Přejít na hlavní obsah

Experti chtějí ve virtuálním prostoru cvičit obranu před kybernetickými útoky

Národní bezpečností úřad a MU podepsaly smlouvu o spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Ilustrační foto: David Povolný.

Národní bezpečností úřad a Masarykova univerzita se rozhodly spojit síly při řešení otázek kybernetické bezpečnosti. Uzavřely smlouvu o spolupráci, která umožní vzdělávat odborníky na bezpečnost počítačových systémů a sítí a vytvořit výzkumný virtuální prostor pro vývoj nových způsobů ochrany před kybernetickými útoky.

Smlouvu o spolupráci dnes podepsal rektor Mikuláš Bek a ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil.

„Zjistili jsme, že v České republice je značný nedostatek odborníků pro tuto oblast, proto se snažíme tuto situaci změnit,“ řekl Navrátil. Výuka a vzdělávací kurzy, které v rámci spolupráce vzniknou, budou určeny nejen studentům, ale i zaměstnancům státní správy a komerčních firem.

Kromě výuky umožní uzavřená smlouva o spolupráci i přípravu společných projektů zaměřených na vývoj. Jednou ze zvažovaných aktivit je například vytvoření výzkumného virtuálního prostoru, kde by bylo možné vyvíjet nové techniky obrany před kybernetickými útoky a případně i trénovat konkrétní situace.

„Díky mimořádně výkonnému počítačovému prostředí, které jsme získali v rámci projektu CERIT Scientific Cloud, jsme schopni vytvořit jakýsi hermeticky uzavřený virtuální prostor pro vývoj a výzkum metod na ochranu proti kybernetickým útokům. Tam bude možné nacvičit i reakci na konkrétní útok, aniž bychom ohrozili okolní počítačový svět,“ upřesnil Václav Račanský ze specializovaného oddělení Ústavu výpočetní techniky MU. Informatici chtějí na tento projekt získat prostředky z programu bezpečnostního výzkumu České republiky.

S ochranou počítačových sítí a dat mají experti z Masarykovy univerzity dlouhodobé zkušenosti. Tým expertů s označením CSIRT-MU, který má na starosti bezpečnost počítačové sítě přímo na univerzitě, již loni získal mezinárodní akreditaci, a stal se tak prvním akreditovaným týmem na univerzitě nejen v Česku, ale i v rámci zemí visegrádské čtyřky.

Hlavní novinky