Přejít na hlavní obsah

Divadlo utlačovaných dělá z publika herce i režiséry

Katedra sociální pedagogiky pořádá od 11. do 13. října festival nazvaný Divufest, kde si to může vyzkoušet.

Kdo neměl někdy v divadle chuť při sledování beznadějného dramatu vtrhnout na pódium a poradit hercům, aby to zkusili jinak? Divadlo utlačovaných to dovoluje. Od 11. do 13. října má v Brně svůj festival nazvaný Divufest, který pořádá katedra sociální pedagogiky.

Brazilský divadelní režisér Augusto Boal se s politickým nátlakem v rodné zemi vypořádal po svém – experimentoval s divadelními technikami, kterými přehrával svůj příběh. Nakonec se pro celý koncept vžil název Divadlo utlačovaných a rozšířil se po celém světě. Techniky se dostaly i do Brna na Katedru sociální pedagogiky Pedagogické fakulty MU.

Divadlo utlačovaných spočívá na nehercích. Z diváků se stávají aktéři, kteří zkoumají možná řešení konfliktů, o kterých představení pojednává. Tím divadlo podporuje kritické myšlení a dialog. Mezi jeho techniky patří například Divadlo forum, Policajt v hlavě nebo Duha touhy.

Na Masarykově univerzity v minulosti vznikaly studentské projekty, které se této formě věnovaly. „Využívaly metodu k otevírání témat, jako je šikana ve školách, ústavní výchova, ale i soužití majoritní společnosti s národnostními menšinami,“ říká jeden z organizátorů festivalu Jan Buchta. Před dvěma lety pak na katedře vznikl přímo Kabinet divadla utlačovaných pod vedením Lenky Remsové.

Vyústěním jeho současných aktivit je festival Divufest. Jeho program nabízí workshopy se zahraničními lektory tohoto typu divadla, jarmark divadelních skupin i jednotlivá představení. „Poprvé u nás bude k vidění slavné představení  o sexismu zahraniční skupiny Madalena pod vedením Bárbary Santos. Z českých zástupců žánru vystoupí pražská skupina Nadějné divadlo se svým představením Nezvladatelný!, které se věnuje problémům dnešních mladých lidí,“ doplňuje Buchta.

Celý třídenní program festivalu najdete na www.divufest.cz.

Hlavní novinky