Přejít na hlavní obsah

Symbios už hledá první obyvatele sdíleného bydlení pro lidi z dětských domovů

Sedm dvoupokojových bytů a prostory pro sociální podnik vzniknou v domě v ulici Křenová v centru Brna.

Sociální pracovníci, sociologové a další zapojení lidé v tuto chvíli ještě řeší otázku, jak dlouho by měli mladí lidé v domě pobývat. Uvažuje se o několika letech.

Zhruba za rok by se mohli do zrekonstruovaného domu v Křenové ulici nastěhovat první nájemníci z projektu Symbios, za nímž stojí odborníci z fakulty sociálních studií. Symbios má pomoci mladým lidem odcházejícím z dětských domovů s přechodem k běžnému životu tak, že budou několik let sdílet byty se studenty Masarykovy univerzity a podílet se také na chodu celého zařízení.

Projekt našel podporu u městské části Brno-střed. Ta vytipovala vhodný dům a měla by se podílet také na jeho rekonstrukci. Vznikne v něm sedm dvoupokojových bytů a prostory pro sociální podnik, zřejmě kavárnu.

„Rádi bychom získali budovu do pronájmu na dobu 16 let. Naším úkolem teď je sehnat peníze na první roky provozu zařízení,“ uvedl vedoucí katedry environmentálních studií Bohuslav Binka. Finance se pokusí získat mimo jiné z programu Koordinovaný přístup pro sociálně vyloučené lokality, který spravuje Agentura pro sociální začleňování Úřadu vlády a zapojen je i brněnský magistrát.

„Posledním velkým úkolem je pak najít budoucí obyvatele domu. Měli jsme už několik jednání s dětským domovem Dagmar, kde nám vytipovali dva vhodné mladé lidi, a chtěli bychom spolupracovat i s dětským domovem v Hodoníně,“ přiblížil hledání vhodných nájemníků Binka.

Mladí lidé odcházející z dětského domova budou žít ve společném bytě s vybraným studentem. „Všichni budou samozřejmě platit nájem. Ten bude jen mírně nižší, než je v místě obvyklé. Nechceme totiž, aby se nám do projektu hlásili studenti jen kvůli levnému bydlení. U mladých z dětských domovů je zase velmi důležité vybudovat či posílit ten návyk pravidelného placení nájmu,“ podotkl Binka.

Pro úspěch je klíčová délka programu
Sociální pracovníci, sociologové a další zapojení lidé v tuto chvíli ještě řeší otázku, jak dlouho by měli mladí lidé v domě pobývat. „Krátké programy na rok podle mě nejsou šťastné, minimálně ne v tomto případě. Podle mě to má být na tři a více let,“ uvedl Binka.

Vychází ze zkušeností podobných projektů, které ukazují, že u mladých lidí často po prvotním vzestupu. Mají práci a jsou i jinak zajištění, ale postupně dochází opět k propadu a potřebují znovu pomoci. „Samozřejmě nebudeme nikoho ve sdíleném bydlení držet, a pokud bude mít práci i bydlení, může nastat čas na to odejít. Je ale třeba, aby měl jistotu, že může zůstat i delší dobu,“ vysvětlil Binka.

Podobně dlouho by měli žít v domě i studenti MU. „Obě cílové skupiny si mají co dát. Pro mladé lidi z dětských domovů jsou často mimo jiné sociální kontakty, které mají velmi omezené. V tom jim mohou studenti pomoci,“ popsal jednu z výhod sdíleného bydlení tvůrce projektu.

Mladým lidem odcházejícím z dětských domovů nabídne projekt i první pracovní místa, a to buď v sociálním podniku přímo v domě, nebo u spolupracujících organizací, mezi které patří Nadace Veronica nebo kavárna Tři ocásci. „Měli by se podílet také na rozhodování a činnosti Symbiosu, a to ještě dřív, než se budou moci nastěhovat,“ dodal Binka.

Hlavní novinky