Výzkum světélkujících enzymů zaujal na TTDay 2023

Výzkum světélkujících enzymů, na kterém pracují vědci z Masarykovy univerzity, ocenila v soutěži Transfera Technology Day 2023 odborná porota složená ze zástupců investorů i vědy.

Luciferáza - ilustrační obrázek

Vědci z Loschmidtových laboratoří Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně obsadili v klání nejzajímavějších českých vědecko-výzkumných projektů 2. místo s projektem Luciferázový reportérový systém s extrémně stabilním bioluminiscenčním signálem. Do soutěže se v letošním roce přihlásilo celkem 28 technologií, z nichž 12 nápadů postoupilo do finále, kde byly posuzovány jak inovativnost, tak jejich komerční potenciál.

Luciferázy jsou enzymy, které umožňují živým organismům produkovat světlo. Typickým příkladem světélkujících živočichů jsou třeba světlušky. Enzymy se používají v mnoha vědeckých, výzkumných či klinických aplikacích nebo při diagnostice různých onemocnění. V rámci výzkumu se podařilo vytvořit modifikovaný enzym, který svítí mnohem déle a stabilněji než ten přírodní. Díky tomu se může významně zlepšit diagnostika a sledování některých nemocí a usnadnit další výzkum.

„Dlouhodobou vizí tohoto výzkumu je nejen zlepšení neinvazivního biologického zobrazování a diagnostiky, ale také přenos světélkování pro praktické využití – například ve fotodynamické terapii, v podobě svítících rostlin či stromů a v poslední době si bioluminiscenční systémy též získávají oblibu v umění a architektuře,“ vysvětlili členové výzkumného týmu Daniel PluskalMartin Marek.

Martin Marek (vlevo) a Daniel Pluskal s ředitelkou CTT Evou Janouškovcovou při přebírání ocenění.

Odborná porota složená ze zástupců investorů i vědeckovýzkumných institucí posuzovala inovativnost 12 finálových nápadů, ale také jejich komerční potenciál. Transfera Technology Day pořádá spolek Transfera.cz od roku 2020 za podpory agentury CzechInvest, nadačního fondu Neuron a dalších partnerů. Cílem je propojit českou vědu a tvůrce technologií s byznysovou sférou a vytvořit vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci.

Vynález vědců z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity je chráněn mezinárodní patentovou přihláškou, jejíž podání bylo zajištěno ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií Masarykovy univerzity. „Aktuálně komunikujeme se soukromou společností, která projevila velký zájem o komerční uplatnění tohoto vynálezu. V současné době také probíhá evaluace komerčního potenciálu a oslovování dalších případných zájemců, což je jednou z hlavních činností našeho centra,“ doplnil Radoslav Trautmann, vedoucí oddělení transferu technologií.