Přejít na hlavní obsah

Univerzita hledá způsoby, jak pomoci uprchlíkům

Během několika týdnů vznikne portfolio různých forem pomoci, které MU nabídne státu nebo neziskovým organizacím.

Ukázka díla, které vzniklo na jedné z tvůrčích dílen pro uprchlíky, se kterými má rozsáhlé zkušenosti Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU.

Rektor Mikuláš Bek vyzval členy akademické obce Masarykovy univerzity, aby hledali způsoby, jak by mohli svou expertízou či jinak pomoci státu s řešením imigrační krize. Zároveň začalo vedení MU mapovat, co už se na univerzitě pro uprchlíky dělá.

„Není toho úplně málo. Univerzita se dlouhodobě angažuje třeba v uprchlickém táboře v Zastávce u Brna. Dnes jsme ustavili pracovní skupinu, jejímž hlavním úkolem pro nejbližší týdny bude nachystat portfolio různých forem pomoci, které bychom nabídli státu nebo neziskovým organizacím, které se věnují uprchlíkům. Dostal jsem od členů akademické obce už několik pozitivních reakcí a návrhů, které budeme zvažovat a dále zpracovávat, a uvítám i další,“ uvedl rektor.

Doplnil, že univerzity po celé Evropě dnes nabízející uprchlíkům bezplatné studium, sám to ale nepovažuje za nejdůležitější. „Teď je potřeba pomoci uprchlíkům řešit úplně elementární věci – nabídnout jim právní poradenství, pomoci jim komunikovat s úřady, jsou zapotřebí tlumočníci, musí se vyřešit zdravotní problémy. Vůbec nevíme, kolik uprchlíků bude chtít zůstat v Česku, takže bavit se teď o jejich studiu je relativně předčasné. Nicméně i naše univerzita bude otevřena tomu, aby se ti, kteří budou chtít a moci zůstat, normálně začlenili do společnosti včetně vzdělávacího systému,“ vysvětlil Bek postoj MU.

Tématem mezinárodní migrace a jejími sociálními a kulturními aspekty se dlouhodobě zabývá například katedra sociologie na fakultě sociálních studií, naprávnické fakultě se pak již delší dobu rozvíjí tématika právního poradenství pro uprchlíky. Rozsáhlé zkušenosti s tvůrčími dílnami pro uprchlíky má katedra výtvarné výchovy pedagogické fakulty. Katedra sociální pedagogiky na téže fakultě se pak dlouhodobě věnuje vzdělávání sociálně znevýhodněných skupin. Do pomoci migrantům s překonáním jazykových bariér by se zase mohla zapojit univerzitní pracoviště, která se věnují výuce češtiny pro cizince.

„Uprchlický problém určitě nezmizí rychle, takže se nesnažíme ani tak o intelektuální debatu jako spíš o to, abychom zvolili rozumně a dlouhodobě reálné způsoby pomoci. Je to součást společenské odpovědnosti univerzity a jedna z jejích základních rolí,“ doplnil Bek.

Hlavní novinky