Přejít na hlavní obsah

Studenti dětské univerzity složili imatrikulační slib

V Univerzitním kině Scala odstartoval historicky první ročník Masarykovy jUniverzity.

Noví studenti dětské univerzity.

Lidé o mně říkávají, že jsem ještě dítě, já se ale budu učit na univerzitě. Slibuju, že budu vždycky toužit po vědění, někdo musí vynalézat to, co ještě není. Touto přísahou včera slavnostně zahájili svůj první akademický rok čerství studenti Masarykovy juniverzity. Historicky první ročník dětské univerzity odstartoval v kině Scala.

>> podívejte se na fotogalerii na nové facebookové stránce Masarykovy juniverzity

Ani brzké vstávání v sobotu ráno neodradilo kopu nadšených dětí. Společně s rodiči či prarodiči před desátou zaplnily prostory univerzitního kina. V předsálí netrpělivě čekají, až se otevřou dveře do sálu a oni společně se spolužáky zaujmou svá místa. V sále je plno a nedočkaví jsou zejména hrdí rodiče, kteří hledají co nejlepší místo pro focení a natáčení slavnostní chvíle.

Imatrikulace se vší vážností.

Za zvuků fanfár do sálu vejdou prorektoři a děkani a atmosféra se ničím neliší od imatrikulací pro dospělé. Děti poslušně vstávají a s obdivem hledí na kráčející honorabilis a spektabilis, byť ještě netuší, co tato slova znamenají. Ví ale, že tato chvíle je důležitá, a zatajují dech.

„Jak vzniká vynález? Všichni vědí, že něco je nemožné. Potom se však objeví nějaký blázen, který to neví, a udělá vynález.“ Citát Alberta Einsteina v jednom ze slavnostních proslovů vyjadřuje myšlenku dětské univerzity – vyvolat v dětech touhu po poznání a odvahu ji naplňovat.

Po složení imatrikulačního slibu začíná doprovodný program v podobě představení Úžasného divadla fyziky ÚDiF. Dvojici mladých fyziků se skutečně podaří vyvolat údiv v dětských tvářích – studenti juniverzity totiž zjišťují, že i světlo se dá poslouchat, a co víc, zní skutečně zajímavě! Stačí k tomu jenom laser, který se namíří na detektor napojený na reproduktor. Když se paprsek přeruší, třeba mávnutím ruky, ozve se tupé: Bum!

Děti jsou nadšené a nestydí se s divadelníky na pódiu živě komunikovat a odpovídat na dotazy. I na závěrečnou otázku moderátora, jestli se jim první den na univerzitě líbil, odpovídají sborovým výkřikem: „Ano!“

„Dnešek jsem si moc užila,“ souhlasí i desetiletá Denisa Vávrová. „Moc se těším, až pojedeme na lékařskou fakultu. Jednou bych totiž chtěla být doktorkou, je to můj sen,“ dodává hrdě.

V předsálí kina si čerství studenti mohli vyrobit odznáčky.

Po ukončení hlavního programu čeká na děti ještě jedno překvapení. V předsálí kina si mohou vyzkoušet zábavné hry – třeba hádat, kdo objevil Ameriku, nebo si i vyrobit vlastní odznáček. Plno je i ve fotokoutku, kde se děti mohou nechat vyfotit s cedulkami jako: Až jednou vyrostu, budu vědec!

První ročník Masarykovy juniverzity byl úspěšně zahájen. Na malé studenty toho letos čeká ještě hodně – budou chodit na přednášky a workshopy na čtyři různé fakulty, vyzkouší si, jaké to je být vysokoškolským studentem, seznámí se s univerzitním prostředím a naučí se spoustu nových věcí z oblasti přírodních či technických věd.

Ti, kteří absolvují alespoň polovinu přednášek a budou je mít zaznamenané v MjUNI indexu, získají na závěr i diplom. Slavností ukončení a předání diplomů se bude konat 16. května 2015.

Hlavní novinky