Pieta připomene památku velkorysých dárců těl

V obřadní síni Ústředního hřbitova v Brně se 2. listopadu od 17 hodin uskuteční pieta za lidi, kteří souhlasili s použitím svého těla po úmrtí pro účel výuky budoucích lékařů. Začala nová sbírka na památník těchto dárců.

Praktická výuka anatomie, při níž se medici seznamují se stavbou a uspořádáním orgánových systému lidského těla, se přes pokročilé technické možnosti neobejde bez anatomických preparátů od dárců, kteří dají souhlas s posmrtným použitím těla k vědeckým a výukovým účelům. Od roku 2018 pořádá Anatomický ústavSpolek mediků Lékařské fakulty Masarykovy univerzity listopadovou pietu za tyto dárce.

„Je to příležitost, aby si studenti i široká veřejnost uvědomili velikost tohoto daru, který zásadně přispívá k výuce budoucích lékařů. Je třeba stále vysvětlovat, že nejde jen o anonymní preparáty, ale o konkrétní lidi s jedinečným životním příběhem,“ uvádí přednosta anatomického ústavu Marek Joukal. Dodává, že tato akce dokládá úctu, s níž univerzita k darovaným tělům přistupuje.

Z těchto důvodů také vznikl plán na vybudování trvalého pietního místa pro dárce na Ústředním hřbitově v Brně. „V současné době máme zpracovaný projekt památníku, včetně jeho vizualizace, a vyřizujeme nezbytnou administrativu,“ přibližuje prezidentka spolku mediků Alžběta Novotná. Úpravy stávajícího hrobového místa by se měly uskutečnit v příštím roce. Potřebné finance přicházejí od dárců na transparentní účet, od návštěvníků různých benefičních akcí a nově také vznikla sbírka na platformě Donio. Záměr budou moci podpořit také příznivci univerzitního hokejového týmu HC MUNI: při utkání proti českobudějovickému týmu Black Dogs Budweis 29. listopadu se ve spolupráci s lékařskou fakultou celý projekt představí divákům a na stavbu památníku poputuje i výtěžek ze vstupného.

„Myslím, že povědomí veřejnosti o darování těl se postupně zvětšuje. Stále je ale co dohánět a problematiku vysvětlovat, také proto, abychom získávali nové dárce,“ říká Marek Joukal. V samotném anatomickém ústavu od roku 2007 k poctě dárcům těl visí plastika Jaromíra Garguláka s názvem Pieta. Uměleckému dílu vévodí latinský nápis Hic mortui docent vivos (Zde mrtví učí živé).

Věnovat tělo k praktické výuce lze na základě vyplněného a ověřeného souhlasu a podepsané smlouvy s anatomickým ústavem, který po smrti dárce převezme všechny náklady spojené s převozem těla a kremací ostatků. Z technických důvodů ústav uzavírá smlouvy pouze s dárci s místem trvalého bydliště do 150 kilometrů od Brna.