředí a podporují je při vyřizování administrativních záležitostí. Poskytují jim také informace o možnostech řešení jejich obtížné životní situace, vysvětlují jim jejich práva a povinnosti a pomáhají s asistencí a tlumočením na úřadě,” popsala vedoucí služeb centra Celsuz Veronika Imrichová.

 

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek lze poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky