Přejít na hlavní obsah

Apríl: Červený diplom budou nově dostávat efkaři

A změní se i další barvy diplomů. Důvodem je sladění s elektronickým indexem v Informačním systému MU.

Červený diplom bude nově příslušet těm studentům, jimž se v době studia červenal elektronický index v Informačním systému MU. Masarykova univerzita tak chce napravit ponížení, které zažívali vynikající studenti, když byla barva jejich diplomu mylně spojována se špatnými studijními výsledky. Modrým diplomem v barvách univerzity budou oceněni studenti s vyznamenáním již při letních promocích.

Na paradox upozornil absolvent několika fakult Josef Hlahola. „Ještě nikdy jsem se necítil tak poníženě jako při své promoci, kdy jsem obdržel červený diplom. Vždyť je to tak nelogické! Podívejte se na své známky do ISu. Červená barva přece jasně signalizuje neúspěch u zkoušek," vysvětlil svou motivaci Hlahola s tím, že sám ve svém elektronickém indexu „červenou" známku nikdy neviděl.

„Stál jsem tam před všemi rodiči a rudnul zlostí jako ten diplom. Cítil jsem, jak se na mě všichni dívají jako na toho špatného. Jako by ty desky naznačovaly, jak vypadaly moje studijní výsledky. Zatímco moji méně snaživí spolužáci všechna svá eFka skryli do modrých desek," dodává rozhořčeně Hlahola.

Hlahola se se svou námitkou obrátil ihned po promoci na vedení Masarykovy univerzity s tím, že pokud by měl být někdo potrestán červenými deskami, ať to jsou ti absolventi, kteří během studia některým předmětem neprošli napoprvé.

„Tímto podnětem jsem se osobně zabýval několik měsíců a musel jsem kolegovi Hlaholovi dát za pravdu. Návrh jsme projednali na poslední poradě vedení, z níž vzešlo nové nařízení rektora," uvedl prorektor pro rychlá řešení Tomáš Marný a dodal, že změna se projeví už při letních promocích.

Nově obdrží diplom v červených deskách ti, kteří během studia získali alespoň jedenkrát hodnocení F u zkoušky nebo N v případě zápočtů a kolokvií (nebo pomlčku). Zelené desky budou připraveny pro ty, již prošli všemi zkouškami, kolokvii a zápočty na první pokus, ale nedosáhli průměru 1,5. Pouze ti nejlepší, kteří studium dokončili s vyznamenáním, převezmou diplom v deskách v královsky modré barvě.

Vedení univerzity nyní vyzývá všechny držitele červených diplomů, aby se spojili se studijním oddělením fakulty, kde získali titul s vyznamenáním. Dehonestující červené desky jim budou bezplatně vyměněny za modré.

Poznámka redakce na závěr: Pokud jste předchozí řádky vzali vážně, pak vězte, že vyšel 1. dubna ;)

Hlavní novinky